Reklama

Wojna na Ukrainie

453. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

453 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 22 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Iwano-Dariwką , Hryhoriwką i w kierunku Iwaniwskiego . Oddziały ukraińskie systematycznie przesuwają linię frontu na południe od Bachmutu. W Bachmucie Rosjanie powoli spychają Ukraińców ku skrzyżowaniu ul. Czajkowskiego z ul. Korsuńską, ograniczając teren, którego jeszcze może bronić załoga miasta. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim (gdzie po rozbiciu wrogiego ataku siedmiu żołnierzy z 59. Brygady Zmotoryzowanej SZU wzięło do niewoli 22 najemników z rosyjskiej PKW „Sztorm") i w Marince . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. W okupowanej Nyżnej Krynce doszło do eksplozji amunicji.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały osiem miejscowości.

Odcinek czarnomorski: nad Morzem Czarnym miał zostać zestrzelony rosyjski Su-35.

SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 14 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 20 lub 21 dronów kamikadze Shahed 131/136 i cztery rakiety manewrujące Ch-101/Ch-555. Większość była wymierzona w miasto Dnipro . Spadły na nie dwie rakiety balistyczne „Iskander-M", pięć rakiet manewrujących Ch-22, pięć rakiet z wyrzutni S-300 i cztery nieustalonego typu.

W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim doszło do walk. Rosyjski Korpus Ochotniczy, walczący po stronie Ukrainy, zaatakował kilka miejscowości przygranicznych w rejonie grajworońskim. Ataki miały miejsce po wyjątkowo intensywnym, jak na ten odcinek wojny rosyjsko-ukraińskiej, ostrzale artylerii. Grupy dywersyjne RKO i Legionu „Wolność Rosji" (wyposażone w pojazdy opancerzone, w tym MRAP, źródła rosyjskie podawały, że na ich wyposażeniu miał być też czołg T-72) przekroczyły granicę i zajęły wieś Kozinka . Podejrzewano również obecność dywersantów antyreżimowych w miasteczku Góra-Podol , a w pobliskim Zamostiu wybuchł pożar (obie miejscowości są położone pod samym Grajworonem ). Kilka godzin później doszło do walk o pobliską wieś Głotowo oraz położoną za rezerwatem „Grajworońska Dacza" wsią Mokraja Orłowka . W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiła się informacja o wymianie ognia we wsi Dronowka . Popołudniu odnotowano ruch oddziałów rosyjskich w kierunku wyżej wymienionych miejscowości, a także wykorzystanie lotnictwa. Później doszło również do walk o Kozinkę, co było związane z kontrakcją służb rosyjskich. Wiadomo, że RKO i Legion „WR" straciły w boju pojazd MaxxPro. Pod Prochorowką spadł rosyjski śmigłowiec Mi-8. Z kolei nad Biełgorodem zestrzelono dron. Władze rosyjskie miały zarządzić wycofanie taktycznej broni atomowej z obiektu „Biełgorod-22". Prawdopodobnym celem jest destabilizacja reżimu putinowskiego oraz skłonienie SZ FR do rozlokowanie w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim dodatkowych oddziałów wojskowych.

W Woroneżu doszło do pożaru magazynu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Melas

  Legion WR i RKO nieprzypadkowo w tym momencie uderzyły na obwód biełgorodzki. Czuję w moich starych kościach, że Ukraińcy szykują kocioł w Bachmucie. Chcą odciąć wagnerowców i zmusić do poddania. Tyle, że aby pierścień okrążenia wytrzymał potencjalny ruski kontratak, Ukraińcy muszą użyć dodatkowo minimum 3 a nawet 4-5 dodatkowych brygad. Byłby to duży sukces na poziomie taktycznym. A potem szybki rajd na Lisiczańsk i Siewierodonieck. Ewentualnie na innym odcinku frontu, jeżeli wywiad doniesie o uszczupleniu sił wroga na danym odcinku.

  1. ostatni

   No to sprawdzimy czy TWoje stae kosci sa tak dobre jak moje....MELAS- tak? Zapamitam twoj nick i pogadamy za meisiac np

 2. ostatni

  Rosjanie twioerdza ze maja 70 trupow - odzilau dywersjnego

 3. GB

  Pojawiło się infa iż w Chersonskim zestrzelono kolejnego Su-35, w bielgorodzim Ka-52. Ukraińcy mówią że potwierdzone, ja póki co potwierdzenia nie widziałem.

  1. młodygrzyb

   Taaaaaaa tak jak chwalą się że zdobyli żytiela, pewien nasz znafca mało się na tw nie posikał ze szczęścia, tylko że zdjęcia dokumentujące zdobycz są ze środka zimy . Jak na razie nie potwierdzili poprzednich "zestrzeleń" Su-35..

 4. Michał 1983

  5 regionów w Rosji chcę zrobić referenda niepodległościowe... Są to obwody: Biełgorodzki, Kurski, Karelia, Nowogrodzki i Woroneski... fajnie zaczyna się u nich dziać.. hehehe

  1. papa lebel

   Od "chcieć" do "móc" droga daleka.

  2. Sebseb

   Tak ponoć referendum ma być na bookfejsie. Zresztą to już nie pierwsze takie referendum - w poprzednich ponoć wzięło udział 5-6 milionów osób…

  3. GB

   Sebseb, aby referendum było niepodważalne w tych rosyjskich regionach i w kilku innych to z nich muszą wyjść siły zbrojne Rosji, a wejść pokojowe siły NATO. Sam mogę liczyć głosy...

Reklama