Reklama

Wojna na Ukrainie

456. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraińskie wojska Obrony Terytorialnej (Siły OT)
Ukraińskie wojska Obrony Terytorialnej (Siły OT)
Autor. Сили територіальної оборони ЗСУ/Facebook

456 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 25 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy ponownie odparli ataki rosyjskie w rejonie Masiutiwki (możliwe, że wieś znajduje się obecnie w „szarej strefie"), pod Torskim i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką . Nacisk ukraiński w kierunku Kliszczyjiwki i Berchiwki trochę osłabł, przez co nie odnotowano na tych pododcinkach istotnych zmian. W Bachmucie również nie doszło do istotnych zmian. Zgodnie z zapowiedzią oligarchy Jewgienija Prigożyna, oddziały PKW „Wagner" zaczęły wychodzić z ruin miasta. Wszystkie pozycje najemników zajmą w ramach rotacji jednostki SZ FR. Wycofywanie „wagnerowców" ma trwać do początku czerwca (jeśli wierzyć rosyjskim deklaracjom). SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim , Krasnohoriwką i w Marince . Rosjanom udało się zbliżyć do Ołeksandropila . SZ FR ostrzelały co najmniej dziewięć miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej trafili dwa rosyjskie samoloty Su-25. Jeden z nich został zestrzelony, a drugi odleciał na lotnisko. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. Ukraińska artyleria rakietowa ostrzelała lotnisko pod okupowanym Melitopolem . Wieczorem ostrzelany został okupowany Berdiańsk .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: zaatakowany 24 maja rosyjski okręt Iwan Churs został porażony przynajmniej jednym ukraińskim dronem morskim. Skala uszkodzeń nie jest jednak znana.

SZ FR ostrzelały 10 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz osiem w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Obrona przeciwlotnicza Sił Obrony Ukrainy zestrzeliła wszystkie 36 dronów kamikadze Shahed 131/136 wystrzelonych przez Rosjan.

Rosyjska obrona przeciwlotnicza była aktywna w rejonie lotniska pod Morozowskiem w obwodzie rostowskim.

Reklama

Komentarze (7)

 1. ostatni

  colaurus - cos w tym jest. WOgle czamsi trudno sie polapac np PIS - czy to lewica czy prawica np.:) Ale ciekawe ze NSDAP - wspieralo robtnkow ale i Arystokracje Niemiecka. I Stary przemysl. Stad duzo koncerny typu Woltsfagen czy Bosh w rekach prywatnych - a na 2 wojnie switwej zarobialy kupe kasy. Hitrel pozwal wspietral tylko dawal pewne warunki.

  1. Carolus

   Nie wszystkie, że tak powiem, "gatunki" socjalizmu są, czy były zupełnie przeciw arystokracji i przemysłowi w prywatnych rękach. Socjalizm to nie jest zupełnie to samo, co upaństwowienie rolnictwa i przemysłu. To pewien sposób funkcjonowania państwa, gdzie jest społeczna własność środków produkcji. Nawet, jeśli są formalnie w prywatnym posiadaniu. Obrazowo: fabrykant może mieć fabrykę, bo on razem z tą fabryką jest własnością systemu. Jak zacznie fikać, to system mu fabrykę zabierze. Póki pracuje dla dobra systemu, to niech się bogaci. Tak było w III Rzęszy. Tak było od wieków w Rosji. Najpierw car (potem partia i I Sekretarz) był właścicielem wszystkiego i w każdej chwili mógł coś zabrać. Tam nie było własności prywatnej w rozumieniu cywilizacji łacińskiej. I tak jest do dzisiaj. Oligarcha nieprzychylny Kremlowi traci wszystko. A jak by ktoś pytał, to "car jest emanacją narodu" I on wie, co dla narodu jest najlepsze". I to jest właśnie początek faszyzmu...

  2. Carolus

   W każdym razie bezkrytyczne pisanie, że skrajny nacjonalizm to skrajna prawica rozmija się z rzeczywistością. Prawdziwa prawica nie ma nic wspólnego z centralnym sterowaniem społeczeństwem. Centralne sterowanie to domena ruchów lewicowych.

  3. ostatni

   Sory ten post mial byc pod komatrzen juz nie pamitam kogo.

 2. Anty 50 C-cali

  grzybiemłody - do dzisiaj nie ma dowodu na zatopienie "Moskwy". Już Bryci ogłosili wieczorem, tego samego dnia, w 1982, stratę 22 matrosów. O zablokowaniu transporty zboża, przez russkich, to wiadomo---zanim zaczęli przegrywać, w temacie rynku ropy, gazu----bo ceny spadają

 3. Michał 1983

  fajne nagranie wyszło Legionu Wolności z akcji w obwodzie biełgorodzkim...;D trochę z tego co widać dali radę;D

 4. młodygrzyb

  Jak na razie to żadnych dowodów na porażenie tego okrętu niema. Już kiedyś ukraińcy ogłosili sukces ze zatopili ruskim okręt gradami . Tylko potem ruski okręt cały wszedł do portu a okazało się że zatopili owszem ale własny. Dziwne że morze Czarne cały czas pod obserwacją zachodnich samolotów wszelkiej maści, satelitów, no i statków też trochę pływa a zero zdjęcia niby uszkodzonej jednostki. Po takim czasie to zdjęć Moskwy na pęczki było. Po drugie to ciekawe jakie a raczej czyje statki przeniosły ukraińskie drony. Za chwile ukraińcy będą płakać jak ruscy zablokują transport zboża.

