Reklama

Wojna na Ukrainie

633. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Rosja T-90
Zniszczony rosyjski T-90 na Ukrainie.
Autor. АрміяInform/Wikipedia/CC4.0

633 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 18 listopada 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką , Iwaniwką i Torskim . Trwają ciężkie walki pod Kysliwką i Makijiwką . SZ FR znowu ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie na południe od zbiornika berchiwskiego oraz pod Kliszczyjiwką i Andrijiwką . SZ FR ostrzelały 29 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Siewiernym , Toneńkim , Pierwomajskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . Rosjanie mocno naciskają pod Stepowym . Udało im się również wedrzeć na teren awdijiwskiego zakładu koksochemicznego , skąd Ukraińcy próbują ich teraz wyprzeć. Najeźdźcy mogli też odnieść sukces taktyczny na południowo-wschodnich obrzeżach Awdijiwki . Sytuacja obrońców miasta pogorszyła się. SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Staromajorskim , Werbowym , Nowoprokopiwką i Robotyne . Sami z kolei uzyskali sukces taktyczny pod Kopani . Rosjanie przesunęli linię frontu na wschód od Urożajnego . SZ FR ostrzelały ok. 35 miejscowości. W okupowanym Mariupolu doszło do eksplozji.

Odcinek chersoński: SOU nadal utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru. Rosjanie stracili kolejną wyrzutnię pocisków termobarycznych. SZ FR ostrzelały co najmniej 4 miejscowości. W Askanii-Nowej artyleria ukraińska zniszczyła koszary najeźdźców.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały co najmniej 7 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz znowu kilkanaście w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła 29 z 38 dronów kamikadze Shahed 131/136. Głównymi celami nalotu były Kijów , Zaporoże i Odessa .

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): w Wałujkach płonie szpital wojskowy.

Reklama

Komentarze (5)

 1. młodygrzyb

  Ukraińcy ostrzelali szpital wa jakim w wyniku ostrzału wybuch l potężny pożar. Jakoś nie widzę nigdzie wzmianki o tym sukcesie

  1. rosyjskaRuletkaTrwa

   Bo to nie jest sukces tylko błąd. Pooglądaj sobie sukcesy rosyjskiej armii w niszczeniu szpitali, szkół, osiedli, ciepłowni, wodociągów elektrowni .... infrastruktury krytycznej Ukrainy. Tylko jak ktoś w rosji nie chce widzieć czy znajdzie materiały że operacja to naprawdę wojna rozpoczęta przeciw ludności?

  2. Anty 50 C-cali

   Jak Russcy ostrzelali szpital położniczy w Mariupolu, i na Całym świecie widziano kobietę w zaawansowanej ciąży, wynoszoną na materacu - TO RUSSCY TWIERDZILI ŻE TO ...AKTORZY

  3. bezreklam

   Arestowicz (byly doradca prezdenta Zelsnkegi) prznzal ze Ukrainska rakieta zabila 44 osoby w Dnieprze (A nie Rosjska jak mowila propaganda) I ze to Ukrainska w pRZewodowie - to go zwolninli z roboty. POdobnie szefowa Ukrainskiego Amnesty Interational Oksana musiala odejsc jak wysawtla raport o torturach SBU i kilku innych rzeczach. A W POlsce wogle tego raportu nie pyblikwali nawet. MAmy falszwa wizje.

 2. Rusmongol

  W 1004 atakach zweryfikowanych przez WHO od 24 lutego 2022 r. zginęło co najmniej 101 pracowników lub pacjentów, a wielu innych zostało rannych. Uszkodzone zostały również same obiekty, karetki pogotowia i sprzęt medyczny. WHO odnotowała także liczne groźby i zastraszania pracowników służby zdrowia. – Takie ataki zagrażają bezpieczeństwu personelu medycznego i pozbawiają niezbędnej opieki ludność w pobliżu obszarów konfliktu – powiedział Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie. Jest to „naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

 3. Rusmongol

  "WHO przekazała w czwartek, 24 marca 2022, że zweryfikowała łącznie 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia w Ukrainie. Miało do nich dojść pomiędzy 24 lutego a 21 marca 2022." Do dziś takich ataków było ok 400.

 4. Rusmongol

  Analityk wojskowy Tom Cooper twierdzi, że we wrześniu 2015 roku syryjscy rebelianci, przy wsparciu ONZ i organizacji wolontariackiej „Białe Hełmy”, która udzielała pomocy medycznej i ewakuowała ludzi, przekazali rosyjskiemu dowództwu wszystkie koordynaty szpitali w Aleppo. Zrobiono to w nadziei, że Rosja będzie przestrzegać zasad wojny i nie ostrzela wskazanych placówek medycznych. Ten gest został jednak wykorzystany przeciwko Syryjczykom. Wojska rosyjskie zbombardowały każdy szpital z listy.

 5. Rusmongol

  Od 2017 roku zespół The Times Visual Investigations (USA) śledził powtarzające się bombardowania szpitali w Syrii. Była to skoordynowana strategia syryjskiej armii i jej sojusznika, jaką jest Rosja. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, od końca kwietnia 2019 roku siły kontrolowane przez syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada zaatakowały co najmniej 50 placówek służby zdrowia w Syrii.

Reklama