Reklama

Wojna na Ukrainie

470. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Ukraińska ofensywa ruszyła [Podsumowanie]

Ukraińskie wojska Obrony Terytorialnej (Siły OT)
Fot. Сили територіальної оборони ЗСУ/Facebook

470 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 8 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Masiutiwką oraz w lesie na południowy-zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Wesełym i w kierunku Iwaniwskiego . W wyniku działań 3. Brygady Szturmowej w rejonie Kliszczyjiwki i kanału siwersko-donieckiego Ukraińcy odnieśli kolejne sukcesy terenowe, przesuwając linię frontu na niektórych pododcinkach nawet o 1,2 km. Mieli oni przejąć i utrzymać kontrolę nad wzgórzami górującymi nad Kliszczyjiwką. Trwają walki o Berchiwkę, w tym rejonie Ukraińcy nie poczynili postępów z powodu wejścia do boju rosyjskich rezerw. Brak konkretnych informacji o zmianach w Bachmucie . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Fot. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SOU nacierają na pozycje rosyjskie spod Zołotej Nywy i Preczystiwki . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Okupowany Łuhańsk został ostrzelany czterema rakietami Storm Shadow.

Reklama

Odcinek zaporoski: 7 czerwca Ukraińcy przeszli do ataków na pozycje rosyjskie w kilku punktach tego odcinka. Następnego dnia boje miały się toczyć w wielu miejscach, na linii od wsi Łobkowe do Neskuczne . Trwają ciężkie i krwawe dla obu stron walki na południe od Orichowa . Ukraińcy naciskają najmocniej pod wsią Robotyne , które jest położona wzdłuż drogi T-04-08. Ta prowadzi z Orichowa do okupowanego Tokmaku. Ukraińcy stracili 7 czerwca pod Nowopokrowką jeden czołg Leopard 2A4, prawdopodobnie jeszcze jeden/dwa został/zostały unieruchomione na minach. Ponadto SZU straciły tam jeszcze kilka pojazdów opancerzonych, głównie M113. Na tym odcinku porażony został również radar TRML-4D działający w systemie z kompleksem opl IRIS-T SLM. SOU zniszczyły z kolei wyrzutnię TOS-1A. Ukraińcy atakują Rosjan również na południe od Wełykiej Nowosiłki (głównie Nowodariwka , Neskuczne ). Na południe od drugiej z wymienionych miejscowości SOU miały zająć ważne wzgórza górujące nad okolicą, w tym doliną rzeki Mokryj Jar. Wsparcie siłom naziemnym obu stron udziela lotnictwo. SZ FR ostrzelały dziesięć miejscowości. SOU stale ostrzeliwują okupowany Tokmak . Pod Riwnopilem artyleria ukraińska zniszczyła miejsce koncentracji rosyjskich rezerw. Ostrzelany rakietami został również okupowany Berdiańsk .

Fot. Defence24.pl

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej dwie miejscowości, w tym Chersoń .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Obwód biełgorodzki (Federacja Rosyjska): Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion „Wolna Rosja" nadal utrzymują w swoich rękach rejon Nowej Tawolżanki. W Biełgorodzie w wyniku działań drona uszkodzona została infrastruktura energetyczna.

Obwód briański (Federacja Rosyjska): w miejscowości Klińce doszło do pożaru.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały sześć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz siedem miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Wieczorem doszło do rosyjskiego ostrzału rakietowego. Dwa pociski spadły na Humań .

Podsumowanie: wiele wskazuje na to, że 7 czerwca zaczęła się kolejna, główna faza ukraińskiej ofensywy (nazywanej również kontrofensywą). Kierunek działań okazał się zgody z podejrzeniami większości analityków, mowa o odcinku zaporoskim i południowej części odcinka awdijiwsko-donieckiego. O początku nowej fazy świadczy przejście od ograniczonych działań (rozpoznanie bojem, nękanie działaniami podjazdowymi) do coraz częstszych ataków mających na celu przełamanie pozycji, a także wykorzystanie nowosformowanych brygad wyposażonych również w sprzęt zachodni. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie przez Ukraińców intensywności ostrzału rakietowego miejsc koncentracji, składów, punktów dowodzenia i elementów infrastruktury wykorzystywanej do logistyki.

Nie należy jednak oczekiwać szybkiego przełomu ani blitzkriegu na południu Ukrainy. Rosjanie przez wiele miesięcy przygotowywali umocnienia ziemne, a także ściągnęli część jednostek z odcinka chersońskiego zaraz po zerwaniu tamy w Nowej Kachowce . Prawdopodobnie SOU przygotowały się na długą kampanię, której celem będzie stopniowe wyzwalanie terenu metodą „salami", połączone z intensywnym ostrzałem artyleryjskim oraz rakietowym strefy przyfrontowej i zaplecza frontu. Należy brać pod uwagę to, że nadal część ataków ukraińskich ma charakter rozpoznania bojem. Ukraińcy chcą skłonić przeciwnika do otwarcia ognia z pozycji frontowych oraz ujawnienia pozycji swej artylerii. Na chwilę obecną potwierdzone straty ukraińskie nie są ciężkie, choć emocje wywołuje z pewnością każdy utracony egzemplarz uzbrojenia zachodniego.

