Reklama

Wojna na Ukrainie

451. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

451 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 20 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy znowu odparli ataki rosyjskie pod w lesie na południe od Kreminnej , gdzie nacisk najeźdźców nie słabnie. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwka (która nadal jest w rękach ukraińskich) i Biłą Horą . Ukraińcy naciskają na Kliszczyjiwkę , ale najeźdźcy podejmują kontrataki. W rejonie wsi toczą się ciężkie walki, a próby jej wyzwolenia z 19 maja zakończyły się niepowodzeniem. W Bachmucie Rosjanie zajęli zachodnią część miasta i ogłosili koniec bitwy. Przedwcześnie. Ukraińcy nie zostali jeszcze wyparci z południowo-zachodniej części, gdzie obrona koncentruje się przy ul. Czajkowskiego i ul. Buławina (północna część obu z nich została prawdopodobnie już zdobycia przez Rosjan). Nie jest jednak pewne czy w najbliższych dniach nie dojdzie do odwrotu Ukraińców również z tych pozycji. Rosjanie wzmacniają swoje siły na tym odcinku, szczególnie w Bachmucie. SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Front w Bachmucie stanem na 20 maja 2023
Front w Bachmucie stanem na 20 maja 2023
Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką (Rosjanie zbliżyli się jednak do północno-wschodniej części miasta), Siewiernym , Pierwomajskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . Rosjanie zbliżyli się do wsi Stepowe . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. Pod Mariupolem aktywna była rosyjska obrona przeciwlotnicza.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. W okupowanym Tokmaku doszło do ukraińskiego ostrzału. Eksplozje miały również miejsce w Połohach i we wsiach Osypenko i Nowopetriwce .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości, w tym Chersoń .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 6 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 12 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

Z rana ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 20 dronów kamikadze Shahed 131/136. W Kijowie doszło do kilku pożarów spowodowanych upadkiem odłamków „mopedów".

Pod rosyjską wsią Krasnyj Chutor miało dojść do udaremnienia przekroczenia granicy przez rosyjską grupę sabotażową.

W rosyjskim Woroneżu wybuchł pożar na terenie jednego z magazynów.

Reklama

Komentarze (3)

 1. DzidziaMeduza

  Z 4 rzeszą zapewne chodziło mu o to że nie ma różnicy między Rosją dzisiejszą a 3 rzeszą niemiecką. Nie ma większego zła od rosji i rosjan i nie jest to ostatni miejsce dla was, czyli zachodni świat. Macie swój dobrobyt i ruski mir, to czemu pracujecie na zachodzie i kupujecie technologie, skoro wasza jest najlepsza?

  1. ostatni

   Myslem ze moze chodzi o taka ZLOSCIWOSC? Wiesz Putin mowi ze na Ukrainie sa Nazisci to my na zlosc powiemy ze to w Rosji sa. Oczywiscie tak naprawde i w Polsce i W Uk i w US sa nazistowskie grupy. Czasmi wykzrswane przez panstwo. Na Ukrainie jest troszke inaczej w tym sensie ze te grupy maja czolgi i porwaja wybranych paralmetrzstow. Troche inna skala.

  2. Rusmongol

   @ostatni. W Rosji cała armia jest pod dyktando faszystowskiego kraju z ustrojem faszystowskim a ich guru agent kgb hołduje politykę faszystowska i Iwana Iljina faszystowskiego filozofa rosyjskiego. Nawet mu plyte nagrobna ufundował 😂. W Ukrainie ugrupowania faszystowskie jak prawy sektor nie biorą prawie udziału w rządzeniu. W Rosji cały główny nurt jest faszyzujacy. Poczytaj co piszą historycy a nie wymyślaj znowu jakiś bzdur.

  3. ostatni

   To prawda- co do Prawgo Sektora- ze w wybrach na Ukrainie zdobyli ok 1% paparcia. Jednak juz ich bataliny ochtnicze - ostanio wcielne do MSW - maja olbrzmi wplw na poltke. Porywaja np senatrow i poslow. Dowodca Azowa twiedzi ze tak naprawde tylko oni obalili Janukowcza - a reszta pomaranczwej rewolcji stalo machajac flagami. TEraz propnuja atak na Bialrus. Kiedys mowili o Przemyslu - narazie chyba cisza i o zabojswie Zelskiego (ma pochdznie ZYdowski) A co do Rosjiu - musiabys wyjasnic bo narazie widze glwonie emocje > Co masz na mysli dokadnie?

 2. Rusmongol

  @ostatni. Poczytaj co pisze o Rosji tymothy Snyder i jeszcze kilku historyków. To kraj mający główne cechy kraju totalitarnego i f@szystowskiego. A spójrz na facjaty polowy zoldakow carka z kgb....

