Reklama

Wojna na Ukrainie

575. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

575 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 21 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: trwają ciężkie walki pod Syńkiwką i Nowoseliwskim. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , w kierunku Hryhoriwki i pod Andrijiwką . Ukraińcy nacierają też w kierunku szosy T-05-13, łączącej Bachmut z Gorłówką , oraz cmentarza mariupolskiego pod Bachmutem. Ataki prawdopodobnie nie przyniosły rezultatu. Kontynuowane są walki w Kurdiumiwce . SZ FR ostrzelały 24 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy znowu odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką i w Marince . SZ FR ostrzelały ok. 20 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy starają się wyprzeć Rosjan z umocnień na południowy-zachód od Werbowego . Trwają walki pod Nowoprokopiwką i w Nowomajorskim . Kolejny rosyjski kontratak na Robotyne zakończył się klęską. W wyniku zamieszania doszło też do przypadkowego porażenia przez rosyjską wyrzutnię pocisków termobarycznych TOS-1 okopów, które chwilowo zajęli Rosjanie (nie można jednak wykluczyć, że nagranie przedstawiało feralny atak z 20 września). SZ FR ostrzelały 28 miejscowości. Artyleria rakietowa SOU ostrzelała cele w Tokmaku . 20 września ostrzelany został też sztab rosyjskiej 58. Armii w Melitopolu .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ponownie ostrzelały siedem miejscowości.

Odcinek czarnomorski: w Sewastopoluoraz w Zatoce Kozackiej doszło do eksplozji. W nocy z 20 na 21 września doszło również do uderzenia na lotnisko pod miastem Saki , w którym wykorzystano drony i rakiety, a także ataków na Dżankoj , Czornomorskie i jakoby Belbek .

Ostrzały: SZ FR ostrzelały co najmniej sześć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz kilkanaście miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła 38 z 44 rakiet manewrujących Ch-55/Ch-101/Ch-555. Część rakiet zbombardowała Drohobycz i Równe . Celem była m.in. infrastruktura krytyczna.

Obwód tulski (Federacja Rosyjska): w Tule doszło do eksplozji, w wyniku, której dostęp do prądu straciło ok. 5 tys. mieszkańców.

Reklama

Komentarze (7)

 1. OS-INT

  Według niepotwierdzonych informacji ukraińskie lotnisko wojskowe pod Krzemieńczukiem w obwodzie połtawskim zostało zaatakowane przez siły rosyjskie. Miałby to być odwet za ukraiński atak na siedzibę dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie...

 2. GB

  Ruscy podają iż w tym ostrzelanym przez Azerów samochodzie było 6 ludzi. I wszyscy zabici.

  1. młodygrzyb

   Jakby nie patrzeć to zbrodnia wojenna. ONZ i inne organizacje międzynarodowe muszą zareagować i to stanowczo, bo ta zbrodnia narusza podstawy funkcjonowania jakichkolwiek sił rozjemczych, pokaże że można bezkarnie mordować choćby wojska ONZ.. To nie jakaż banda zamordowała żołnierzy sił rozjemczych ale regularna armia państwa należącego do ONZ.

  2. GB

   Jaka zbrodnia wojenna? Jak się jest w strefie konfliktu to trzeba się liczyć z takimi sytuacjami. Zbrodnia wojenna to byłoby wtedy gdyby Azerowie specjalnie i to wiedząc że to ruscy ostrzelali ten samochód. A to trzeba udowodnić.

  3. Zygazyg

   To nie jest misja ONZ tylko samozwańcza. To się nie dziw bo Azerowie was tak samo lubią jak my .

 3. GB

  Ponoć drugi samochód z ruskimi został zaatakowany wczoraj w Karabachu przez Azerow. Jeden zabity i jeden ranny. Oczywiście prezydent Azerbejdżanu "szczerze" przeprosi putina.

 4. GB

  Ruscy, tzw. ruski nielegalny gubernator okupowanego Sewastopola informuje że był atak rakietowy na sztab Floty Czarnomorskiej.

