Reklama

Wojna na Ukrainie

562. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Ministry of Defense of Ukraine/Wikipedia

562 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 8 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU znowu odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką i Nowojehoriwką . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: kontynuowane są walki w Kliszczyjiwce , gdzie w wyniku ataków Ukraińcy odbili część terenu (kiedyś) zabudowanego. We wsi nadal są jednak Rosjanie i nie maja zamiaru ustępować. Ciężka jest sytuacja najeźdźców w Andrijiwce i Kurdiumiwce , gdzie Ukraińcy odnoszą sukcesy terenowe. Pojawiły się przy tym nieprawdziwe informacje o wyzwoleniu obu miejscowości, które bazują na źle przetłumaczonym lub błędnie zinterpretowanym wpisie z jednego z ukraińskich kanałów TL. Andrijiwka jest już prawdopodobnie kontestowana, a w Kurdiumiwce SOU doszły do linii kolejowej. Ukraińcy odparli atak rosyjski pod Orichowo-Wasyliwką . SZ FR ostrzelały 26 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odbili rosyjskie ataki pod Awdijiwką , w Marince i pod Nowomychajliwką . SOU kontratakują pod Opytnym . SZ FR ostrzelały ok. 25 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU poszerzają wyłomy pod Werbowym , oraz pomiędzy tą wsią a Nowoprokopiwką . Odparły też kolejny wrogi kontratak w kierunku Robotyne . Ukraińcy kontynuują działania w kierunku wsi Łuhowe , pod Nowodoneckim i Nowomajorskim . Pod Pryjutnym rosyjski kontratak zakończył się sukcesem, oddziały ukraińskie musiały nieco odstąpić od wioski na zachód i północny-wschód od niej. SZ FR znowu ostrzelały ok. 30 miejscowości. W okupowanym Berdiańsku doszło do dwóch wybuchów w budynku liceum, które okupanci chcieli wykorzystać jako lokal wyborczy. Obsadzało go FSB. W rejonie okupowanej wsi Stulnewe , przez którą przechodzi linia kolejowa, Ukraińcy skutecznie porazili wyrzutnię Buk-M3. To pierwsza potwierdzona strata tego systemu. W okupowanych Połohach doszło do eksplozji w siedzibie partii „Zjednoczona Rosja".

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 7 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 8 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Rakietą ostrzelano Krzywy Róg , gdzie trafiono w budynek administracji. Życie stracił jeden cywil, a 72 kolejnych odniosło rany. Wśród nich 9 to policjanci. Ukraińska opl zestrzeliła 16 z 20 dronów kamikadze Shahed-131/136.

Obwód briański i biełgorodzki (Federacja Rosyjska): rosyjska opl zestrzeliła co najmniej cztery drony. W Briańsku miało dojść do kolejnego uderzenia w budynek Kremlin EI.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Harpia

  Był pojedynek jeden Leopard 2A6 kontra dwa T-80BVM wygrany przez Leoparda.

  1. nato<down

   Pojawiło się wideo przedstawiające kolejny brytyjski czołg Challenger 2 zniszczony pod Rabotino na Zaporożu. Pierwszy też padł w tym rejonie - od ciosu zadanego przeciwpancernym pociskiem kierowanym Kornet. Natomiast niemieckie Leopardy gdzieś się pochowały na tyłach i nawet nie wychylają luf z ukrycia! ;)

  2. młodygrzyb

   Zacytuję "klasyka": gdzie filmik?

 2. Trotlow

  @Ukrmongol, ale wiesz ze zaatakowanie rosyjskich okrętów czy samolotów = wypowiedzenie wojny Rosji, i co Londynek chce spłonąć za ukrainę ? Zobaczymy :)

  1. Sorien

   Wojny nie wypowiedzą bo nie mają czym z nato wojować. Atom to bajka - rozkaz użycia = śmierć wydającego ten rozkaz . Moskwy przed prigozynem nie mial kto bronić prócz paru koparek a co dopiero dokonać dla wowy samobójstwa siebie i swojej rodziny .....

 3. Rusmongol

  Coś się dymi na Krymie.... Pewno weekendowe grille. 😁

  1. nato<down

   @usmongol / Coś się dymi < Jak tak dalej pójdzie z pełzającą kontrofensywą - to zakurzy się na stepie szerokim, jak ukraińsk0-natowskie brygady będą się w popłochu wycofywać na z góry upatrzone pozycje! ;)

 4. GB

  Brytyjskie samoloty rozpoczęły patrole nad M.Czarnym i mają chronić statki z ukraińskim zbożem przed atakami ruskich. Takie info pojawią się od wczoraj. Ciekawe czy się potwierdzi, no i skąd będzie operować to lotnictwo. Zakładam że z Rumunii. Trochę brzmi fantastycznie.

  1. Rusmongol

   ONZ powinien zorganizować takie osłony w międzynarodowym składzie i w ramach walki z terroryzmem (kacapsko mongolskim terroryzmem). Okręty czy samoloty moskiewskiej dziczy które atakowały by statki cywilne powinny być od razu eliminowane.

  2. bezreklam

   GB- oby tylko nie do Polski te zborze techniczne szlo.

  3. Rusmongol

   @bez reklam. A ty myślisz że największym exportetem jakiej pszenicy jest Rosja? Pastewnej, dla bydła.... I to tyle. Bo Rosja exportuje trochę więcej żywności niż mała Polska. Rosja importuje tyle żywności ile exportuje a Polska exportuje 3x więcej niż importuje. Tyle z mitu Rosji jako żywiciela Afryki...

 5. OS-INT

  Siły ukraińskie w dalszym ciągu posuwają się na wschód od Robotyne i „dokonują stopniowego postępu taktycznego przeciwko pozycjom rosyjskim i osłabionym siłom rosyjskim w regionie” - napisano w komunikacie brytyjskiego resortu obrony. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja przerzuciła siły z innych rejonów linii frontu, żeby zastąpić zdegradowane jednostki na tym odcinku frontu zaporoskiego. Rosnąca presja na rosyjskie linie obronne ostatecznie zmniejsza szanse sił rosyjskich na prowadzenie działań ofensywnych - podano na podstawie danych wywiadowczych...

 6. GB

  Wczoraj pod Robotyje Ukraincy zdobyli nieuszkodzonego T-90M. Ciekawe czy ruscy uciekli czy sprzedali Ukraincom ten czołg.

  1. Anty 50 C-cali

   Jest i info o pierwszym straconym Challengerze. Najpierw mina, potem w unieruchomiony "pancernik" ppk. Załoga, wszyscy, przeżyli. Potem czołg dobity= zniszczony totalnie przez swoich. Ale to pod tym Robotyne widziano te "usuwacze" betonowych kłów granic NowejRossiji. Na wczoraj wiadomo o nadgryzaniu Drugiej linii obrony (Werbowe). Masy min położone Przed pierwszą, ale zawsze w te "rzadsze", jak się wrzuci narzutowo kolejne - na zidentyfikowany kierunek uderzenia....

 7. GB

  USA prawdopodobnie włącza rakiety ATAMCS do następnego pakietu pomocy dla Ukrainy. Donośność 300 km. Czyli wszystkie terytoria okupowane będą w zasięgu. Zobaczymy czy będzie dostawa.

Reklama