Reklama

Wojna na Ukrainie

555. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Autor. mil.ru

555 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 1 września 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką , na zachód od Nowoseliwskiego i pod Nowojehoriwką . SZ FR znowu ostrzelały 14 miejscowości. W Swatowym Ukraińcy zniszczyli ok. 10 cystern.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odbiły większą część Kliszczyjiwki . Trwają ciężkie walki o Kurdiumiwkę (gdzie Rosjanie przeprowadzili nieudane kontrataki), Andrijiwkę i pod Ozarianiwką . SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Sewiernym , Krasnohoriwką i w Marince . Pod Awdijiwką i Marinką SOU przeprowadzały niewielkie kontrataki. SZ FR znowu ostrzelały 10 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: trwają walki pod Nowoprokopiwką i Werbowym . Ukraińcy starają się poszerzyć wybrzuszenie, w czym odnoszą pewne niewielkie sukcesy (pojawiają się niepotwierdzone informacje o ponownej obecności oddziałów ukraińskich w zachodniej części Werbowego). Spod Nowoprokopiwki miał został wyprowadzony rosyjski 210. Pułk Strzelców Zmotoryzowanych po stracie ponad 60% składu osobowego (w zabitych, rannych, zaginionych i jeńcach). SOU odparły rosyjskie kontrataki nad Mokrym Jarem.  SZ FR znowu ostrzelały 22 miejscowości.

Odcinek chersoński: Ukraińcy niemal co dnia przeprowadzają rajdy w delcie Dniepru. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości. Pod Heniczeskiem doszło do kilku eksplozji.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 8 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz ponad 10 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Rosjanie przeprowadzili również atak rakietowy na obwód winnicki przy użyciu dwóch rakiet manewrujących „Kalibr". Jedna została zestrzelona, druga trafiła w teren prywatnego przedsiębiorstwa, uszkadzając budynki i samochody na parkingu.

Obwód kurski (Federacja Rosyjska): w Kurczatowie drony uszkodziły budynki mieszkalne. Należy podkreślić, że przez południowe obrzeża miasta przechodzi linia kolejowa.

Obwód moskiewski (Federacja Rosyjska): pod Moskwą zestrzelono drona.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Igor Aretano

  Bild pisze: Obecnie rosyjski przemysł wojskowy produkuje miesięcznie około 20 nowoczesnych czołgów T-72B3 i T-90M – wszystkie natychmiast wysyłane na Ukrainę. Równolegle władze rosyjskie rozpoczęły zakrojony na szeroką skalę program modernizacji starych czołgów: przede wszystkim dotyczy to pojazdów T-72 - od czasów sowieckich w Rosji pozostało około siedmiu tysięcy sztuk takich czołgów. Tym samym w tym roku armia rosyjska może liczyć na kolejne 700 nowych czołgów i bojowych wozów piechoty.

  1. Rusmongol

   A ile stracili na ua? Mówi się że nawet 3 tys. Więc samo wyrównanie strat to 4 lata. Acha i 700 czołgów i bwp. Czyli sto czołgi i jak policzą razem z furmankami to będzie 600 bwp. I pomimo tej potęgi. Tych zapasów, tych mocy prxwrobowyvh 3 Dniowa operacja specjalna Trwa 1.5 roku. Koorna brawo kacapsko faszystowski sojuz.

  2. leiter84

   T-72B3 to nie produkcja a modernizacja sowieckich tanków, to raz. T-90M produkują 20, ale nie miesięcznie a co najwyżej rocznie, to dwa. A wysyłają natychmiast na Ukrainę bo nic im więcej sprawnego nie zostało. Współczesna Rossja to na szczęście tylko marne popłuczyny po ZSRR i jej mocach produkcyjnych.

  3. Davien3

   @igorku Bild to taka ruska Prawda wiec nie rozsmieszaj ludzi:) a T-72B3 jest tak "nowoczesny" ze Leo2a4 bije go na glowe.

 2. Harpia

  Ofensywa Ukrainy coś utknęła. Wygląda na to, że siły zbrojne Rosji odrobiły lekcję i są w stanie skutecznie zablokować wojska Ukrainy. Rosja znajduje klientów na swoje produkty naftowe w Azji, więc załamania gospodarczego w Rosji nie będzie.

