Reklama

Wojna na Ukrainie

565. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

565 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 11 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką i na zachód od Nowoseliwskiego . Trwają walki w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: trwają walki o Kliszczyjiwkę, w Andrijiwce, Kurdiumiwce i Ozarianiwce . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odbili rosyjskie ataki pod Keramikiem , Awdijiwką i w Marince . Trwają walki o Opytne . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. W okupowanej Gorłówce doszło do eksplozji.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU osiągają sukcesy pod Nowoprokopiwką . Trwają walki pod Nowodoneckim , Kopani (zapewne ukraińskie działania mają na celu wiązanie walką Rosjan), Pryjutnym (pojawiły się niepotwierdzone informacje o odbiciu niedawno utraconych pod tą wsią pozycji), Werbowym , Nowomajorskim i w dolinie rzeki Mokryj Jar. Ukraińcy odparli kontrataki rosyjskie pod Robotyne i w kierunku na Nowodanyliwkę . SZ FR ostrzelały 23 miejscowości. Ukraińcy zaatakowali przy pomocy dronów kamikadze siedziby urzędów okupantów w Enerhodarze .

Odcinek chersoński: w wyniku walk w delcie Dniepru doszło do zniszczenia sześciu rosyjskich łodzi patrolowych. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Pod okupowanymi Ołeszkami doszło do eksplozji rosyjskiego składu amunicji.

Odcinek czarnomorski: Ukraińcy potwierdzili, że odzyskali dwie platformy wiertnicze położone na Morzu Czarnym na wschód od Wyspy Węży , zwane też popularnie „wieżami Bojka" (nazwa nawiązuje do Jurija Bojki, ministra energetyki, za którego rządów wybudowano je po zawyżonych cenach). Łącznie wybudowano cztery takie platformy za rządów Wiktora Janukowycza. Nad samą wyspą ukraińska opl zestrzeliła wrogi dron rozpoznawczy.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz dziewięć miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła 12 dronów kamikadze Shahed 131/136.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): nad obwodem rosyjska opl miała zestrzelić nieprzyjacielskie drony.

Reklama

Komentarze (6)

 1. OS-INT

  Rosyjski samolot pasażerski Airbus A320 lecący z Soczi do syberyjskiego miasta Omsk - wylądował awaryjnie na polu pszenicy. Przyczyny tego incydentu lotniczego są w trakcie wyjaśniania, ale dyrektor generalny linii Ural Airlines kategorycznie odrzucił możliwość, że trudności techniczne samolotu były związane z niedoborami części zamiennych do samolotów spowodowanymi zachodnimi sankcjami. Rosyjskie media podały, że pilotom udało się wylądować na równym terenie, a powodem była awaria systemu hydraulicznego. Na pokładzie Airbusa znajdowało się 159 pasażerów, w tym 23 dzieci oraz 2 pilotów i 4 osoby personelu pokładowego. Według miejscowych władz wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie, zostały ewakuowane...

  1. GB

   Czy dyrektor generalny Ural Ailines wyjaśnił dlaczego inny samolot pasażerski tej linii dzis nie wystartował, a pasażerom kazano z niego wysiąść?

 2. GB

  W O. Wolgogadzkim rozbił się ruski Su-24. Szczegóły katastrofy nieznane.

 3. GB

  Ktoś coś o katastrofie ruskiego Airbus A320, który należał do irlandzkiej firmy leasingowej AerCap, który został zajęty przez ruskich w 2022 roku? Zostały na ruskie linie nałożone sankcje i nie mają dostaw części zamiennych. Ponoć do katastrofy doszło z powodu awarii systemu hydraulicznego. Na pokładzie miało być 170 osób. Rozbił się koło Nowosybirska, został przejęty przez Ural Airlines. Nie wiem czy ktoś zginął. Samolot wygląda na rozbity, ale nie spalił się. Jestem na morzu, obecnie w maronie z ograniczonym dostępem do netu.

 4. Buczacza

  Ci jakiś czas trafia się perełka. W rodzaju mowy wowika z zegarkiem. Bądź efektowny piruet onucowego tanka do wody. Bądź rajd tanka po zakrętach zakończony efektownym skokiem do rowu. Ale dziś to je hit. Spektakularna akcja onucowych bojów.... z poddającymi się Ukraińcami. A ci w mundurach rosyjskich. Ale gawiedź bądź ostatni prawdziwy maślak tego forum. Bądź też kopiuj wklej os ewentualnie bez mózgu to kupią. W końcu wszyscy wiemy, że onucland to stan umysłu...

  1. papa lebel

   ...ale może mieli wizytówki Jarosza....?:)

 5. OS-INT

  W nocnych (11/12.09.2023) siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na lotnisko Dołgincewo w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropetrowskim. Według niepotwierdzonych informacji zniszczone zostały 2 myśliwce MiG-29 i 3 samoloty szturmowe Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy - źródło: X (Twitter).

 6. OS-INT

  Użycie dronów przez siły rosyjskie wzrosło do tego stopnia, że na niektórych odcinkach frontu jest ich 250-300 jednocześnie – poinformował przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU) Iwan Pawłenko w wywiadzie dla portalu internetowego Ukrainska Prawda. Jak podkreślił, większość zagranicznych ekspertów wojskowych jeszcze w 2022 roku nie przewidywała tak masowego zastosowania bezpilotowców. Ich powszechne użycie można jego zdaniem uzasadnić stosunkowo niewielkim kosztem produkcji oraz dużą funkcjonalnością. Równoległe wzrosło znaczenie walki radioelektronicznej - zauważył Iwan Pawłenko, który w Sztabie Generalnym SZU kieruje wydziałem ds. walki radioelektronicznej i bezpieczeństwa cyfrowego...

Reklama