Reklama

Wojna na Ukrainie

459. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

459 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 28 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki przeciwnika w lesie na południe od Kreminnej . Rosjanie w ostatnich dniach przesunęli linię frontu na południe od Masiutiwki . Najeźdźcy kontynuują swe ataki w nadziei na zbliżenie się do Kupiańska . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Orichowo-Wasyliwką i w kierunku Iwaniwki . Ukraińcy wypierają Rosjan znad kanału siwersko-donieckiego i poszerzają w ten sposób wyłom na zachód Kliszczyjiwki . Ukraińcy kontynuują również marsz na Berchiwkę . Brak informacji o zmianie sytuacji w Bachmucie . SZ FR ostrzelały co najmniej 13 miejscowości. SZU ostrzelały rakietami okupowaną Kadijiwkę i Ałmazną .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim (Rosjanom udało się jedynie w niewielki sposób zbliżyć do tej miejscowości) i w Marince . SZ FR ostrzelały co najmniej 12 miejscowości. Ukraińcy ostrzelali rakietami miejsca koncentracji i składy przeciwnika w Doniecku , Mariupolu , Nikolskim , Olhince i Wołnowasze . Rosjanom udało się zestrzelić kilka rakiet lub dronów.

Reklama

Odcinek zaporoski: Ukraińcy nadal utrzymują inicjatywę na tym odcinki i niepokoją oddziały przeciwnika. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. SZU ostrzelały rakietami miejsca koncentracji i składy przeciwnika w Berdiańsku , Nowopetriwce , Bilmaku , Komysz-Zorii , Urzufie , Połohach , Tokmaku i pod Juriwką .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały osiem miejscowości. SZU ostrzelały z kolei okupowane Ołeszki i Nową Kachowkę .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 14 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz sześć w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Rosjanie wystrzelili 59 dronów kamikadze Shahed 131/136, z czego 54 na Kijów (52 spośród wysłanych na stolicę zestrzelono). W wyniku uderzeń pozostałych (a być może również upadku odłamków z tych, które trafiły systemy ukraińskiej obrony przeciwlotniczej) życie straciła co najmniej jedna osoba, a kilka zostało rannych. Ponadto najeźdźcy trafili w skład amunicji w Żytomierzu .

Artyleria ukraińska ostrzeliwuje pozycje rosyjskie w strefie przygranicznej w obwodzie biełgorodzkim.

Reklama

Komentarze (2)

 1. młodygrzyb

  Znak na czołgu poniżej flagi ukraińskiej mówi wszystko.

  1. Melas

   A bez metafor? Że pozwolę sobie zacytować klasyka...

  2. Rusmongol

   Tak pro forma to krzyż żelazny. Symbol Wehrmachtu i dzisiejszej Bundeswery. Symbol ma korzenie jeszcze w Prusach.

 2. GB

  Jakiś śmigłowiec rozbił się w rosyjskiej miejscowości Klince w O.Briańskim.

Reklama