Reklama

Wojna na Ukrainie

471. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

471 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 9 czerwca 2023 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika w lesie na południowy-zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły rosyjskie kontrataki w rejonie Berchiwki i Dubowo-Wasyliwki , dzięki czemu utrzymały inicjatywę w swoich rękach i kontynuują walki o obydwie wsie. Ukraińcy odparli również ataki najeźdźców na Biłohoriwkę i Wesełe . Rosyjskie kontruderzenia w rejonie Kliszczyjiwki i kanału siwersko-donieckiego również zostały odparte. Nadal brak informacji o zmianach w Bachmucie . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy znowu odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . Oddziały SOU atakujące z rejonu Zołotej Nywy i Preczystiwki mają odnosić niewielkie sukcesy terenowe. SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. W okupowanym Łuhańsku odnotowano kolejne eksplozje.

Autor. Defence24.pl

Odcinek zaporoski: formacje SOU kontynuują swe natarcia i w kilku miejscach miały odnieść nawet kilkukilometrowe sukcesy. Ukraińcy weszli do wsi Łobkowe , co potwierdziło nagranie. Niedługo później w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się informacje o udanym kontrataku najeźdźców, na razie jednak bez potwierdzenia w postaci fotografii lub nagrań. Ukraińcy wejść do wsi Robotyne , ale brak na to twardych dowodów. Fotografie i nagrania potwierdziły za to, że ukraińska 47. Brygada Szturmowa straciła 7 czerwca na zachód od Nowopokrowki również 6 porażonych bojowych wozów piechoty Bradley M2A2 ODS, z których jeden został zniszczony (pozostałe potencjalnie mogą być naprawione w przypadku ewakuacji). Ukraińcy zniszczyli przy użyciu armatohaubicy samobieżnej M109A6 kolejną wyrzutnię TOS-1A. SZ FR ostrzelały 24 miejscowości.

Autor. Defence24.pl

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 6 miejscowości, w tym Chersoń . SOU ostrzelały rakietami cele w Heniczesku i w rejonie wsi Szczasływcewe na Mierzei Arabackiej.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion „Wolna Rosja" nadal mają utrzymywać kontrolę nad częścią strefy przygranicznej na południe i wschód od Szebiekino. W wyniku ostrzałów wybuchły pożary w Szebiekino , Beliance i Biełgorodzie .

Obwód kurski (Federacja Rosyjska): dron kamikadze uderzył w skład paliw w Kursku .

Baszkortostan (Federacja Rosyjska): na stacji kolejowej w Ufie doszło do pożaru 10 cystern z paliwem.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały 10 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 20 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego, w tym Charków . Ukraińska opl/oprak zestrzeliła z rana 4 z 7 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555 oraz 4 z 10 dronów kamikadze Shahed 131/136. Ostrzelane przez Rosjan były Zwiahel i Charków . Późnym wieczorem ostrzelana dronami kamikadze Shahed 131/136 została Odessa .

Reklama

Komentarze (3)

 1. ostatni

  ciekawy jestem gdzie grupe wagnera przeniesi. Czy odpoczwaja - maja jakies wolne np na 2 tydnie czy tez inne miejscie

  1. GB

   Prigozin miał dostać jakoś w lutym 2023 bana na rekrutacje więźniów. A bez nowych dostaw mięsa armatniego to jego jednostki poniosły takie straty że dawnej siły mieć nie będą.

  2. Carolus

   W ogromnej mierze na cmentarz.

  3. ostatni

   GB- odnawiane Ukrainskie oddzily dostaja swieze dosawt meisa armanego. A pierogizn - po zdobciu Bahmitu - wycofal wojakow, Ale gdzie? Chyba ze wedlog Ciebie on nie zdobyl bahmitu i ukraincy sami siebie tam zabijali? Ma to sens w proagadzie owszem. Ale nawet Ty w to chyba nie wierzysz?

 2. GB

  Wg. niemieckiego rządu trafiona przez Lanceta stacja radarowa systemu IRIS-T poniosła niewielkie uszkodzenia i jest sprawna.

  1. młodygrzyb

   No ba, IRIS-T jak zapora w Kachowce wybuch jądrowy przetrwa bez uszkodzeń, a mowa trafienie lancetem.

  2. Anty 50 C-cali

   Nic o trafieniu w punkt - dowodzenia S400? Szkoda, Bo russkie mlrs to znane z trafiania w miasto. Ostatniej doby z 45 razy

 3. młodygrzyb

  Czytając między wierszami ukraincy po pierwsze musieli doznać dużych strat od lotnictwa ruskiego, oraz nie dawali rady z dronami ruskimi. Po drugie z powodu tych strat przerzucają OPL do osłony wojsk na froncie. Po trzecie wysuwam takie wnioski z gwałtownego spadku efektywności ukraińskiej OPL przeciwko ruskim atakom rakietowym i za pomocą dronów, jeszcze dzień czy dwa temu podawali że strącają praktycznie wszystkie irańskie drony, dzisiaj sami podają że większość ich jednak dotarła do celów(6 z 10 dotarła do celu) Także jak sami podają 3 z 7 rakiet dotarło do celu, do tej pory podawali że prawie wszystkie strącali.

  1. Markus

   Nie ruskich tylko rosyjskich. Rusinów już nie ma - w wyniku różnych uwarunkowań politycznych z Rusinów wyodrębniły się trzy narody - Białorusi, Ukraińcy i Rosjanie. Tak samo jak nie ma już Słowian Zachodnich - istnieją Polacy, w pewnym stopniu Łużyczanie, a Obodrzyci czy Wieleci (itd.) są w tej chwili Niemcami.

Reklama