Reklama

Wojna na Ukrainie

462. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Black Hawk Ukraine
Ukraiński Black Hawk i żołnierz zwiadu podczas treningu.
Autor. HUR MOU

462 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 31 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika pod Masiutiwką , Nowoseliwskim , Stelmachiwką i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Orichowo-Wasyliwką , w kierunku Iwaniwskiego i Biłej Hory . Ukraińcy nadal naciskają ma pozycje Rosjan pod Kliszczyjiwką , Dubowo-Wasyliwką , Berchiwką i Ozarianiwką . Odnoszą sukcesy głównie pod pierwszą z wymienionych wsi. W Bachmucie nie odnotowano zmian. SZ FR ostrzelały co najmniej 14 miejscowości. Artyleria rakietowa SZU ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika we wsi Karpaty pod Alczewskiem .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym i w Marince (Rosjanie próbują oskrzydlić ruiny od południa). SZ FR ostrzelały co najmniej 26 miejscowości. W okupowanym Mariupolu odnotowano kolejne eksplozje. Pod wpływem ostrzałów Rosjanie przeprowadzili dyslokację swych sił w tym rejonie.

Reklama

Odcinek zaporoski: mają miejsce walki o „ziemię niczyją". SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. SZU ostrzelały miejsca koncentracji, składy i punkty dowodzenia przeciwnika w Połohach .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały pięć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 17 miejscowości w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

W obwodzie briańskim, w pobliżu pomnika „Trzech Sióstr" (symbolizującego „braterstwo" Rosjan, Ukraińców i Białorusinów) Rosjanie wysadzili fragment drogi. Prawdopodobnie miało to w ich założeniu utrudnić potencjalny atak Ukraińców z obwodu czernihowskiego.

Artyleria ukraińska ostrzelała Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. W wyniku ataku drona doszło do pożaru na terenie Rafinerii Afipskiej .

Reklama

Komentarze (9)

 1. GB

  Uwaga.... Sam runet przyznaje iż przyczyną wycofania SSBN projektu 941 Dmitrij Donskoj była awaria rdzenia reaktora i to taka że trzeba było go wymienić na nowy. A że okręt miał już ponad 40 lat to wymianę uznano za nieopłacalną. Nie bez powodu wychodzi iż kres służby takich okrętów to max 40 lat, no chyba że są projektowane tak aby kończyły służbę gdy mają 50 lat. Tak są projektowane amerykańskie lotniskowce, ale one w połowie życia przechodzą remont kapitalny.

 2. Sebseb

  Wczoraj przeglądając internet natrafiłem na informację, że został trafiony/zatopiony ukraiński okręt desantowy. To końcu go trafili czy nie… ?

  1. GB

   To jest info ruskie, Ukraińcy nie komentują i nie potwierdzili. Fotki nie wypłynęły, a okręt przecież nie wyszedł w morze gdzie mógłby zatonąć, tylko stał gdzieś na wodach śródlądowych lub w porcie.

  2. Sebseb

   Wiem, że w porcie - informacja o zniszczeniu tego okrętu jest na jednym z najpopularniejszych portali działających w Polsce.

  3. młodygrzyb

   Fotki powiadasz nie ma.

 3. GB

  W miejscowości Nogińsk w O.Moskiewskim spłonęło 37 autobusów i minibusów a także kilkadziesiąt samochodów osobowych na parkingu. Mówią że w wyniku podpalenia. Rzeczywiście samochody stały w rzędzie i ktoś mógł je podpalić lub spadł na nie jakiś dron. Dziś taki leciał w kierunku Moskwy ale został zestrzelony pod Kaługą.

 4. młodygrzyb

  W sprawozdaniu z 459 dnia walk mieliśmy zdjęcie po rak enty dokumentujące że ukraińcy ze starego sentymentu nie zamalowują niemieckich znaków na sprzęcie jaki od nich dosatają bo jak widać lubią walczyć pod niemieckimi oznaczeniami. Dzisiaj pojawiły się zdjęcia że wyciągają broń ze starych upowskich magazynów . Pojawiło się zdjęcie ukraińca ze sturmgewehr. Emblematu jaki ma na ramieniu wyjaśniać nie trzeba.

  1. Carolus

   Z niezamalowanym niemieckim krzyżem, to może być sowietom na złość. A może być też tak, że już odebrali, powiesili flagę, ale jeszcze nie zamalowali. O ukraińskie emblematy bym się nie martwił. Raczej ważniejsze jest to, że bezkrytyczna przyjaźń niemiecko rosyjska jest zrywana, że Niemcy przejrzęli na oczy i dostrzegli w końcu rosyjski faszyzm. Nie można zapomnieć, że udział ZSRR w wojnie po stronie Hitlera był daleko większy i ważniejszy, niż później ukraińskich bojówek. To nie tylko agresja na Polskę 17.09.1939 r. To też zaopatrywanie Hitlera w surowce. Do dzisiaj wasz kremlowski propagandysta Dugin nie może przeboleć, że Niemcy zaatakowali ZSRR. Bo przecież powinni byli w przymierzu zwalczać Zachód. Zdjęcie Ukraińca z jakąś starą bronią nie jest tak cenne, jak zdjęcia nowych pomników Lenina i rehabilitacji Stalina.