  1. Joki

   Do Azji sprzedają za grosze a problemy gospodarcze juz widać. To dopiero początek upadku bo nie mają nic do zaoferowania.

  2. Rusmongol

   Piszesz to w chwili gdy właśnie Ukraińcy zaczęli iść do przodu i się przebijać. Upadek Rosji nikomu nie potrzebny. Mi starczy żeby ta dzicz nie miała wstępu do Europy. Niech trzymają się te humanoidy Azji. Odgrodzić się trzeba od tych złodziei i zbrodniarzy murem.

  3. Harpia

   Ropę sprzedają z niewielkim rabatem względem cen rynkowych. Po lipcu 2023 deficyt budżetowy Rosji wyniósł 1.8% PKB, podczas gdy Polska ma zaplanowany deficyt na rok 2024 w wysokości 4.5% PKB - choć żadnej wojny nie prowadzi.

 3. OS-INT

  Biorąc pod uwagę, że od czasu rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy w czerwcu br. siły rosyjskie osiągnęły powodzenie w pobliżu Kupiańska, to jest wysoce prawdopodobne, że będą starały się je wykorzystać, kontynuując działania na tej osi - podał w analizie brytyjski wywiad wojskowy...

  1. leiter84

   A jakie niby osiągnęły tam powodzenie? Podasz konkretnie?

  2. OS-INT

   Szczegółowe informacje dostępne są na specjalistycznych portalach internetowych i w mediach społecznościowych. Aktualizacje są zamieszczane m.in. przez Institute for the Study of War i UK Ministry of Defence. W następnych podsumowaniach na Defence24 będzie sposobność do kontynuacji przedmiotowego tematu..

  3. Rusmongol

   @osint. No czytałem właśnie o tym sukcesie Rosji. Idą wzdłuż rzeki po niższym jej brzegu i mają niewielkie szanse żeby przejść na drugi brzeg. Dlatego o tym nie napisałeś bo wiesz ze to żaden sukces. No ale niektórzy nie nabierają się na twoje mu drę słowa sprawdź sobie sam i sprawdza jak to z tym sukcesem jest. Sukces kacapi jest taki że przez 1.5 roku wojny nie potrafią nawet zdobyć całego donbasu. 😂

 4. bezreklam

  Zdjęcia satelitarne pokazują że znów Rosjanie prawdę mówili co do zniszczonych samolotów (2 i 2 uszkodzenia) a Ukraińcy znów klamki mówisz że zniszczyli 8. Ruski mongole wyciągniesz wnioski w końcu czy Łukasz propagandę ?

  1. Carolus

   Zdjęcia zrobione od razu, czy jak sowieci posprzątali?

  2. Rusmongol

   No tak. A rosjanie powiedzieli ze odpadli atak bez strat. Więc jakie wnioski bez mózgu wyciągałeś o prawdomownosci kacapow ? 😂. A tak serio to gdzie mówili że zniszczyli 8? Pierwsze od ciebie takie coś słyszę.... Hmmm.

 5. OS-INT

  Ośrodek Studiów Wschodnich, 554. dzień wojny : W rejonie Werbowego Rosjanie mieli przenieść obronę na drugi pas (2–3 km na południe i wschód od pierwszego), którego element stanowią zachodnie obrzeża tej miejscowości, a według ukraińskiego Sztabu Generalnego ich kontrataki zakończyły się niepowodzeniem. Siły ukraińskie miały także osiągnąć pierwszy pas umocnień przeciwnika na południowy wschód od wsi Robotyne (w ramach prób obejścia tej miejscowości – częściowo kontrolowanej przez Ukraińców – w kierunku leżącej na południe od niej Nowoprokopiwki). W przypadku potwierdzenia tych doniesień byłby to pierwszy od rozpoczęcia ofensywy na południu (4 czerwca) przypadek osiągnięcia i przełamania umocnionej pozycji rosyjskiej linii obrony....

 6. OS-INT

  Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne na osi miasta Orichiw na Zaporożu, z jednostkami docierającymi do pierwszej rosyjskiej głównej linii obrony - podaje w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony (Ministry of Defence)...

Reklama