  1. ostatni

   Facjaty - swiadcza o tym ze Rosja podbijajac nie dokowala ekterminacji . Dlatego ludnosc podbitch - np Polski, Litwy, Ukrany, Jakucjo, Czeczni Kazachsanu Rosla. To nie jest tak ze ZSRR chcialo zniszczyc mala litwe - ale na zlosc Litwa sie rozwojala. I nie jest tak ze z Koleii USa chcialo uratowac Indian - a na zlosc ich wybila. Jesli chodzi o fakty - to poprysu oba sposb podboju (amerkanski i rosjski ) sa inne. Rosja daje np Czecznom pol niezaleznsc i ich przwdce. USa wybija do nogi a reszta do rezwawatu. I to i to jest zle- ale z tych dwuch lepsza opcja Jakucji czy uzbekistanu czy chocby Uktrainy - ktra w ZSRR - dostala i przemysl i rozwoj (W US juz by nie bylo ich)

  2. El Polaco

   @ostatni Oo tak, szczególnie dobrze pod zaborami rozwijała się ludność Polski... na Syberii albo Kamczatce. Albo w masowych grobach w Katyniu, parę metrów pod ziemią. Zakładasz że Litwa jest mała - właśnie dzięki ZSRR była mała. Za to Japonia i Korea Płd. strasznie zbiedniały na rzekomej okupacji amerykańskiej ;)

  3. Rusmongol

   Kolejny po raz enty pytam kiedy to usa wybijało tych Indian? Podaj mi miejsca tych bitew, masakr, liczby zabitych, obozy hmm łagry rozstrzelanych. Gadasz o tym jak tuba propagandową a nie dajesz żadnych dowodów. Ja mogę Ci podać choćby 1937-38. Typowe ludobójstwo i exterminacje 110 tys polskich cywili i. Egzekucje tylko za to że byli Polakami. Ponownie katyń 40 tus. A Czeczeni dali taki looz że jak czeczency chcieli niepodległości to im Rosja zrownala Grozny z ziemią i wymordowała 70 tys czeczenow. Przestań mi więc mydlic oczy tubo Kremla bo na mnie to nie działa. Tak samo dali wolność ukrainie. Kolejna napasc Rosji. Dała też taka wolność Białorusi że za niedługo znowu ja polkną, a jak by chcieli iść na zachód to zaraz w Mińsku znalazły by się rosyjskie czołgi.

 3. ostatni

  Rusmngol - skoro jestem tu z rana - powiedz mi o co chdzi z Twoja koncepcja tego ze Rosjkanie pochdza z Mongolii a Ci z Japnii. I co to znaczy ta fiksacja na 4 rzeczy? Mozesz objasnic jakos? pozdrwiam

  1. Szabelkajakulani

   Ja ci odpowiem. Nie chodzi o pochodzenie. Moskwa była prowincjonalną mało znaczącą dzielnicą Rusi Kijowskiej. Dość szybko wpadł w orbitę wpływu i kontroli Imperium Mongolskiego. I jako jedyne słowiańskie państwo przyjęłam mentalne i kulturowe charakterystyki. Umiłowanie gardzącej ludzkim życiem autorytarnej władzy, miałkość kulturowa (aż do sprowadzenia Niemców i Holendrów przez Piotra I panowało w Rosji średniowiecze), brak zakorzenionych praw osobistych (od władzy centralnej zależy twój dobrobyt, życie, majątek). Itd. Do tego agresywność i bezwzględność (patrz spalenie Nowogrodu).

  2. Szabelkajakulani

   2/2 Dodam jeszcze, że żaden kraj i naród słowiański poza Rosją nie zbudował swojej tożsamości na takim kierunku, wartościach i dążeniach. Co więcej, w przeciwieństwie do Niemiec, Rosja nie zrobiła przebudowy swojej tożsamości, będąc dzisiaj tworem wprost biorącym z Moskowii, Carstwa Rosyjskiego, ZSRR. Niemcy miały ciągłość Prus, Cesarstwa Niemieckiego (rządzącego przez Prusaków) i III Rzeszy. Po 1945, Razem z utratą ziem pruskich kraj ten porzucił ideologie nacjonalistyczne. Nie wiem co musi stracić Rosja, by zbudować siebie na nowo. Może to zawsze będzie spadkobierca mongolskich chanów.

  3. ostatni

   Rozumiem. Ciekawa teaza. Czyli wtedy Rosjanie by byli "uczniami" Dzingis Chana (zdobywcy) A Polacy z koleii - Slowianie Zachodni bardziej od Niemcow i cesarwara Niemeckiego sie uczuli? Z tym ze Rosjanie tez czerpali z Bizancjum a My slowianie Zachdni z Rzymu. A sam Katolicuzm ostecznie tez pochdzi z IZeala- to panstwo w Azji (geograficznie ) Warzwa przwiozla nam krolwa bona. A np mamy cyfry arabskie. Duzo by pisac. Ale dzieki za wyjasnienie tej koncepcji. W takim ujeciu - Mongolowie byli Zli? A Cesarstwo Niemieckie - nasz wzor - dobrzy?

Reklama