Reklama

Wojna na Ukrainie

455. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Siły Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy
Siły Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy
Autor. Сили територіальної оборони ЗСУ/Facebook

455 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 24 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w rejonie Masiutiwki i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Chromowym oraz w kierunku Iwaniwskiego . Kontynuowane są ciężkie walki w rejonie Kliszczyjiwki i Berchiwki . W Bachmucie skrzyżowanie przy ul. Czajkowskiego z ul. Korsuńską nadal jest w rękach ukraińskich. Nacisk Rosjan na ten ostatni, niezdobyty rejon miasta, był słabszy w ciągu ostatniej doby. Najeźdźcy skierowali sporą część żołnierzy na południe i północ od Bachmutu. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 26 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: Ukraińcy przeprowadzają liczne ataki na pozycje rosyjskie. Wynik walk na razie nie jest znany. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej dziewięć miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała okupowaną Kachowkę .

Odcinek czarnomorski: według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w pobliżu Cieśniny Bosforskiej doszło do ataku dronów morskich na okręt Iwan Churs. Rosjanie pod pretekstem ćwiczeń zamknęli Most Krymski.

SZ FR ostrzelały 11 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 16 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion „Wolnej Rosji" wycofały się z obwodu biełgorodzkiego i ogłosiły sukces swojej operacji.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Pt

  Jest to dla nas też cenna lekcja: na stosunkowo niewielkich akwenach jak M. Czarne czy Bałtyk większe ,,stodoły" stanowią w dużej mierze tarcze strzelnicze.

  1. ostatni

   dobra uwaga.

 2. młodygrzyb

  GB kolego z ukrainy na filmie kamera drona przestała działać przed ewentualnym uderzeniem w burtę, ewidentnie widać za to ze dron był wykryty i ostrzeliwany. Trochę dziwne wydaje się że dron, na ostatnich klatkach filmu to widać, zamiast uderzać w burtę robi zwrot aby płynąc równolegle do okrętu.. Nie wiemy w jakiej odległości od okrętu kamera drona przestała działać. Nie piszcie że przy samym okręcie bo perspektywa. Dron mógł być kilka , kilkadziesiąt a nawet i 100-200-300 metrów od statku , wszak kamera praktycznie na poziomie wody a to nie statek wycieczkowy na Wiśle tylko okręt. Reasumując z filmu nic nie wynika., czy dron uderzył czy też został zniszczony. Poczekajmy okaże się. Bo jak na razie to 1 kwietniowe F-22 dla Polski.

  1. GB

   Tak, widać jak pociski z oktetu uderzają w wodę tuż obok drona, ale niewątpliwym jest że dron podszedł na metr od albo i mniej do burty okrętu i nastąpiło przerwanie łączności i wizji. To oznacza wybuch. Żadne uzbrojenie okrętu nie pozwala zniszczyć czegokolwiek w tak bliskiej odległości od burty okrętu. To kąty martwe dla broni okrętu. Istotne jest też to, iż terrorysta Strielkow napisał iż wedle jego wiedzy okręt został uszkodzony ale idzie o własnych siłach do portu. Ukraińcy twierdzą że uszkodzenia są krytyczną. Nawet jak Ukrainy się mylą to jest to olbrzymi sukces dronów ukraińskich. Chodzi głównie o to że okręt rozpoznania radioelektronicznego został wyeliminowany albo na zawsze, albo na kilka/kilkanaście miesięcy ze służby. To sukces równoważny z zatopieniem Moskwy, albo i większy.

 3. GB

  Dron uderzył w lewą burtę przy rufie. Już nawet runet twierdzi że wybuch na jego burcie. Wczoraj w morze wyszła fregata Admirał Makarow, być może po to aby eskortować lub holować uszkodzony okręt. Nawet jeśli nie zatonął to jest to duża strata dla floty, bo to była jedyna jednostka rozpoznawcza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Przypomnę że inna jednostka rozpoznawcza Liman zatonęła w 2017temu po zderzeniu ze statkiem bandery Togo transportującym krowy. Statkowi nic się nie stało, bydło znaczy na statku wyszło bez strat.

