Reklama

Wojna na Ukrainie

463. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. mil.ru

463 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 1 czerwca 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy znowu odparli ataki przeciwnika pod Masiutiwką , Syńkiwką , Nowoseliwskim , Stelmachiwką i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką i Spirnym . Ukraińcy znowu zbliżyli się do Kliszczyjiwki i poszerzyli teren kontrolowany nad kanałem siwersko-donieckim. W Bachmucie nadal nie odnotowano zmian. Obie strony starają się osłabić przeciwnika ostrzałami artyleryjskimi. SZ FR ostrzelały co najmniej 15 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Ołeksandropilem , Awdijiwką , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały co najmniej 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: mają miejsce walki o niskiej intensywności. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. SZU znowu ostrzelały miejsca koncentracji, składy i punkty dowodzenia przeciwnika w Połohach .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 9 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 12 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego, w tym Charków .

Z rana 1 czerwca doszło do ataku rakietowego na Kijów. Choć ukraińska opl/oprak zestrzeliła 7 rakiet balistycznych i trzy manewrujące wystrzelone z wyrzutni naziemnych Iskander (ostrzał prowadzono z obwodu briańskiego) to i tak ucierpieli cywile. Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko, a 10 zostało rannych.

Doszło do uderzenia dronów na rosyjski Biełgorod . Ponadto artyleria SZU ostrzeliwuje pozycje służb rosyjskich wzdłuż granicy z obwodem biełgorodzkim. Na terenie tej jednostki administracyjnej znowu doszło do wypadu rosyjskich bojowników antyputinowskich z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego. Zajęli wieś Nowa Tawilżanka , skąd następnie uderzyli na Szebiekino , gdzie doszło do walk na przedmieściach (a nieco wcześniej do ostrzału artyleryjskiego). Część z nich miała dostać się do siedziby dowództwa jednej ze służb rosyjskich i wybić znajdujących się tam oficerów i funkcjonariuszy, ale na razie brak potwierdzenia tej informacji. Na szosie pod Masłową Prystanią doszło do wymiany ognia RKO z oddziałami rządowymi. Ponadto na południe od Szebiekino miał zostać zniszczony rosyjski moździerz samobieżny kal. 240 mm „Tulpan" („Tulipan").

Reklama

Komentarze (4)

 1. Chm

  Ponoć Ruscy mają spore postępy w kierunku na Kurpiańsk (ponoć nawet pod niego podeszli). To jest informacja z runetu więc wymaga weryfikacji. Ktoś cos wie?

  1. Pt

   Podobno rzeczywiście zbliżają się do Kupiańska.

  2. Melas

   Jak dotąd to Ukraińcy szukali miejsc słabiej bronionych i uderzali w nie, aby odbić możliwie jak najwięcej terenu przy jak najniższych stratach własnych. Ruskie robili odwrotnie. Uderzali masowo w relatywnie mały i silnie broniony obszar aby zmaksymalizować straty własne. Ot taki syndrom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Uderzeniem na Kupiańsk zaskoczyli mnie. Inteligencja planowania taktycznego na poziomie niespotykanym dotąd u ruskich. :D

 2. oko

  Kto wie dlaczego ukraincy do tej pory nie zniszczyli mostu krymskiego ?

  1. papa lebel

   Bo szczury zagonione do kąta bez możliwości ucieczki stają się nieobliczalne.

 3. Zygazyg

  Wydaje mi się że rakiety typu patriot które trafiają w swój cel i niszczą go kinetyczne maja tą słabość że cel nie rozrywa się na miliony kawałków a na ziemie spada dosyć spory obiekt który tez może być morderczy nawet jak jest zestrzelony. jeśli chodzi o rakiety manewrujące to Ukraińcy mogą popracować z dyslokacją wyrzutni żeby strącenia zdarzały się dalej od terenu zabudowanego ale z balistykami to już trudniej a nawet chyba nie możliwe zważając na ich trajektorię?

  1. Szabelkajakulani

   Zakładam, że odwrotna sytuacja jest dużo bardziej niebezpieczna - deszcz odpadków pokrywający dużą przestrzeń to jak mini bomba kasetowa.

  2. Zygazyg

   @szabelkajakułani , faktycznie., masz racje. Czyli tak czy siak jak coś spada to spada tylko że pociecha że nie w wybrany cel. Choć patrząc na celność np. mongo-lotnictwa to na jedno wychodzi. ( mam na przykład na myśli filmik, chyba z przedwczoraj, jak mongolski SU-34 z bliska nie trafia w stacjonarny cel czyli…. dom do którego celował

 4. Lost

  Ruskim miały się już rakiety dawno temu skończyć. Co najwyżej raz w miesiącu atak z użyciem rakiet z nowej produkcji. Tymczasem praktycznie codziennie walą od kilkunastu do kilkudziesięciu. Święty Mikołaj im przyniósł setki nowych rakiet? Czy jak to jest, bo już nic nie rozumiem.

  1. Macorr

   O jakich rakietach mówisz? Ja raczej słyszałem o dronach Szahid, rakiety jak sa to gora 5 każdego typu... I nie Święty Mikołaj a Iran, wiem wiem brody, stroje rycerzy Jedi , mozna się pomylić..... Ale w takim razie zostań może przy oglądaniu Star Warsow, a jak chcesz coś napisac to napisz może list do Świętego Mikołaja.....

  2. Michał 1983

   Możliwe że dostali od irańczyków i koreańczyków z północy....

  3. papa lebel

   Nie "codziennie walą od kilkunastu do kilkudziesięciu" lecz ledwie kilka własnej produkcji ze starych zapasów po odgrzebaniu i regeneracji plus irańskie szahedy wożone Morzem Kaspijskim. Jak na drugą potęgę militarną świata to faktycznie wyczyn, który daje efekty w postaci codziennej ilości zabitych kilku-kilkunastu cywili za linią frontu. Chyba Niemcy w 1944 mieli lepszą skuteczność z V-1 i V-2.

Reklama