Reklama

Wojna na Ukrainie

605. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna wojsko
Ukraińskie wojsko w obwodzie donieckim.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

605 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 21 października 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Iwaniwką , Nadiją i lesie sieriebriańskim. SZ FR ponownie ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Spirnym , Wasiukiwką i Andrijiwką . Sami z kolei atakują Rosjan na wschód od linii kolejowej na południe od Bachmutu . SZ FR ostrzelały 22 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Keramikiem , Nowokałynowym , Stepowym , Awdijiwką , Siewiernym , Toneńkim , Pierwomajskim , Newelskim , Krasnohoriwce , w Marince i pod Pobiedą . Wysypisko na północnym obrzeżu Awdijiwki pozostaje w na „ziemi niczyjej”. Obie strony ostrzeliwują je artylerią, ale Rosjanie skupiają się przy tym na zajęciu „Terrikona” przy użyciu piechoty. Ukraińcy przyjęli z kolei bardziej taktykę „psa ogrodnika” – nie przykładają takiej wagi do ponownego obsadzenia wysypiska, ale starają się zapobiec zajęciu go przez najeźdźców. SZ FR ostrzelały 25 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Preczystiwką , Zołotą Nywą , Staromajorskim , na północ od Pryjutnego i pod Robotyne . Rosjanie znowu osiągnęli niewielkie sukcesy w rejonie Nowoprokopiwki , ale ustępują przed SOU w Werbowym . SZ FR znowu ostrzelały ok. 30 miejscowości. W okupowanym Berdiańsku miała miejsce eksplozja.

Odcinek chersoński: SOU kontynuują swoje wypady w delcie Dniepru. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały co najmniej 2 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz kilka w zachodnio-północnej części obwodu charkowskiego, w tym Charków , gdzie ostrzelano budynki Nowej Poshty.

Obwody biełgorodzki (Federacja Rosyjska): na terenie jednej z jednostek wojskowych doszło do wybuchów.

Obwód rostowski (Federacja Rosyjska): aktywna była rosyjska opl.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Sorien

  Wysmiewane szturmy na Awidiwke są bardzo toksyczne brew pozorom . Nie chodzi stricte o zdobycie dla zdobycia ale bardziej o wojnę medialna wygrana w umysłach ludzi na zachodzie . Ruskie tym chcą pokazać Ukraińca a przede wszystkim zachodnim społeczeństwa że ofensywa siadła a Rosja zdobyła" kluczowe " miasto ... chodzi po prostu o załamywanie morale UA i społeczeństwa zachodu do tej wojny do dawania pomocy ua . Putin pcha na rzeż tysiące nie po to by nadszarpnąć chęci do pomocy Ukriainie . Teraz wyczul okazję bo wykorzystuje to co się dzieje w naszych głowach po tym jak wybuchła kolejna duża wojna na świecie

  1. Szabelkajakulani

   Wątpie, żeby tam była taka intencja. Tego typu autokracje funkcjonują na zasadzie stawiania konkretnych celów bez budowania konkretów. To się sprowadza do tego, że generałowie i sztab chce się wykazać, bo bez jakichkolwiek sukcesów zostanie zrotowane. W świat w związku z tym idą informacje o ogromnych stratach oraz czy są jakieś o sukcesach Rosjan? To za mało, żeby coś zmienić w odbiorze konfliktu.

  2. Harpia

   Jest wręcz odwrotnie. Wszyscy krytycy mówiący o tym, że sprzęt zachodu jest niszczony w magazynach dostają dowód na to, że zachodni sprzęt jest wykorzystywany w walce i jest skuteczny.

  3. Melas

   Myślę, że się mylisz. Ludziom na zachodzie lata setką czy ruskie zdobędą Awdijivkę czy nie. Od dłuższego czasu konflikt na Ukrainie stał się wojną na wyniszczenie. I działając racjonalnie Putin powinien oszczędzać ludzi i zasoby aby wygrać ten wyścig. Ale tu chodzi o bardzo prozaiczny powód. Za pół roku wybory w Rosji i trzeba się pochwalić zdobyciem jakiegoś "kluczowego" miasta. Takim symbolem był Bachmut po serii porażek ruskich. Teraz takim symbolem musi zostać Awdijivka. Żeby rustelewizja miała co pokazać wyborcom. Padł rozkaz i trzeba go wykonać za wszelką cenę. Po półtora roku wojowania ruskie nauczyli się jednego - już nie wyznaczają daty zdobycia Awdijivki...

 2. bezreklam

  Politycznie majstersztyk USA. Z imperium odchodzącego nagle na topie a słowianie sami się wybijają.

  1. Rusmongol

   Nie. Zadni Słowianie się nie wybijają. To mongolo faszysvi z Rosji napadli na słowiańska Ukrainę. To był majstersztyk agenta kgb żeby napaść i mordować Słowian swoich sąsiadów. Ja osobiście sobie nie wyobrażam żebyśmy napadli ma Czechów obecnie czy slowakow, nawet na Węgrów. Dla chorych kacapow to nie problem. Gdyby trzeba było to i wjadą czołgami do Białorusi.

  2. bezreklam

   Rusmngol - jest tez tearia spikskowa ze to Unia Eurepejska jest faszystwska - oczywiscie nie w sensie narodowo socjalozmu - tylko w sensie zagarnania wszelkich prelogatyw wladzy (od LGBt po nakaz osiedlania Uchoccow i neoliberalne wartosci) Co do Twoich umiejstonsci ETNICZNYCH - niestety watpie. Mysle ze i O mOngolii i i w USa wegrzech czy Rosji wiesz tyle co CI powiedza w TV.

 3. Realista.

  Putin będzie chciał osiągnąć strategiczny sukces przed przyszłorocznymi wyborami , koszt ludzki jest bez znaczenia . Nie wiem, czy czasami na zapleczu swym nie szykują bardzo dużego zgrupowania do ofensywy .

Reklama