Reklama

Wojna na Ukrainie

497. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

497 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 5 lipca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Nowoseliwskim , Torskim i w lesie sieriebriańskim na południowy-zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały osiem miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie w kierunku Bohdaniwki i Orichowo-Wasyliwki . Pod Berchiwką , Kurdiumiwką i Ozarianiwką toczą się ciężkie walki. Ukraińcy oskrzydlają Kliszczyjiwkę (informacje o rzekomym odwrocie Rosjan z tej wsi nie odpowiadają prawdzie). SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. Artyleria SOU ostrzelała miejsce koncentracji oddziałów rosyjskich w Zołotariwce .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy znowu odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką i w Marince . SZ FR ostrzelały 23 miejscowości. Ukraińcy ponownie ostrzelali składy w Makijewce . Płonie skład paliw. Ostrzelana zj artylerii rakietowej została również okupowana Wołnowacha , gdzie trafiono m.in. budynek administracji. Ponadto pociski spadły również na rejon stacji kolejowej w okupowanej Jasynuwatej .

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: trwają walki pod Robotyne , Remiwką , Staromajorskim , Żerebianką i Werbowym . SOU prawdopodobnie wyzwoliły Pryjutne i poszerzyły wyłom wokół Piatychatek . SZ FR ostrzelały 29 miejscowości. Pod Sołodką Bałką Ukraińcy zniszczyli rosyjski czołg T90M. W okupowanym Tokmaku doszło do eksplozji. W pobliżu Berdiańska widoczne były kłęby czarnego dymu.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. Ukraińcy nadal mają być obecni pod Mostem Antoniwskim . SZ FR ostrzelały kilkanaście miejscowości. W okupowanym Skadowsku doszło do eksplozji.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz siedem i w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl/oprak zestrzeliła trzy drony-kamikadze Shahed 131/136.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Anty 50 C-cali

  no to zobaczymy kto kogo "rozciągnie" bardziej - w liniach komunikacyjnych. Przed NATO szczytem...Ruski drepcze po lesie na pd-zachód od Kreminnej. Od ilu to podsumowań? Rok temu też straszyli atakiem na drugie miasto Ukrainy - Charków. Zanim dostali wpierdziel w lesie izjumskim. Dzisiaj SOU wlazły pod most antonowski, to po przeciwnej stronie tego frontu długiego jak "od Polski granic do Hiszpanii". W lini prostej mniemam. Pozdro dla letników naszej Krzemiennej. Im nie grozi----Aligator, znad Sanu co by polował na kombajny zbożowe. Albo opryskiwacze Jasia Deer. A grad jak już, to nie kalibru 122mm

  1. Andy61

   ....ruski drepcze kolo Krzemiennej powiadasz ? no ja tez czasem drepcze czekajac kilka minut np na pociag lub autobus...a oni czekaja na "Wielka Kontrofensywe" juz 4 tygodnie to z nudow podreptuja ;)))

  2. Anty 50 C-cali

   ....po polsku piszę, Russki koło Kreminnej , nie na południe, na na zachód tylko na pd-zachód - poszukaMy wstecz ile Tygodni ( na tagu dni podsumowań!) ? Imienniku ; tak z rok wstecz inny pokpiwał z odbicia Kupiańska, A dzisiaj, jeszcze przed wieczorynką dr. Kozubla, "coś piszczy w trawie" o Kliszczejewce....Gdzie na odcinku Bachmutu ruin Russcy zmasowali podobno z 50 000. To tyle podobno - co SOU przygotowały do kontrofensywy, w tych 9 (może i 12?) brygad. Na cały front. na razie Siły Zbroje sąsiada, idą powolutku, Ale IDĄ. . Przeciw drugiej armii, na trzech kierunkach, zgodnie z planami. Rok temu nie poszli zaraz na Mariupol....po obiciu Iziumu

  3. Andy61

   Podobno... to na Wyspach Bergamuta jest kot w butach ;)) Ale ok jaraj sie.... a zycie pokaze ! Ale ale wklajasz ten sam tekst juz po raz kolejny - nooo brak ci polotu....albo wytycznych ;)))

 2. GB

  Bloomberg podaje (choć nie wiem skąd ma dane i jak to policzył) iż obecnie Ukraina ma 1500 czołgów linii (24.02.2022 miała około 1000), a ruscy 1400 czołgów w linii (24.02.2022 miała ich 3400).

 3. Andy61

  Hmm...niby "Wielka Kontrofensywa" a dzieje sie mniej niz we Francji ;)))

  1. Carolus

   We Francji też goły rosyjski czołgista wpadł do rowu?

  2. Anty 50 C-cali

   ...no poza tym , że od kilku podsumowań stanu na wieczór wczorajszy, "tylko" po kilka miejsc doznało ostrzału z zbyt bliskiego sąsiedztwa orków w dwu obwodach Zagwarantowanej dawno granicy. To samo o obw. Charkowa, - w porywach dwa razy tyle miejscowości nie spało spokojnie

  3. GB

   Zupełnie tak samo jak rozbili ruskich w O. Charkowskim a później O. Chersoński. Najpierw ich atakowali w O. Chersońskim, a ofensywa wyszła z O. Charkowskim, później gdy zniszczyli logistykę w O. Chersońskim ruscy sami uciekli na wschodni brzeg Dniepru w O. Chersońskim.

Reklama