Reklama

Wojna na Ukrainie

596. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

T90S. Fot. uralvagonzavod.com
T90S. Fot. uralvagonzavod.com

596 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 12 października 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Kysliwką , Makijiwką , Torskim i w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy poczynili niewielkie postępy na wschód od Kliszczyjiwki i Andrijiwki . Udało im się również zagrozić Rosjanom oskrzydleniem w Kurdiumiwce , zbliżając się do niej i do Zełenopilla od północy. SOU odniosły również niewielkie sukcesy pod Ozarianiwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: najeźdźcy wznowili próby osaczenia Awdijiwki . Ataki pod Stepowym , Siewiernym i Toneńkim zostały w zdecydowanej większości odparte. Jedynie kilka uderzeń pozwoliło Rosjanom na nieznaczne przesunięcie linii frontu na obu kierunkach. Najeźdźcom nie udało się zbliżyć do wysypiska na północnych obrzeżach Awdijiwki. Ponadto Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Pierwomajskim , w Marince i Nowomychajliwką (Rosjanom udało się jedynie zająć niewielki skrawek terenu na południe od tej wsi). SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. Ukraińcy zniszczyli (przy użyciu rakiety lub bomby JDAM) most pod Pantelejmoniwką , który prowadził z Gorłówki do Jasynuwatej .

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU nieznacznie przesunęły linię frontu na zachód od Robotyne . Kontynuowane są walki w Nowoprokopiwkce , Werbowym i pod Kopani . SZ FR ostrzelały ok. 30 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej cztery miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały siedem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 12 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Obwód briański (Federacja Rosyjska): w Briańsku doszło do uderzenia drona kamikadze w miejscową fabrykę.

Reklama

Komentarze (4)

 1. GB

  Ukraińcy podają że PIERWSZY RAZ od 24 lutego 2022 roku ich artyleria dziennie zużyła więcej amunicji niż ruska. Nie wiem jak to policzyli ale tak podają. Do tego mowia że obecnie nie ma problemu z amunicją... Pokazali wykres, i chodzi o to że dramatycznie spadło dzienne zużycie amunicji przez ruską artylerię a zużycie ukraińskiej wzrosło do 9000 strzałów. Przypomnę że w 2022 roku ruską artyleria potrafiła wystrzelić kilkadziesiąt sztuk amunicji dziennie (nawet 70.000).

 2. młodygrzyb

  Ukraińcy sami przyznali ze ruskie odcięli im drogę do Awdijiwki, twierdzą ze obrońcy maja dość amunicji i zapasów.

 3. Sorien

  Mam wrażenie że dla tego co to pisze waga zdobycia przez UA 100 metrów jest taka sama jak zdobycz ruskich 4km

 4. GB

  Jest filmik na którym widać strasznie dymiący ruski okręt przed Sewastopolem. Być może to ten Paweł Dzierzawin, o którym Ukraińcy informowali parę dni wcześniej że został uszkodzony/zniszczony przed Sewastopolem. Problem w tym że ruskie okręty co do zasady to dymią (czarny intensywny dym i tu jest taki) jak pływają. Być może to po prostu dym z jego komina, a nie uszkodzenie.

  1. GB

   Ukraińcy jednak twierdzą że wczoraj zaatakowali i uszkodzili okręt Paweł Dzierżawin, a dziś nośnik rakiet Kalibr projektu 21631 Bujan-M. Do tego nieudanie zaatakowali okręt podwodny Alrosa, który nie poniósł uszkodzeń, ale chyba też nie wykrył zagrożenia. Dokonać tego miały drony podwodne.

  2. Harpia

   SBU potwierdziło trafienia nowymi dronami (dwa dni temu również). Jak dobrze pamiętam, to chodzi o te drony co przypominają torpedy.

Reklama