  2. Macorr

   Ten znowu w kółko metodą gebelsowską. Zobacz co mają niektórzy żolnierze wagnera wytatuowane.... I po raz kolejny: Faszysta nie jest się dlatego że ktoś na kogoś tak powiedział. Faszystami są ci ktorzy w imie chorej ideologii stawiają swój naród ponad innymi i w to imie odmawiają innemu narodowi praw istnienia. Ruscy nie robią tylko to, oni oprócz tego wprowadzają swoją chora ideologie w zycie.... Wiec doucz się porozmyslaj, skojarz fakty, i dopiero zabieraj głos...

  3. GB

   A zbrodnicza komunistyczna czerwona gwiazda na ruskim sprzęcie ci nie przeszkadza?

 5. Igor Aretano

  Pan Marek Kozubel tylko powtarza raporty Ministerstwa Obrony Ukrainy, 1:1. A w nich ciągła "peremoha" i nic więcej. Kiedy będzie wielki ukraiński "kontrnastup"? Jeszcze zimą obiecywali go

  1. papa lebel

   Co się odwlecze to nie uciecze :)

 6. GB

  Niby ruscy zaatakowali dawno opuszczony budynek ukraińskiego wywiadu. Są jakieś osmalone ściany, poza tym jakichś większych uszkodzeń nie ma. Ale ciekawy jest filmik jak ruska rakieta uderza w wodę kilkadziesiąt metrów od budynku i wybucha. Przy czym ma to być raczej nowsza rakieta systemu P-800 Onyks-M. Jest artykuł na Defence24 o tej rakiecie i jej zasięg w wersji zmodernizowanej wynosi 800 km co wystarcza na lot z M. Czarnego do Kijowa. Oczywiście ruscy twierdzą że to była amerykańska rakieta PAC-3 MSE, ale ta nie wybucha w momencie uderzenia w coś bo nie ma w niej ładunku wybuchowego. Ona poraża cel trafiając go bezpośrednio kinetycznie.

  1. papa lebel

   Jednak czip z pralki czy zmywarki nie do końca trzyma militarne parametry :)

  2. Igor Aretano

   Mówią jednak, że budynek wcale nie jest "dawno opuszczony"....

  3. Igor Aretano

   Ale czy tien budynek faktycznie jest "dawno opuszczony"?

 7. ostatni

  CAly czas infrmacje z jednej strony - a co gdby tak raz przedsawic - ostrzal cywilow w Doniecku? Widomo Ukrainska artretia trafia tylko tych w mudurze- to oczywista oczywistosc. Ale gdyby tak dla odmuany podac dane z dwuch stron ? Chocby po to by SAMEMU SOBEI WYROBIC OPINIE? co Wy na to?

  1. Anty 50 C-cali

   SOBEI dla odmuany ----że ukraińska (po polsku piszemy przymiotniki z małej litery) artretia bierze udział w zniszczeniu....tysięcy wiosek biaołogorodszczyzny? Tak zrozumiałem mężulka tej tyjącej "krasawicy" z programu w scenerii "koło fortuny". Tej , która po ataku Kindżałąmi na Kijów, wyrabiała że wcale nie rzucili 6 -ciu

  2. Mumia

   Akurat twoją opinię znamy towarzyszu.

  3. CdM

   Wystarczy sobie porównać to jak wygląda Donieck, a jak Mariupol czy Bachmut, albo: jak wyglądał ostrzał Chersonia, gdy był w rosyjskich rękach, a jak później, aby sobie wyrobić opinię, czym różni się ukraiński ostrzał frontowego miasta od ostrzału rosyjskiego. Można też porównać skutki ostrzałów tysiącami rakiet dalekiego zasięgu miast ukraińskich i cywilnje infrastruktury z ostrzałami miast rosyjskich. W ogóle nie wiem co tu komentować, "kolego".

 8. Anty 50 C-cali

  W pierwszej 24/dobę stacji tv, dał wywiad ex-generał - w scenerii słonecznego Kijowa. Ten od nadzorowania "cofki" z Iraku i Afganistanu. Teraz gość dOcenia wolę walki tych, którzy opanowali elementarz kombinacji ; piechociarze osłaniają czołgi przed bez analogu pociskami o fenomenalnych zasięgach + artyleria i moździerze trzyma masy Ordy za mordy. Czyli orki "uszy po sobie", po angielsku to nieco inaczej....ale wsio to pod osłoną zakłóceń. No i saperzy do roboty, bo z 90% strat w rozpoznaniu - to miny. Gdzie jest ta wyżowa, słoneczna pogoda?

 9. GB

  Wyszła fotka z podporami krymskiego mostu (od partyzantów działających na okupowanym Krymie). Dwie podpory są popękane wzdłuż z góry na dół. Gdy zaczęła się budowa mostu wielu ostrzegało że to bardzo ryzykowne budować w tym miejscu ze względu na ruchy tektoniczne. Czyżby się zaczęło potwierdzać?

  1. papa lebel

   Jedna sprawa to walka z prawami natury, z którymi trudno wygrać - a druga to inwestycja na zasadach rodem z naszego "MIŚ-ia" :)

Reklama