Reklama

Wojna na Ukrainie

566. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna
Autor. @ServiceSsu/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

566 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 12 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką i w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: w Kliszczyjiwce SOU kontrolują już większość terenu zabudowanego. W rękach Rosjan znajduje się jedynie północno-wschodnie obrzeże wsi. Trwają walki w Andrijiwce i Kurdiumiwce (gdzie Ukraińcy odnieśli sukcesy terenowe, wyrzucając w kolejnych miejscach przeciwnika za linię toru kolejowego). SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Pod Łuhańskim Ukraińcy ostrzelali 11 września miejsce stacjonowania obsługi amunicji krążącej Lancet.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli rosyjskie ataki pod Awdijiwką i w Marince . W Opytnym potwierdzono kontrolę południowej części wsi przez Rosjan i obecność Ukraińców w północnej części. Najeźdźcy podejmują kolejne kontrataki by wyrzucić SOU z Opytnego. SZ FR ostrzelały ok. 20 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU znowu nieco poszerzyły wybrzuszenie na wschód od Nowoprokopiwki i zbliżyły się do szosy T-04-01. Trwają walki pod Kopani , Pryjutnym , Nowodoneckim i Nowomajorskim . W Werbowym Rosjanie powstrzymują Ukraińców na zachodnich obrzeżach wsi, ale kosztem dużych strat wśród piechoty. Na północ od niej najeźdźcom udało się też przesunąć linię frontu w kierunku zachodnim. Ukraińcy odparli kontratak rosyjski pod Nowodariwką . SZ FR ostrzelały ok. 25 miejscowości, w tym Zaporoże , na które spadła rakieta. W Enerhodarze dron FPV uderzył w budynek wielopiętrowy, w którym mieściła się siedziba służb okupacyjnych.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości, w tym Krzywy Róg .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 12 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Obwód wołgogradzki (Federacja Rosyjska): doszło do katastrofy rosyjskiego samolotu Su-24M.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Carolus

  Ciekawy trend tłumaczenia zbrodniczej napaści sowietów na Ukrainę. Oto prawo międzynarodowe jest tylko teorią. Skoro Izrael ma głowice atomowe, a nie powinien. Skoro gnębi się Iran, że chce takowe wyprodukować. To dlaczego biedni Rosjanie nie mieliby atakować sobie Ukrainy? Putin rozkoszuje się swoim przemówieniem, że Rosja nie była nigdy, jak Anglosasi, że nie miała kolonii. Najwyżej przychodzili z pomocą, kiedy ich proszono... Tymczasem w podręczniku politologii sowieckiej Akademii Dyplomatycznej ciągle stoi, że "państwo to żywy organizm, musi zabijać i wchłaniać, bo inaczej jego zjedzą."

  1. bezreklam

   To prawda. Np USa zajelo PANAMe ofijacnie by bronic zycia Amerykanskich obwali (Bylo ich 34 tys - na 4 milony Panamczkow) A wiec mniej niz 1%. Oczywiscie to byl falszwy powod naprawde chodzilo o kanal Panamski i zajecie zeglugi (teraz broni wolnosc zeggii kolo Tajwanu) W kazdym razie wojna by obronic 1% obwateli czy zajecie Krymu z 70% Obwateli - krore jest BARDZIEJ SPRAWIDIWE>? ANglosasi....poczataj wiecej...oko Ci zbielejhe.

  2. Carolus

   Zwłaszcza, kiedy bandyci w nieoznaczonych mundurach pokazali się na Krymie, to populacja sowietów sięgnęła 70%. Ten sam argument wykorzystali sowieci atakując Polskę jako sojusznicy Hitlera. Anglosasi nie są święci, ale wolałbym żyć pod ich panowaniem, niż w stalinowskim czy putinowskim terrorze.

  3. Carolus

   Deportacje, doły śmierci, gwałty, grabieże, eksterminacje, wywózki, mordowanie inteligencji, żeby zniszczyć naród, tysiące strzałów w tył głowy, gułagi, obozy koncentracyjne, powszechny terror, początek faszyzmu, kiedy car wymyślił opryvzninę. Oto rosyjski i sowiecki sposób przychodzenia z pomocą. Zdecydowanie wolę niewolę anglosaską.

 2. bezreklam

  Co do dzijszej wypowiedzi Putina o Igrzskach - RZeczywscie w starzntnsci Igrzska byly nie stronnicze - nawet wojny konfikty nie mialy znacznia. Zachod lekcwazy wiec stare ide sportu ponad podzialami. Zrszta nie pamitam by za okupacje Afgastanu AMerykanie byli nie dopuszczni. Zdaje sie wiec widac Zachod takze w kfestii Antycznego podjescia do Spory lamie stare zasady.

  1. Macorr

   Na czas igrzysk kończono wojny - więc jesli ruscy chca uczestniczy w rywalizacji sportowej , po prostu niech zakończą wojne, poprzez wycofanie się z okupowanych terytoriów w tym krymu..

  2. Harpia

   "Szereg państw, w tym Stany Zjednoczone, a także Kanada, Kenia, Norwegia i Republika Federalna Niemiec, zbojkotowały igrzyska w ramach sankcji względem ZSRR za interwencję w Afganistanie." Na zachodzie nikt nie ma wątpliwości, że sportowcy rosyjscy nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich do czasu zakończenia wojny.

  3. bezreklam

   W Grecji na czas Igrzysk przerwano wojny nastawalo zawiesznie broni. Eh ZACHOD niby pochdzi z kultry Zachdniej Grecko antyczno RZmsko CHzejanskiej - ale im sie juz wsztsko miesza

 3. OS-INT

  Zaostrza się sytuacja w Marjince i Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Rosyjskie wojska zintensyfikowały tam ostrzały i szturmy - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina. Rosyjskie wojska tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Sytuacja na kierunku kupiańskim pozostaje trudna. Wróg tworzy tam pięść uderzeniową, żeby podjąć kolejne działania szturmowe - powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform...

 4. GB

  Odnaleziono 2 pilotów ruskiego Su-24M, który rozbił się w O. Wolgogradzkim. Obaj martwi...

  1. Buczacza

   Bardzo mi przykro "':;;

  2. zbigtramp

   Dwóch potencjalnych bandytów mniej.

 5. OS-INT

  Rosja informuje o zniszczeniu w ciągu doby 37 ukraińskich dronów w strefie działań wojennych nad Ukrainą Drony były strącane nad obwodami donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim. Ponadto rosyjska obrona powietrzna miała przechwycić 5 pocisków rakietowych wystrzelonych przez zestawy HIMARS...

 6. młodygrzyb

  Na jednym z ogólnopolskich portali można obejrzeć filmik udostępniony przez ukraińców z opisu ma on przedstawiać przewagi zachodniego sprzętu na froncie, konkretnie Leopardów. Ma on niby pokazywać akcje tychże Leopardów na froncie. Problem w tym że film nakręcony został w okresie wegetacji charakteryzującym się brakiem liści na drzewach. Znowu pokazują film z poligonu jako obraz działań na froncie.

  1. Macorr

   Tego filmiku nie widziałem - może tak było. Ale i tak nic nie przebije filmiku jak ruscy biorą "Ukraińców" w mundurach orkowej armii...

Reklama