Reklama

Wojna na Ukrainie

505. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

505 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 13 lipca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Nowoseliwskim , Newskim , Ternami , Torskim i w lesie sieriebriańskim na południowy-zachód od Kreminnej . Wiadomo, że w walkach Rosjanie wykorzystali elementy jednostek z 1. Armii Pancernej Gwardii. SZ FR ostrzelały osiem miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: trwają ciężkie walki pod Jakowliwką , Berchiwką, Kliszczyjiwką (gdzie kontratakują Rosjanie) i Kurdiumiwką . Ukraińcy odnoszą sukcesy w działaniach pod Andrijiwką . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. Artyleria SOU ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika pod Berestowym .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Pierwomajskim , Newelskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . Rosjanie zmusili oddziały SOU do odwrotu spod Wodianego i Opytnego , a następnie bez powodzenia uderzyli w kierunku Łastoczkyne . SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. Artyleria SOU ostrzelała okolicę zakładów Topaz w zachodniej części Doniecka .

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy atakują pozycje rosyjskie pod Żerebianką , Robotyne , Staromajorskim , Uroźajnym i Pryjutnym . Brak informacji o tym czy rosyjskie kontrataki odniosły jakiś znaczący sukces. SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. SOU ostrzelały cele w okupowanym Tokmaku i Melitopolu .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały sześć miejscowości. Artyleria SOU zniszczyła miejsce koncentracji przeciwnika pod wsią Krynky .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 11 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz cztery miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła fwie rakiety manewrujące Iskander oraz 16 (z 17 lub 20 wystrzelonych) dronów kamikadze Shahed 131/136. Resztki czterech z nich spadły jednak w Kijowie na budynki mieszkalne. Rosjanie mieli też wystrzelić rakietę Iskander-M, ale brak informacji o jej zestrzeleniu. W nocy ucierpiał od bombardowań również Krzywy Róg .

Obwody kurski i woroneski (Federacja Rosyjska): aktywna była rosyjska opl/oprak. Podejrzewa się wykorzystanie dronów.

Reklama

Komentarze (9)

 1. zbigtramp

  Zginął następny rosyjski generał ? Cokow ? Ciekawe czy dużo jeszcze mają tego produktu.

 2. Darek S.

  Nie zauważyłem, żeby ktoś o tym napisał, kolega pokazał mi świeże zdjęcia z Nikopola. Kiedyś do drugiego brzegu rzeki był kawał drogi, a ostatnio zrobiło się bardzo wąsko, trochę szerzej niż przez Wisłę. Gdyby Ukraińcy mieli sporo transporterów pływających, to powinni uderzać na tych właśnie kierunkach.

 3. Darek S.

  Nie wiem czemu Ukraińcy prą na silnie umocnione i zaminowane pozycje. Ja bym na ich miejscu uderzał na Urazovo i Veydelevkę na północ i ewentualnie potem zjeżdżał na południe, żeby zajść Raszystów od tyłu.

 4. Szczupak

  Spokojnie, powoli a systematycznie Ukraincy niszczą siłę żywą i sprzęt pod bachmutem. Na pewno nie będą parli jak raszysci i tracili tysiące żołnierzy. Oszczędzają swoich na ile to oczywiście możliwe w czasie wojny. Mają 3 krotnie mniejsze możliwości mobilizacyjne niż przeciwnik dlatego Oszczędzają życie swoich. Ruskie już rzucają odwody do walki a oto chodzi w kontrofensywie..

  1. Igor Aretano

   Ukraińcy mają się dobrze. Jesienią wezmą Krym.

 5. GB

  Żona generała Popowa powiedziała że nie ma z nim kontaktu. Także nie wiadomo co się dzieje z gen. Surowikinem (ten który miał znać plan buntu Prigożina).

  1. bezreklam

   JAk siedzisz na Ukrainskim necie - to slyszales poglske ze ten granatkik na Polskiego komedata Policji to mial byc zamach?

  2. GB

   Siedzę na kanałach Telegramu zarówno ruskich i ukraińskich i tam takiego infa jeszcze nie widziałem. I sądzę że siedzę na najlepszych z dostępnych kanałów o wojnie ukrainski-ruskiej. Mam ich kilkadziesiąt.

 6. GB

  Ukraińcy rozpoczęli szkolenie na Abramsach, w tym wyposażonych w trały.

 7. bezreklam

  Dwa tygdnie temu wszedzie pisali ze Ukrainca juz juz juz...prawei okraza Bahmut. banialuki

  1. Melas

   Pisano, że SZ Ukr przejęły kontrolę ogniową nad drogami prowadzącymi do Bachmutu. To nie to samo co okrążenie. Ukraińcy prawie miesiąc dostarczali zaopatrzenie i rotowali garnizonem poprzez ostatnią drogę dojazdową, która znajdowała się wówczas pod kontrolą ogniową Rosjan. Przejęcie kontroli ogniowej przez SZ Ukr znacząco utrudniło zaopatrywanie sił rosyjskich w mieście ale nadal mają możliwości obrony miasta i odwody, które mogą skierować w ten rejon. Pytanie czy będą tak zdeterminowani jak Ukraińcy?

  2. GB

   Ukraińcy postępują pod Bachmutem na skrzydłach, ale ruscy cały czas rzucają nowe odwody. Dobre natomiast jest to że ukraińska artyleria mieli te odwody.

  3. bezreklam

   GB - najpierw obekrzyj mape - potem pisz

 8. GB

  Dwie jeszcze niepotwierdzone informacje. 1. Wedle Erdogana Putin zgodził się na przedłużenie umowy zbożowej po 18 lipca. Ale to tylko tak twierdzi Erdogan, który dla mnie jest malo wiarygodny. 2. Władze RPA poprosiły aby Putin nie przyjeżdżał na szczyt BRICS, gdyż musiałyby go wysłać do Jagi. Nie zgodziły się także aby na szczycie Rosję reprezentował Ławrow.

  1. GB

   Piesków zdementował rewelacje Erdogana odnośnie przedłużenia umowy zbożowej. Zresztą wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu.

 9. Sorien

  Szacunek za dodanie mapy - bardzo mi się podoba widać co którego dnia się działo , korzystałem z innej ale tamta to musiałem znać na pamięć by widzieć zmiany , jeszcze raz szacunek i wielkie dzięki 💪💪💪

  1. bezreklam

   DOkadnie to samo napisalem 2 dni temu. DObra mapka odazu wiele iluzji odchdzi.

Reklama