Reklama

Wojna na Ukrainie

522. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojsko
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

522 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 30 lipca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: potwierdzają się informacje o sukcesach Ukraińców pod Nowojehoriwką i Nadiją . Obie wsie są w większości wyzwolone, a Rosjanie utrzymali się jedynie we wschodniej części (Nowojehoriwka) lub na obrzeżach (Nadija). Oznacza to, że w wyniku kontrataków SOU odbiły większość wybrzuszenia, które Rosjanie „wybili" w ciągu ostatniego tygodnia. Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Berestowym , Stelmachiwką i w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości. Między Wołodymyriwką i Oborotniwką artyleria SOU zniszczyła rosyjski skład amunicji.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy osiągnęli niewielkie postępy podczas walk o Kliszczyjiwkę i Kurdiumiwkę . Sytuacja pod Andrijiwką nie uległa zmianie. Najeźdźcy nadal wzmacniają zgrupowanie na tym odcinku rezerwami oraz oddziałami artylerii z innych odcinków. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. Pod Kodemą artyleria ukraińska ostrzelała pozycje wrogich haubic D-20 oraz miejsce koncentracji piechoty rosyjskiej w zachodniej części Bachmutu .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Newelskim w Marince . SZ FR ostrzelały ok. 20 miejscowości. W okupowanym Doniecku doszło do eksplozji.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy odparli kontrataki rosyjskie na Staromajorskie . Sytuacja Rosjan w Urożajnym jest ciężka, północna część wsi jest kontestowana, a dojazd do niej pod ostrzałem, dzięki kontroli wzniesień przez SOU (wieś znajduje się w dolinie rzeczki Mokryj Jar). Okupantom sprzyja jednak to, że Urożajne zostało ufortyfikowane przed ofensywą. Ukraińcy naciskają również na przeciwnika pod Łuhowym , Robotyne , Werbiwką (gdzie Rosjanie przeprowadzili udane kontrataki, które pozwoliły na odzyskanie części pozycji), Pryjutynym, Zawitnym Bażannjam i Nowodoneckim . SZ FR ostrzelały 24 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR znowu ostrzelały 5 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały pięć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz kilkanaście miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego, w tym Charków . Ukraińska opl zestrzeliła cztery drony-kamikadze Shahed 131/136.

Obwód briański (Federacja Rosyjska): w Trubczewsku dron uderzył w komendę policji.

Obwód rostowski (Federacja Rosyjska): pod Taganrogiem doszło do ataku drona. Został on zestrzelony, ale szczątki spadły na ulicę i dom we wsi Daraganowka

Reklama

Komentarze (4)

 1. OS-INT

  Na obecnym etapie działań frontowych - to wojna na wyczerpanie. Siły Zbrojne Ukrainy wprowadzają swój drugi rzut. Brygady biorące udział w walkach od początku kontrofensywy - w znacznym stopniu uległy "zużyciu" i trzeba było dokonać ich podmiany. Na niektórych odcinkach wojska ukraińskie doszły do pierwszej linii rosyjskich umocnień polowych. Najbliższe tygodnie przesądzą o powodzeniu kontrofensywy lub o jej "zamrożeniu"...

 2. GB

  Pojawiła się fotka zniszczonego/uszkodzonego kolebowego Mostu czonharskiego. A ruscy mówili że wszystko zestrzelili...

 3. GB

  Informacyjnie, ruskie (znalezione w runecie) szacunki chińskich samolotów mysliwskich: 588 J-10, 329 Su-27/J-11, 97 Su-30MMK, 24 Su-35, 60 J-15, 262 J-16, 140 J-20. O Ile ilość Su-27, su-30, Su-35 powinni znać dobrze to inne typy niekoniecznie.

 4. Anty 50 C-cali

  Na kolejną dobranockę - tj , stanu na wieczór Dzisiaj ; proszę Doktora o mapkę okolic Werbowego. Tam gdzie SOU dotarli do smoczych zębów Surowikina (cześć jego pamięci!). ? To na południe od M.Tokmaczki, Tomaszki czy jak jej tam...Gdzie wcześniej 47mą zmechu "zmasakrowano" - określenie wysypu komentowania młodegogrzyba. A tu wysyp info o zniszczeniu składu amunicji ( na odcinku gdzie 100 000 naciskało i zdobyło uszkodzony bwp z Szwecji), ostrzelaniu wrogich haubic D20---co oni dziady kalwaryjskie odstawiają!? Czy to wojna Irak - Iran, czy Vukowar w max skali. Raczej ta pierwsza wojna w temacie Miast. A po kolejnyn dronie na Moskwę , car patrzy w sufit (w tv) i rzecze o ....KONFLIKCIE Z SĄSIADAMI

Reklama