Reklama

Wojna na Ukrainie

460. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

460 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 29 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika w lesie na południe od Kreminnej . Toczą się walki na południe od Masiutiwki . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama
Autor. Defence24.pl
Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Orichowo-Wasyliwką i w kierunku Iwaniwki . Ukraińcy poszerzają swoją kontrolę nad linią kanału siwersko-donieckiego, a także wiążą przeciwnika walką pod Kliszczyjiwką . Ukraińcy prawdopodobnie kontrolują większość wzniesień na zachód od niej. Oddziały ukraińskie naciskają na Dubowo-Wasyliwkę i Berchiwkę . W Bachmucie trwa rotacja oddziałów PKW „Wagner" na elementy jednostek z 2. Korpusu Armijnego oraz 31. Samodzielnej Brygady WDW. SZ FR ostrzelały co najmniej 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , w Marince i pod Wełyką Nowosiłką . SZ FR ostrzelały co najmniej 15 miejscowości.

Odcinek zaporoski: Ukraińcy nieznacznie przesunęli linię frontu na kilku pododcinkach, zajmując część „ziemi niczyjej". SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. SZU ostrzelały z kolei miejsca koncentracji przeciwnika w Melitopolu i Mychajliwce . W wyniku ostrzału Juriwki z 28 maja miało zginąć ok. 100 Rosjan, a 400 kolejnych odniosło rany.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały osiem miejscowości.

Odcinek czarnomorski: w okupowanym Sewastopolu doszło do kilku, prawdopodobnie trzech, eksplozji.

SZ FR ostrzelały 17 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 17 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 37 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555, 11 rakiet „Iskander-M" i „Iskander-K" oraz 29 dronów kamikadze Shahed-131/136. W Kijowie aresztowano 27 osób za rejestrowanie na nagraniach działania systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Artyleria ukraińska ostrzelała wsie Nową Tawilżankę i Grafowe w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

Reklama

Komentarze (8)

 1. GB

  Kiedyś Konaszenkow sam jeden niszczył ileś tam systemów Himars. Dziś nawet sam Szojgu informował że zniszczyli system Patriot Tyle tylko że dowodów nie ma. A wręcz jakoś te Patrioty Kijowa bronią. Zresztą Konaszenkow już kilka razy zniszczył ukraińska OPL łącznie z myśliwcami. I nic.

  1. Koruptor

   Dżorcz, po waszych patriotach na ukropii został tylko proszek i opiłki :)

  2. młodygrzyb

   Nie mam pojęcia co się tam dzisiaj podziało ale jak ruscy trafili Patriota(bo trafili) to ukraińcy oskarżyli ludzi kręcących filmiki o dawanie wskazówek ruskim. Ich fsb łapało każdego kogo spotkało na ulicy z telefonem. Dziwnym trafem dzisiaj także urządzili łapankę na ludzi z telefonami. Ciekawe.

 2. GB

  Hahaha... W O.moskiweskim wybuchł pożar w firmie produkującej alkohol medyczny. Co tam spadło??? 2000 metrów 2 się pali.

 3. GB

  Prigozin się strasznie rzuca za atak na Moskwę i oskarża wszystkich, przede wszystkim ludzi odpowiedzialnych za OPL. Tyle tylko że OPL to dowodzi jego kumpel Surowikin, ten co kazał opuścić ruskim soldatom zachodni brzeg Dniepru z Chersoniem włącznie. Putina zaś to nic nie obchodzi bo Rosja nie prowadzi wojny tylko 3 dniową wojskowa operacja specjalną a za nią odpowiadają wszyscy tylko nie on....

 4. Sebseb

  Widać że konflikt idzie w stronę eskalacji, trochę więcej też działań na terenie Rosji.

  1. Rusmongol

   Wybacz, ale według mnie w Rosji powinny w powietrze wylatywać wszystkie el, wodociągi, rurociągi, tłocznie węglowodorów, mosty, zakłady i fabryki. Tak żeby kacap poczuł co robi ukraincom.

  2. Sebseb

   Rusmongol- nic prostszego rosyjski gaz nadal płynie przez Ukrainę a oni nic z tym nie zrobili

  3. GB

   Ciekawe ile i jakich systemów OPL i wre ruscy przerzuca teraz z frontu pod Moskwę i inne ważne co do produkcji broni i amunicji miasta.

 5. GB

  Hehehe... Sygnały nawigacji satelitarnej zagłuszone w Moskwie. Skończy się paraliżem komunikacyjnym w jednym z najbardziej zakorkowanym miast na świecie. Jak ci taksówkarze będą teraz rozwozić rusków po mieście....

  1. Macorr

   Ale że oni sami się zagłuszyli? Tzn żeby utrudnić ataki dronów? Lubię te ruskową dbałość o szczegóły i opracowanie kompleksowych rozwiązań.... Zaadresuj jeden problem stworz 10 nowych...

  2. Sebseb

   Gb - jeżeli zagłuszyli to na czas ataku dronów co jest ważniejsze niż jazda taksówek

  3. GB

   Prawdopodobnie tak. Ich MO coś gada że te drony co uderzyły w bloki zostały zagłuszone wre.

 6. GB

  Nad ranem był atak dronow na Moskwę. Obecnie podaję się że trafione zostały 3 budynki mieszkalne, a 13 dronow zostało zestrzelonych.

  1. ostatni

   Pamietasz jak ostanio Zylinski bil sie w piersi i przsegal ze oni nicgy Moskwy nie atakuja ? Zaledwie tydzien temu? I jak mu wierzyc:)

  2. Macorr

   Jedno że źródeł twierdzie że to te same drony co nad Krasnodarem. I że to pretekst by ogłosić powszechna mobilizacje..... więc jeśli to prawda to Zelenski nie kłamał , czas pokaze

  3. GB

   Nie, nie pamiętam. Za to zaś co ruska dzicz robi na Ukrainie to mam nadzieję że Moskwa będzie wyglądała gorzej niż Bachmut.

 7. GB

  W O.Uljanowskim wykoleiło się kilka wagonów z benzyną....

 8. GB

  Istnieje duże prawdopodobieństwo iż program lekkiego samolotu transportowego Ił-112W wziął i ostatecznie poległ. Poinformował o tym w kwietniu gubernator O. Woroneskiego Gusiew. Powodem ogólnie nieudana konstrukcja z masą większą od zakładanej o 2 tony i nieudane silniki TW7-117. Warto dodać iż te silniki miały być napędem dla samolotu pasażerskiego Ił-114 i śmigłowca Mi-38, które też dzięki nim mogą zostać wstrzymane. Ił-112W miał być następcą An-26 i jego brak bardzo odbije się na możliwościach transportowych, gdyż nie zawsze opłaca się wysyłać ciężkie Ił-76.

Reklama