Reklama

Wojna na Ukrainie

466. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraina wojna Rosja
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

466 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 4 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Nowoseliwskim . Siły Obrony Ukrainy nieznacznie przesunęły pozycje na wysokości Swatowego kosztem „ziemi niczyjej". SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. Pojawiło się nagranie przedstawiające widowiskowe zniszczenie rosyjskiej wyrzutni opl „Buk".

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , w kierunku Iwaniwskiego i Biłej Hory . Toczą się ciężkie walki o Kliszczyjiwkę . W Bachmucie Ukraińcy odbili część terenu ogródków działkowych na południe od ul. Korsuńskiej. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Pierwomajskim i w Marince . SZ FR ostrzelały co najmniej 9 miejscowości. SOU ostrzelały okupowany Mariupol .

Reklama

Odcinek zaporoski: Ukraińcy kontynuują działania podjazdowe na pozycje rosyjskie. Do potwierdzonych walk z wykorzystaniem niewielkiej liczby sprzętu i żołnierzy doszło pod Nowodariwką . Na rosyjskich kanałach w social media podano z kolei informacje o dużych i intensywnych szturmach na rosyjskie pozycje, które początkowo przyniosły sukces w postaci wyzwolenia dwóch wsi ( Nowodariwka i Neskuczne ), ale następnie Rosjanie mieli odeprzeć Ukraińców i zadać im ogromne straty. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. SOU ostrzelały okupowany Berdiańsk i Melitopol . Pod okupowaną Jakymiwką doszło do eksplozji.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 8 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: pod Dżankoj , na okupowanym Krymie, aktywna była rosyjska opl/oprak, która zestrzeliła 5 dronów. Cztery kolejne miały zostać przechwycone przez rosyjskie systemy walki radioelektronicznej.

SZ FR ostrzelały 8 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 15 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Obrona przeciwlotnicza/przeciwrakietowa SOU zestrzeliła 4 rakiety manewrujące Ch-101/Ch-555 i 3 drony kamikadze Shahed 131/136. Dwie rakiety zdołały jednak uderzyć w lotnisko pod Kropywnyckim , a dwa drony w obiekty infrastruktury w Sumach .

Pod Szebiekino , w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim trwają walki proukraińskich oddziałów rosyjskich z siłami prokremlowskimi. Na południe od miasta wybuchają pożary wywołane ostrzałami artyleryjskimi, a być może również celowymi działaniami obu stron. Wiadomo, że Legion „Wolna Rosja" i Rosyjski Korpus Ochotniczy wzięły jeńców. Obu antyputinowskim formacjom towarzyszą też elementy Polskiego Korpusu Ochotniczego.

Nad Krasnodarem rosyjska opl/oprak miała zestrzelić nieustalony podejrzany obiekt.

Reklama

Komentarze (4)

 1. ostatni

  Polski Legion Ochtotnczy oglosil ze bierze udzial w Walkach na terenie Rosji - ale potem skasowali widomosc. Prawdipbnie sami nie wiedza chlopaki gdzie sa- lub - raczej - prawda taka ze Narracja prapagdany Ukrainskiej ma byc taka ze tam walcza Rosjnie z Rosjanami. I udzial Polakow do tego nie pasuje wiec kazali im skasowac. Szkoda - jednak wole prawdzwe info

  1. Rusmongol

   Przecież zawsze możesz wejść na rosyjskie strony i tam poczytać prawdę.

  2. ostatni

   Rusmngol - najlepiej czerpac z wielu zrodel i uzwac swej wiedzy by weryfikowac (jesli wiedze sie ma) A Ty jak interetujesz oglosznie Polakow ze walcza w Rosji? Pomylili mapy?

 2. Michał 1983

  Czyli na kierunku zaporoskim już się coś dzieje... ; D

  1. Melas

   Nie do końca wierzę w "zadanie Ukraińcom przez ruskich ogromnych start". Działania SZU w obwodzie zaporoskim to typowe rozpoznanie bojem prowadzone za pomocą małych grup taktycznych. Więc zadanie ogromnych strat rozpatrywałbym bardziej w kategoriach ruskiej propagandy.

  2. Igor Aretano

   Nawet w ukraińskich publikacjach ukraińskojęzycznych (nienawidzących Rosji, ale rozsądnych) mówi się o" dużych " stratach.

  3. Anty 50 C-cali

   Igorze, jakiesz to kanały, podaj. Angielskojęzyczny Dojcze Welle, jak i bbc (z wiadomych względów) nie widzi na russkim filmie tych 250 zabitych. I lesz to? 16 sztuk pancerza,

 3. Macorr

  U ruskich zmiana narracji. Pewni komentatorzy zwracają uwagę na pojawiające się stwierdzenia tzw "ruskich liberałów" o tym że są przeciw wojnie ,ale przegrać byłoby upokarzające i niech putin walczy, bo w końcu jesteśmy wielka rosja itp. U nich to nigdy nie wiadomo ale jeśli to prawda (a nie operacja trollowni ruskiej) to znaczy że pełna mobilizacja już blisko..... I sprzeciwu nie będzie... BTW. D24 jak bierzecie kase za artykuły to poprawcie trochę adminowanie bo nie pamietam kiedy udało mi się komentarz dodać w niedziele (zawsze przepadały). Natomiast pod spodem są 4 moje komentarze których dodawanie konczyło sie komunikatem o błędzie (stąd wpisywałem go jeszcze raz).

 4. Zygazyg

  No chyba troche przesada że “towarzyszą też elementy Polskiego Korpusu Ochotniczego.” bo z tego co rozumiem nie biorą one udziału w walkach i nie przekraczają granicy a jedynie pomagają w logistyce. np transport jeńców

  1. młodygrzyb

   Źle rozumiesz, sami się chwalą że przekraczają granice i biorą udział w walkach.

  2. Macorr

   Był filmik jak chłopaki mówiące w naszym jezyku (w sposob raczej wskazujący ze to nasi, ale kto to może wiedzieć w dzisiejszych czasach..) probuja odpaliśc BTR'a zdobydetego w garażu w domysle juz po stronie rosyjskiej...

  3. Macorr

   Był filmik jak chłopaki mówiące w naszym jezyku (w sposob raczej wskazujący ze to nasi, ale kto to może wiedzieć w dzisiejszych czasach..) probuja odpaliśc BTR'a zdobydetego w garażu w domysle juz po stronie rosyjskiej...

Reklama