Należy oczekiwać, że SZ FR ściągną na odcinek zaporoski i południe Donbasu dodatkowe jednostki i zapasy, co spowoduje osłabienie innych odcinków frontu. To z kolei pozwoli SOU na przejście do bardziej intensywnych i ambitnych działań zaczepnych również na innych kierunkach. Wpływ zerwania tamy w Nowej Kachowce jest ograniczony z uwagi na to, że Ukraińcy prawdopodobnie nie planowali żadnych większych działań na odcinku chersońskim.

Po przełamaniu pozycji rosyjskich pierwszymi celami SOU będą zapewne Tokmak, Staromłyniwka i Połohy , które znajdują się blisko linii frontu. Następnie Ukraińcy prawdopodobnie ruszą w kierunku Morza Azowskiego.

Komentarze (3)

 1. młodygrzyb

  "Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion „Wolna Rosja" nadal utrzymują w swoich rękach rejon Nowej Tawolżanki.. " Przekładając na zwykły język, ruscy odcięli ich od granicy, okrążyli i powoli oczyszczają teren. Prawda jest brutalna.To samo co swego czasu zrobili z ukraińskim desantem na lewy brzeg. Gdzie są teraz ci co wtedy głosili że to początek ofensywy i już po ruskich. Taki sam sens miał tamten desant jak ponowna wycieczka tych ludzi do rosji. Myśleli że ruscy się nie ogarną? Raz im się powiodło, ale drugi atak na te same tereny?

  1. GB

   To tylko wytwór twojej wyobraźni o okrążeniu. Po drugie nie ma informacji aby ruscy przekroczyli granicę w tym rejonie (bo dopiero wtedy mogłoby dojść do okrążenia rejonu Nowej Tawołżanki.

  2. Kustosz

   Zauważam narastającą frustrację we wpisach grzyba co sprawia mi niekłamana satysfakcję. Grzybie , to tak nie działa że im bardziej będziesz pisał że Rosja wygrywa to tym bardziej będzie to prawda. W Polsce mamy na to taki zwrot: "chciejstwo" P.s. Patton miał rację

  3. Igor Aretano

   A co jest nieprawdopodobnego w założeniu, że Rosja pokona Ukrainę? Populacja -143 miliony w porównaniu z 29 milionami. Rosyjska gospodarka nie została zniszczona, ma własny przemysł zbrojeniowy. Chiny , BRICS, wybory w USA...

 2. młodygrzyb

  Sądząc po ciszy jak od 2-3 dni zapadła. Mam na myśli GB & concorses coś nie idzie ukraińcom. GB zawsze wiadomości z 1 ręki zawsze pierwszy o sukcesach pisał. Teraz cichutko. Coś mi się wydaje że ruskie doniesienia o przebiegu walk bliższe prawdy niż nam się wydawało .

  1. Macorr

   Znaowu ci nie wyszlo pisze się "et consortes" doucz sie tego . Też zacznij od nauki liczenia. Przyda się . Bedzie można pliczyc ruskich zwiwających albo branych do niewoli. Bo ja takie filmiki widziałem. Geografia też u ciebie kuleje sądząc po poscie o Nowej Tawolżance. Poza tym pierw ukrywałes tożsamość udając że niby jesteś po własciwej stronie ale doszukujesz się prawdy. A tak naprawde tworzyłeś prawde metoda gebelsowską. Teraz wyszło że cieszysz się że pojawiły sie straty Ukraińskie. Poza tym jak to leciało po waszym? Pozyjom uwidzim.....

  2. młodygrzyb

   Maccor wytykaj komuś błędy jak sam jesteś bezbłędny: "pliczyc ruskich zwiwających albo branych do niewoli" Niby dlaczego geografia u mnie kuleje? Wyzywanie , oooo to wam wychodzi .Brak argumentów no to wio z gebelsami, ruskimi onucmi i czym tam jeszcze . Nudni jesteście koledzy z ukrainy. Wręcz żałośni. Miłego weekendu.

  3. Herring

   pewnie na twojej plaskiej foliowej Ziemi takie teorie sie sprawdzaja ale widzisz w prawdziwym swiecie, gdzie kacapstan to zapita kila + kloaka ostatnio jak sie tak ciiichuuuusko zrobilo to sie okazalo, iz Ukraincy po nocy Charkow odszczurzyli. No to teraz rowniez bedzie ciiichuuuusko i niech tak zostanie tak dlugo jak trzeba :))).

 3. Tren

  "(...) a także ściągnęli część jednostek z odcinka chersońskiego zaraz po zerwaniu tamy w Nowej Kachowce." Zapory, nie tamy. Ten błąd jest potwornie nagminny i powielany przez większość OSINT-owców i dziennikarzy. Zadziwiające, że spece od wojskowości nie odróżniają rodzajów budowli hydrotechnicznych o tak strategicznym znaczeniu.

  1. Wolfik16

   Bo tacy to "spece" - domorośli eksperci pokroju róznych bartosiaków.

  2. Wolfik16

   Bili "spece" od chorób, teraz są "spece" o wojny. Sami fachmani.