  1. GB

   Źródło ruskie mowi że okręt odniósł uszkodzenia, ale wraca do portu o własnych siłach. Źródło ukraińskie mówi że okręt odniósł krytyczne uszkodzenia ale nie zatonął, więc być może da się go uratować. Warto dodać jednak że to okręt ważniejszy dla floty od fregat typu Admirał Grigorowicz.

 4. GB

  Ukraińcy trafili też z MANPADS ruskiego Su-25. Ruscy to potwierdzili, ale mówią że pilot wylądował na lotnisku w Melitopolu. Ukraińcy twierdzą że się rozbił i na dowód publikują filmik na którym coś,, ale nie wiadomo co się pali na ziemi.

 5. GB

  Ukraińcy trafili też z MANPADS ruskiego Su-25. Ruscy to potwierdzili, ale mówią że pilot wylądował na lotnisku w Melitopolu. Ukraińcy twierdzą że się rozbił i na dowód publikują filmik na którym coś,, ale nie wiadomo co się pali na ziemi.

 6. GB

  Kanały ukraińskie na Telegramie zaczęły masowo publikować ten filmik z uderzeniem drona w okręt.

 7. GB

  Pojawił się filmik na którym widać jak dron uderza w burtę ruskiego okretu rozpoznawczego Iwan Churs, Jeszcze wczoraj ruscy pokazywali filmik jak zniszczyli jednego drona, który atakował ten okręt, ale mówili że w sumie było ich 3. Czyżby jeden trafił, bo filmik jednoznacznie na to wskazuje. Filmik jest z atakującego drona.

 8. ostatni

  A mzoe ten atak partzantow Polskim sprzetrem - to proba Ukrainskiego wywiadu (tego geralna) na wciagniecie Polski do Wojny?

  1. Michał 1983

   To USA i całe NATO będzie na wojnie.... zaatakowali takim sprzętem jaki mieli... ot cała teoria spiskowa upadła... przykro mi z tego powodu...

  2. Michał 1983

   I druga sprawa... ten sprzęt co ruscy pokazali to tania prowokacja.... najprawdopodobniej został przewieziony na lawetach spod Bachmutu.... jak się dobrze przyjrzeć to nawet ślady opon nie są od humvee czy naszego dzika tylko od dźwigu który to ściągał z lawet... lej po bombach? Wprawne oko widzi tam okopy... uszkodzenia tych pojazdów były zrobione dawno temu (rdza powie wszystko)...

  3. Rusmongol

   Jak zwykle trafna diagnoza 😂

 9. Michał 1983

  Grupa Wagnera ma się wycofać z Bachmutu do 1 czerwca.... mają iść na tyły lizać rany albo Prigożyn boji się ofensywy Ukrainy...

  1. Melas

   Prigożyn cwany lis (nie pustyni) czuje pismo nosem i mając na flankach niepewne oddziały regularnej armii, które wzorem 72-iej mogą w każdej chwili podać tyły, nie dopuści żeby jego oddziały zostały okrążone i wybite lub wzięte do niewoli. Dlatego już od ponad tygodnia zapowiada wycofanie się z Bachmutu, gdzie dodatkowo obecnie są wystawione na ostrzał artyleryjski niczym na patelni.

 10. GB

  Korea Południowa będzie przekazywać broń i amunicję Ukrainie poprzez USA.

  1. ostatni

   Cale NATOI produkuje amunicje 50 tys miesiecznie. Ukraina sama zuzywa niecale 100 tys. Korea sama nie chce przekazac wiec "Wypozyczy" dla USa 500 tys - czyli to straczy na jakies 5 miesiecy. Koreancztcy wiec tak zrobioli by oficjanie byc neutralni. A kiedy USa im oddadza>?

  2. Michał 1983

   USA im oddaje swoimi wojskami na ich terytorium...

  3. CQ

   Ostatni, translator słabo tłumaczy. Popraw się bo widać, że słabo ci idzie.

 11. Walczak

  Wiadomo coś więcej o moście krymskim?

  1. GB

   Ćwiczenia. Na jednym z filmików było widać coś jak generator dymu.

Reklama