  1. GB

   Są filmiki I zdjęcia na potwierdzenie. Budynek solidnie oberwał.

 5. GB

  W Sewastopolu kolejne wybuchy. Ponoć zaatakowana elektrociepłownia.

 6. małyTim

  Podobno russ rzucili ostatnie dostępne rezerwy WDW ok 10 tys ale mają one przeprowadzić kontratak z okolic novoprokopivki. Cięzki temat wydaję się, że zanim urk dokona faktycznego przełamania( i jeszcze musi mieć siły żeby za przełamaniem coś poszło w głaąb) to ruskie uzupełnią straty, wojna z czasem.

  1. Karaczanus

   WDW raczej jest mocno przetrzebane wycofane z terenów Bachmutu a co do strat rzucanie na front Armii (zgrupowania) ktora nie została do konca sformowana aby łatac tez mowi duzo

  2. Melas

   Jeżeli Ukraina ma kontynuować wojnę z sowietami to oprócz uzbrojenia i wyposażenia od NATO, potrzebuje pomocy w kolejnym zakresie, powstrzymanie wyjazdu z Ukrainy mężczyzn w wieku poborowym oraz przymusową ekstradycję do Ukrainy tych, którzy wyjechali uciekając przed obroną ojczyzny. Gospodarki wielu państw zwiększają albo już zwiększyły możliwości produkcyjne w przemyśle obronnym a Ukrainie za kilka miesięcy może zabraknąć siły żywej, jeżeli nie będzie kolejnego poboru na poziomie 150-200 tys ludzi...

  3. Harpia

   @Melas Nie ma szans na ekstradycję osób w wieku poborowym, chyba nikt nie jest tak głupi aby pozbawić się pracowitej siły roboczej.

 7. Zygazyg

  Wczoraj wieczorem opierając się na danych geolokacyjnych ISW potwierdził że elementy pancerne SZU operują za ostatnia linją umocnień wroga, przełamanie podobno jest na odcinku przy wsi Wirwoł.

  1. SiVisPacem

   na ISW jest troche inaczej - cos ala "geolokalizowane zdjecie opublikowanie 21 wrezesnia sugeruje ze ukrainskie pokazdy opancerzone nacieraja na poludnie od rowów oraz zebow smoka ktore sa czescią trzy-poziomowej (rosyjskiej) obrony oraz angazuja sie w ograniczona walke bezposrednio na zachod od Verbove. Nie jest jednak jasne czy wojska Ukrainskie utrzymaja te pozycje. Jest to pierwszy przypadek gdy sily Ukrainskie uzywaja pojazdow opancerzonych poza ( na południe od ) trzy-poziomowej rosyjskiej linii obrony. Geolocated footage posted on September 21 indicates that Ukrainian armored vehicles advanced south of the Russian anti-tank ditches and dragon’s teeth obstacles that are part of a tri-layered defense and engaged in limited combat immediately west of Verbove (18km southeast of Orikhiv).[1] It is unclear if Ukrainian forces retain these positions, however. This is the first observed instance of Ukrainian forces operating armored vehicles beyond the Russian tri-layer defense.[

  2. Anty 50 C-cali

   tylko czekać jak pojawi się wysyp "prawdziwków" - zaczynając od jednego od "zmasakrowanej 47- brygady"... która dni temu pokazała jak Bradlej przejeżdża okopy- które podobno zasiedlili Ruscy ZA smoczymi kłami NowejRossiji. Ten który jara się wiZjami "niedopałków" Su-24. A TE ZNOWU PRZYWALIŁY TYM RAZEM W REZERWOWE DOWÓDZTWO FLOTY na nieszczęsnym Krymie. Po zrobieniu dziurska w dziobie "bohatera z Syrii" - jaka cisza? Gdzie Kalibry , odpalane z morza.....Może cytujący wybrane fragmenty ISW co "Ośvieci

Reklama