Reklama

Wojna na Ukrainie

476. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

476 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika w lesie na południowy-zachód od Kreminnej . Ponoć Ukraińcy sami przechodzą do kontrataków w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Pod Kreminną ukraińskie wyrzutnie rakietowe miały ostrzelać miejsce koncentracji przeciwnika. Najeźdźcy jakoby czekali dwie godziny na wizytę gen. Suraba Achmedowa, dowódca 20. Armii. Niektóre ukraińskie źródła podają, że poza ok. 200 zabitymi i rannymiwśród ofiar ostrzału ma się znajdować również sam generał, który przyjechał w momencie rozpoczęcia ataku .W twj chwili śmierć Achmedowa nie jest jednak potwierdzona. Ponadto w wyniku uderzenia rakietami zniszczonych i spalonych miało zostać kilkadziesiąt pojazdów.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: front zatrzymał się pod Kliszczyjiwką . Ukraińcy zbliżyli się do Jahidnego i Berchiwki , ale nie doszło jeszcze do przełomu. Rosjanie próbowali tam kontratakować, ale ich działania zakończyły się porażką (choć korzyścią dla najeźdźców jest opóźnienie ukraińskiego natarcia w tym rejonie). Ukraińcy odparli ataki Rosjan pod Biłohoriwką i Wesełym . Ukraińcy prowadzą w Bachmucie działania podjazdowe, jednak prawdopodobnie bez przesuwania linii frontu. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Pierwomajskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 23 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: SOU odnoszą niewielkie sukcesy przesuwając linię frontu na kilku krótszych pododcinkach. Rosjanie znowu mieli atakować Makariwkę , ale ich działania zakończyły się porażką (choć nie tak dotkliwą jak w poprzednich dniach). Ukraińcy wznowili działania zaczepne w kierunku na Staromajorskie i Urożajne , ale jeszcze nie odnieśli tam sukcesu. Pod wsią Jałynskie artyleria ukraińska zniszczyła pięć armatohaubic samobieżnych Msta-S. SZ FR ostrzelały 37 miejscowości, wiele z nich z wykorzystaniem lotnictwa. Pojawiły się pogłoski o śmierci Adama Delimchanowa, bliskiego współpracownika Ramzana Kadyrowa i oficera Rosgwardii, w wyniku ostrzału rakietowego w okupowanym Prymorsku . Plotki głoszą, że miejsce jego pobytu mieli wyjawić „wagnerowcy".

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 13 miejscowości, w tym Chersoń . W Nowej Kachowce doszło do eksplozji.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): brak informacji o działaniach obu stron.

Obwód rostowski (Federacja Rosyjska): na terenie Elektrowni Nowoczerkaskiej wybuchł pożar.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 18 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 13 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl/oprak zestrzeliła trzy rakiety manewrujące Kalibr i dziewięć dronów kamikadze Shahed-131/136. Jeden z Kalibrów uderzył w kampus w Odessie. Życie straciło trzech cywili, 13 zostało rannych. Rosjanie wystrzelili również sześć rakiet Ch-22.

Reklama

Komentarze (5)

 1. młodygrzyb

  Dzisiejsza wypowiedź gen Twittego :"że zniszczenie przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce "stwarza nowe możliwości" dla oddziałów Kijowa. Może się okazać, że sprytny plan Moskwy będzie dla Władimira Putina wielkim problemem." Majstersztyk ze strony amerykanów. Jak powiedzieć że ukraińcy wysadzili zaporę nie mówiąc tego. Ciekawą grę ktoś tu prowadzi, najpierw wydaja ukraińców z NS a teraz to. O co tu chodzi? Można się domyśleć że dbane jest o to aby ukraińcy za bardzo nie urośli. Jak zaczną podskakiwać to trybunały nie tylko ruskich będą sądzić. Właśnie dostali ostrzeżenie.

 2. KrzysiekS

  Co by nie pisać Ukraina powinna dostać gwarancje USA takie jakie ma Izrael oraz jasna drogę do NATO. Brawo Ukraina robi robotę za NATO (przynajmniej Polska nie przelewa krwi zawsze to my byliśmy na pierwszej linii) oczywiście przy wsparciu NATO.

  1. papa lebel

   Zdecydowanie lepiej żeby nadal dostawała broń zamiast papierowych gwarancji:)

 3. ŚniętyMikołaj

  Kolejny wniosek dla naszej armii to opracowanie albo zakup amunicji do naszych MLRS ii lufowej: fosforowa, kasetowa, miny narzutowe na duzym dystansie ( nie Baobab) oraz glowice z napalmem. Te z napalmem należy bez skrupulów wystrzeliwac na punkty koncentracji oraz tereny zajęte przez przexiwnika, szczególnie zurbanizowane, które są już zniszczone jak Bachmut.

 4. oko

  Delimchanow został zderusyfikowany w kuli ognia poprzez ruski mir .

 5. ŚniętyMikołaj

  Ostatnia ,,rozwałka" Leopardów i Bradleyów przez ruskie śmiglowce podczas szturmowania ruskich pozycji dala zagwozdkę wszelkiej maści internetowym analitykom jak chronić własne wojska przed takimi dzialaniami. Zasięg MANPAD okazuje się niewystarczający. Dlatego jestem zdania, że nam potrzebne są śmiglowce bojowe typu AH1Z z pociskami plot jak AIM 9,, którego zasięg zniwelowal by możliwości KA52 uzbrojonego w ppk Wichr.. Poza tym dalby cenne wsparcie wojskom ladowym podczas ataku. Powinnismy zweryfikować nasze zamówienie na AH64,kupić ich mniej a w zamian za to kupić własnie AH1Z

  1. Macorr

   Kłamstwo powtarzane nawet wiele razy nie stanie się faktem ani prawdą. Ruscy rozwalili ukraińskie maszyny rolnicze i było to wielokrotnie pokazywane. Który czołg ma końcówkę lufy zakrzywiona 90 stopni w dół?

  2. Igor Aretano

   Macorr Wielka Brytania wezwała Kancelarię Prezydenta UA, aby nie używała Challengera w pierwszej fazie kontrofensywy. MI6 uważa za nieracjonalne wykorzystywanie brytyjskich czołgów do szturmu na linie obronne na froncie południowym.

  3. Rusmongol

   A ile tysięcy czołgów i innych wozów rozwalkowali Rosji Ukraińcy? I nie mają takich ładnych i świetnych latadel jak Rosja....

Reklama