Reklama

454. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

454 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 23 maja 2023 roku.

ukraina wojna
80. Brygada Powietrznodesantowa Ukrainy
Autor. Diego Herrera/Anadolu Agency/ 80th Air Assault Brigade/ Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter
Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w rejonie Masiutiwki i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką i w kierunku Iwaniwskiego . Trwają ciężkie walki w rejonie Kliszczyjiwki . W Bachmucie Ukraińcy nadal bronią się przy skrzyżowaniu ul. Czajkowskiego z ul. Korsuńską. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: Ukraińcy przeprowadzają liczne ataki (jednak o dość płytkim zasięgu) na pozycje rosyjskie. Wynik walk na razie nie jest znany. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej sześć miejscowości.

Reklama

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 16 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 14 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Reklama

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć dronów kamikadze Shahed 131/136.

Wieczorem 22 maja w Biełgorodzie doszło do wybuchu w siedzibie FSB. Ataku prawdopodobnie dokonano dronem. Tego samego dnia Rosjanie mieli stracić w strefie walk jeden z systemów WRE. 23 maja oddziały Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu „Wolnej Rosji" nadal przebywają na terenie obwodu biełgorodzkiego, z rana kontrolowały rejon Kozinka i Głotowo . Władze rosyjskie zaangażowały do walki formacje MSW – „Alfę", „OMON" i „Wympieł", wsparte jednym BMP-3 i lżejszymi pojazdami opancerzonymi (do obwodu ściągane mają być również wydzielone oddziały SZ FR). Antykremlowscy bojownicy pojawili się w przygranicznych wsiach Gorkowski , Łozowaja Rudka , Capowka , Bogun-Gorodok i Szczetynowka . Pod przejściem granicznym „Grajworon" doszło do starcia przy rosyjskim posterunku. Antykremlowscy bojownicy stracili tam trzy pojazdy Humvee. Być może główna część RKO i Legionu wycofała się na terytorium Ukrainy.

Reklama

W przygranicznej wsi Gogolewka , w obwodzie kurskim, również pojawili się antykremlowscy bojownicy.

W magazynie w miejscowości Diatkowo , w rosyjskim obwodzie briańskim, wybuchł pożar.

Reklama
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama