Reklama

Wojna na Ukrainie

467. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

467 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 5 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Masiutiwką i Nowoseliwskim . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką i w kierunku Iwaniwskiego . Ukraińcy odnieśli sukcesy w natarciach na Kliszczyjiwkę , Dubowo-Wasyliwkę i Berchiwkę . Na południe od Bachmutu przesunęli linię frontu o ok. 700 m, a na północ od miasta o 200-1600 m (w zależności od odcinka). Toczą się walki o Berchiwkę (pojawiły się doniesienia o odwrocie Rosjan, ale nie są na chwilę obecną potwierdzone). W Bachmucie potwierdzono wyzwolenie terenu ogródków działkowych na południe od ul. Korsuńskiej. Ukraińcy prowadzą aktywne działania zaczepne w ruinach miasta w rejonie „Samolocika", czyli przy skrzyżowaniu ul. Czajkowskiego z Korsuńską. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Sytuacja pod Bachmutem stanem na 5 czerwca 2023 r.
Sytuacja pod Bachmutem stanem na 5 czerwca 2023 r.
Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SOU przesunęły linię frontu na południe od Wuhłedaru o ok. 200 metrów, a także w kierunku wsi Nowodonieckie . Ukraińcy w ostatnich dobach prowadzą działania zaczepne w kierunku wsi Opytne i Wodiane , których celem jest poprawa sytuacji taktycznej. SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. SOU ostrzelały okupowany Donieck i Wołnowachę . Na terenie ruin zakładów Azowstal w okupowanym Mariupol u doszło do eksplozji, prawdopodobnie również w wyniku ostrzału artylerii rakietowej.

Reklama
Linia frontu pod Wuhłedarem stanem na 4 czerwca 2023 r.
Linia frontu pod Wuhłedarem stanem na 4 czerwca 2023 r.
Autor. Defence24.pl

Odcinek zaporoski: w kwestii rzekomych natarć ukraińskich z dnia 4 czerwca potwierdzono, że poza działaniami pod Nowodariwką doszło również do niewielkiego starcia szczebla taktycznego pod Neskucznym , gdzie artyleria rosyjska zdołała zniszczyć parę ukraińskich pojazdów opancerzonych (głównie typu MRAP). Boje miały jednak dużo mniejszą skalę niż podawały to źródła rosyjskie, które również wielokrotnie zawyżyły straty ukraińskie i stworzyły fałszywą narrację o rzekomym zajęciu przez SOU obu wsi i następnie ich bohaterskim odbiciu przez Rosjan. Najeźdźcy pominęli przy tym własne straty, również w sprzęcie pancernym (m.in. bojowe wozy piechoty). SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. SOU ostrzelały rakietami miejsca koncentracji, składy i lotniska pod Mychajliwką i Tokmakiem . Prawdopodobnie ostrzelany został również okupowany Prymorsk .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 5 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 8 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 19 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Nowa Tawolżanka , w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, nadal znajduje się w rękach Legionu „Wolna Rosja" i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego. W walkach pod tą wsią oddziały prokremlowskie poniosły dotkliwe straty w wyniku nieudolnego dowodzenia, które umożliwiło siłom antyputinowskim atakowanie pozbawionych wsparcia sąsiadów jednostek przeciwnika. Biełgorod był ostrzeliwany rakietami lub dronami-kamikadze. Pod miastem aktywna była rosyjska opl/oprak.

Wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim na początku czerwca 2023 r.
Wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim na początku czerwca 2023 r.
Autor. Defence24.pl

W rosyjskim obwodzie rostowskim doszło do sabotażu przy linii kolejowej.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ostatni

  Wydaje mi sie ze atakowanie Bahmutu (Awdijewki) przez Ukraine ma sens. Skoro inne tereny sa umacniane od pol roku a ten swiezo zdobyty nie ma jeszcze umocnien to atakowanie go i zdobcie bylo by dobrym wizernkowo tez. A gdyby na ratowanie odcinka Rosjanie sciagneli posilki z innych czesci (np Zaporoza) wtedy dopiero na oslabine odcinki tam.

 2. GB

  Australia, USA i Ukraina rozpoczęły rozmowy o przekazaniu Ukrainie 41 F/A-18 Hornet należących do Australijskich Sił Powietrznych. Samoloty te miały zostać wycofane z eksploatacji, ale jeszcze nadają się do lotów. Także Niemcy zastanawiają się o przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych (czyżby stare Tornada, a może pierwsze wersja EF-2000?), w WB ma się rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów na F-16.

  1. Macorr

   Szkoda że tak późno. Przydałaby się eskadra polująca na Kalibrowe kuterki..... Ile strat i ofiar mozna byłoby uniknć... Jeśli chodzi o Niemcy to Scholz się zrobił gorliwym neofitą - lepiej późno niż póxniej. Trochę pokrzykiwał i machał ręką jak taki austriak z dawnych lat , ale to nie znam się może w Niemczech to działa. Najważniejsze że próbuje / robi coś...

 3. GB

  Po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce woda wdziera się już do miejscowości poniżej tamy. Woda na ulicach w domach itd. Za coś takiego Zachód powinien dostarczyć Ukrainie wszystko, zaczynając od samolotów bojowych, a kończąc na ATAMCS i Tomahawkach. I pomoc w zniszczeniu Mostu Krymskiego.

  1. papa lebel

   Most krymski szybciej moskale sami wysadzą, żeby armia do domu nie uciekła :)

  2. Rusmongol

   To zdecydowanie zbrodnia wojenna na ludności cywilnej. Rosja zachowuje się jak nazisci. Oni też za niepowodzenia na froncie brali odwet na cywilach. 4 rzęsza rosyjska carka z kgb to jak nazisci.

  3. Macorr

   Wysadzenie tam w n. KACHOWCE to nic innego jak taktyka spalonej ziemi. Jednym słowem ruscy szykują się na oddanie Krymu i chcą w ten sposób pozbawić go rezerwuaru wody pitnej...

Reklama