Reklama

Wojna na Ukrainie

571. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Na górnym zdjęciu irańska amunicja krążąca Shahed-136 na wyrzutni, na dolnym szczątki "rosyjskiej" amunicji Gerań-2.
Fot. . IRNA/Siły Zbrojne Ukrainy

571 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 17 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Nowojehoriwką i w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Kliszczyjiwką i Andrijiwką . W Kurdiumiwce trwają zacięte walki. Ukraińcy naciskają tam na pozycje rosyjskie wzdłuż toru kolejowego oraz położoną po sąsiedzku (i zarazem za torem kolejowym) wieś Zełenopilla . SOU atakują również przeciwnika w Zaliznianskim . Udało im się wejść na teren zabudowany. Rosjanie odbili parę utraconych w weekend pozycji na zachód od Opytnego . Oficjalnie potwierdzono wyzwolenie Kliszczyjiwki przez SOU. SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli rosyjskie ataki pod Awdijiwką , Pierwomajskim i Newelskim . Trwają walki w Opytnym i Marince . SZ FR znowu ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: trwają walki pod Kopani , Nowoprokopiwką , Werbowym , Nowodoneckim i w Nowomajorskim . SOU odparły kontrataki rosyjskie nad rzeką Mokryj Jar. SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. Ukraińcy ponownie ostrzelali cele w Tokmaku , stosując wyrzutnię Himars.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR znowu ostrzelały ok. 10 miejscowości. W Kozaczych Łaheriach Ukraińcy zaatakowali amunicją krążącą miejsce koncentracji przeciwnika.

Odcinek czarnomorski: w Sewastopolu doszło do eksplozji, prawdopodobnie w wyniku ataku dronów. W centrum miasta wybuchł pożar. Pod Teodozją rosyjska opl zestrzeliła dwa drony.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 10 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 10 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła sześć dronów kamikadze Shahed-131/136 i sześć z 10 rakiet manewrujących Ch-55/Ch-101/Ch-555. Niezestrzelone rakiety uderzyły w obiekty w Odessie i okolicy. W nocy doszło do kolejnego ataku rosyjskich „mopedów".

Obwód orłowski (Federacja Rosyjska): ukraiński dron uderzył w jeden z budynków składu paliw w Orle .

Obwód tulski (Federacja Rosyjska): dron spadł na terenie Tuły .

Obwód woroneski (Federacja Rosyjska): pod Nową Usmaną rosyjski system WRE unieszkodliwił dron.

Obwód moskiewski (Federacja Rosyjska): rosyjska opl zestrzeliła kilka dronów pod Moskwą i Istrą .

Komentarze (7)

 1. GB

  Na moje oko Rostów nad Donem idzie na żyletki. Nie opłaca się go remontować.

 2. GB

  Mówią że były 3 trafienia w Rostów nad Donem. Skala zniszczenia przed kioskiem jest duże więc być może tam trafiły dwie rakiety. To by znaczyło że ruscy jak zwykle kłamali mówiąc że trafiły tylko 3 rakiety w okręty - desantowy i podwodny. Teraz wychodzi że 3 trafiły w OP i 1 w desantowiec.

 3. GB

  Wyszło zdjęcie trafionego w doku w Sewastopolu OP Rostów nad Donem. Dwa trafienia, widać 2 duże dziury w kadłubie. Ciekawe jak wygląda wewnątrz. Dostał przed kioskiem i za kioskiem. Przy czym przed kioskiem duże obszarowe zniszczenia. W morzu poszedłby na dno.

 4. GB

  Ponoć wczoraj rozbił się F-35Bz 501 szkolnego dywizjonu USMC, pilot miał się miał katapultować.

  1. bezreklam

   nie widomo czy sie rozbil zdjec nie . Napewno zgubil sie i szukaja. USa to stan umyslu. Raczej pilot to nie janskes z polnocy - Katolina POludnowa - tam jankesow nienawidza. Ale kto wie

  2. Buczacza

   Zaś ci się pomyliły kraje. W Polsce mówi się "rosja to stan umysłu". I każdy Polak to wie Mało tego w szkole podstawowej dzieci synonimem kiczu i tandety oraz szmiry używają określenie "rosja"....

  3. Rusmongol

   @bez reklam. W Karolinie nienawidzą jankesow. Prędzej Rosjan i innych niż jankesow. Ale musiałeś napisać jakaś swoją bzdure. Dopisz coś jeszcze o Indianach. Dawno nie pisałeś 🤪

 5. Sorien

  Ruskie widać że ściągnęli rezerwy na Zaporoże bo od paru dni ua tam stoi . Za to koli bachmutu powoli bo powoli coś gryza . Ruskie sądzą się na Kupiansk ale też żadnych zdobyczy od prawie 2 tygodni. Północ i południe równowaga, bachmut przewaga ua

 6. Zygazyg

  Ruski dron „zaatakował” Bułgarię. Znaleziony ok 70km od granicy z Rumunią. Czyż Rumunia i Bułgaria nie powinny wprowadzić środków odwetowych? Cała banda z ruskiej ambasady powinna fikać do domu.

  1. Sorien

   Tutaj nato już powinno wkroczyć. Bo coś mi się wydaje że ruskie te drony specjalnie w nich wala (niby ze stracili kontrole )bo wiedzą że Bułgaria i Rumunia to miękkie kluski . Nato powinno reagować i stracac te drony

 7. Zygazyg

  Dowódca 31 brygady WDW już puka u Świetego Piotra. Niejaki kondraszkin, z zarzutami o zbrodnie wojenne.