  1. Rusmongol

   @mlody wielbiciel nkwd. Rosja też twierdziła że Moskwie nic nie jest, tudzież że amunicja im tam wybuchła. A co do tej korwety czy została trafiona czy nie to trudno stwierdzić. Rosjanie masują numery boczne jednostek więc co im udowodnisz? Myślisz że w jakim celu to robią? Po to żeby tacy wielbiciele 4 rzeszy rosyjskiej wypisywali później perd@ly. I nie zapominaj ze Rosja już ukrainie zniszczyła 2x więcej himars niż dostała. I nie zapominaj ze aleczny faszystowski agresor z kacapi walczy napadnięty przez nato. Dziwię się ze jeszcze takiej prawdy swoich pracodawców tu nie promujesz.

  2. młodygrzyb

   Brak argumentów rzeczowych to zwykłe wyzywanie, typowe dla was wszystkich chłopcy z ukrainy. Może nie wiesz ale jako Polak mam prawo obiektywnie patrzeć na pewne sprawy i nie przyjmować waszej nachalnej propagandy za prawdę objawioną. Róbcie tak dalej, putin to lubi Miłego weekendu.

 5. Obywatel laik

  Krzesło elektryczne nie służy do zabijania, tylko, żeby sobie posiedzieć. Wszak ma "krzesło" w nazwie

  1. Carolus

   Służy do tego, żeby sobie posiedzieć przymusowo do przyspieszonej śmierci.

 6. Michał 1983

  Ciekawe jak tam walki na odcinku zaporoskim? Bo coś cisza...

  1. Melas

   Wygląda to na typowe rozpoznanie bojem. Duża ilość ataków w sile nie większej niż pluton. Jeżeli macają ruskich to nie dziwię się, że nie publikują filmów. Kierunek na Melitopol/ Mariupol powinien być celem nadrzędnym ofensywy. Pytanie jak ugryźć tak dobrze ufortyfikowany teren? Chyba jedynie w przypadku gdy sytuacja ruskich w Doniecku będzie tak zła, że zaczną odwody z Zaporoża ściągać do zablokowania przełamań ukraińskich...

 7. ostatni

  Jeszce co do tych partyznatow z Bielgradu. Spawdzilem w necie - wychdzi ze prznajmiej duza czesc to bojowki albo na prawo od prawa, albo wrecz noenazistwkie. Jesli chodzi o np o NAszywki "Legionu Wolnsci" sa takie same jak "Rosyjskej Armii Wyzwolenczen" - czyli Rosyjskiej organizacji z czasow 2 Wojny swiatwej kolabrujacej z Niemacami. Postulaty ich sa nawet bardziej prawoicowe niz Azowa. Jakas analzia moze tu komy dajmey bron? Czy to nie inesujacy temat?

  1. Rusmongol

   Powtarzasz się. A grupa Wagnera to jak jest z prawem? Prawo Rosji zabrania najemnictwo po primo, a w ogóle to tam dopiero są werbowani więźniowie i faszysci. Mam Ci przesłać zdjęcia kolesi z Wagnera wytatuowanych symbolami nazistowskimi? Jest ich tam cała masa.

  2. Carolus

   Jakoś tak się utarło, że nazizm łączy się z prawą stroną sceny politycznej. Tymczasem nazizm to radykalna lewica, choć nielubiąca się z komunistami. Wszak NSDAP to była partia robotnicza. Natomiast dla walczącej Ukrainy takie rosyjskie legiony to margines. Jest Ukraińcom oczywiście na rękę, że rosyjscy nacjonaliści "partyzanci" walczą z rosyjskimi nacjonalistami sprawującymi władzę. Nie może być inaczej, skoro Rosja jest od Iwana Groźnego matecznikiem wszelkiego faszyzmu. Myśl taką rozwija naczelny guru Kremla Aleksander Dugin i w tym duchu kształci studentów Akademii Dyplomatycznej.

  3. Carolus

   Jakoś tak się utarło, że nazizm łączy się z prawą stroną sceny politycznej. Tymczasem nazizm to radykalna lewica, choć nielubiąca się z komunistami. Wszak NSDAP to była partia robotnicza. Natomiast dla walczącej Ukrainy takie rosyjskie legiony to margines. Jest Ukraińcom oczywiście na rękę, że rosyjscy nacjonaliści "partyzanci" walczą z rosyjskimi nacjonalistami sprawującymi władzę. Nie może być inaczej, skoro Rosja jest od Iwana Groźnego matecznikiem wszelkiego faszyzmu. Myśl taką rozwija naczelny guru Kremla Aleksander Dugin i w tym duchu kształci studentów Akademii Dyplomatycznej.

Reklama