Reklama

Wojna na Ukrainie

581. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna wojsko
Ukraińskie wojsko w obwodzie donieckim.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

581 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 27 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły kolejne ataki rosyjskie pod Syńkiwką i w lesie sieriebriańskim. Strona ukraińska donosi o tworzeniu przez Rosjan grup uderzeniowych, przeważnie wielkości kompanii, i spodziewa się kolejnego wzrostu aktywności przeciwnika. Łączna liczebność tych oddziałów jest szacowana przez Ukraińców na ok. 2000 żołnierzy. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: brak zmian na linii frontu na południe od Bachmutu , która zbiega się w dużej mierze z przebiegiem linii kolejowej, jedynie w paru miejscach Ukraińcy utrzymują pozycje na wschód od niej. Najcięższe walki toczą się w Kurdiumiwce i Ozarianiwce . W pierwszej z wymienionych miejscowości sytuacja jest skomplikowana, teren przechodzi niekiedy z rąk do rąk. Trwają też walki o Szumy , ale o mniejszej intensywności. Ponadto SOU odparły atak rosyjski na Hryhoriwkę . Brak potwierdzenia zdobycia przez Rosjan Orichowo-Wasyliwki , choć nie można wykluczyć, że wieś jest kontestowana. SZ FR ostrzelały 22 miejscowości, w tym Konstantyniwkę .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym i w Marince . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała cele w Doniecku .

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU odnoszą sukcesy w Nowoprokopiwce . Ukraińcom udało się nie tylko wyprzeć Rosjan z północnej części wsi, ale i utrzymać tam kilka przyczółków. Nadal należy jednak traktować ten obszar jako „ziemię niczyją". SOU wgryzają się również we wschodnie obrzeża miejscowości. Trwają ciężkie walki w Werbowym i pod Kopani (gdzie Rosjanie mogli odnieść niewielki sukces terenowy). Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Pryjutnym . SZ FR ostrzelały 28 miejscowości. SOU ostrzelały cele w okupowanych Połohach i Bilmaku .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR znowu ostrzelały ok. 10 miejscowości, w tym Chersoń i Mikołajów . Z kolei ukraińskie pociski spadły na Skadowsk .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały ok. 15 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz ok. 10 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Moskwa (Federacja Rosyjska): pod stolicą Rosji doszło do eksplozji, a następnie pożaru w miejscu wybuchu.

Reklama

Komentarze

    Reklama