Reklama

Wojna na Ukrainie

485. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

485 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 23 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika w rejonie Syńkiwki . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Chromowym i w kierunku Iwaniwskiego . Ukraińcy czynią niewielkie postępy pod Kliszczyjiwką , Berchiwką , Jahidnym . Brak informacji o zmianach w Bachmucie . Pod miastem miało dojść do starć pomiędzy najemnikami z PKW „Wagner", a regularnymi wojskami rosyjskimi. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Siewiernym , Awdijiwką , Pierwomajskiem , w Marince i pod Nowomychajliwką . Potwierdzono sukcesy terenowe SOU na południe od Awdijiwki. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy mieli wedrzeć się do północnej części wsi Robotyne . Mają miejsce intensywne walki o nią. Robotyne zostało wcześniej solidnie umocnione. SOU nacierają również na Nowofedoriwkę , a także kontynuują walki o Żerebiankę . Ukraińcy zaatakowali oddziały rosyjskie na południe od Riwnopila . W samej wsi nie doszło do intensywnych walk, ostrzałów i pożarów, co może wskazywać na to, że została puszczona przez najeźdźców. Nieznana jest sytuacja w Nowoprokopiwce . SOU odparły ataki przeciwnika pod Makariwką . Rosjanom udało się zniszczyć wywróconą armatohaubicę samobieżną CAESAR przy użyciu amunicji krążącej Lancet (co ciekawe, pierwszy atak Lancetem nie powiódł się, ale kierowca armatohaubicy przez zrobienie uniku doprowadził do wypadku). SZ FR ostrzelały 30 miejscowości, wiele z nich z wykorzystaniem artylerii samobieżnej i lotnictwa.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości, w tym Chersoń . Ukraińcy ostrzelali rakietami miejsca koncentracji przeciwnika w Skadowsku i Heniczesku . W ostatnim wypadku trafiono w dwa budynki wykorzystywane jako koszary Rosgwardii.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Obwód kurski (Federacja Rosyjska): w Kursku na terenie stacji kolejowej wybuchł pożar.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 10 miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim oraz 19 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Rosjanie wystrzelili 14 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555 i 3 drony kamikadze Shahed 131/136. Ukraińska opl/oprak zestrzeliła 13 rakiet Ch-101/Ch-555 i dwa „mopedy".

W Rosji doszło do zaognienia konfliktu między oligarchą Jewgienijem Prigożynem a ministrem obrony Siergiejem Szojgu i gen. Gierasimowem. Pojawiły się doniesienia o starciach, blokowaniu koszar PKW „Wagner" i marszu najemników na Rostów nad Donem .

Reklama

Komentarze (1)

  1. Buczacza

    No cóż czas na Ukraińców... I cios z drugiej strony.

Reklama