Reklama

Wojna na Ukrainie

448. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna ukraina
Autor. 28th Mechanized Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

448 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 17 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowoseliwskim , Stelmachiwką , Newskim i w lesie na południe od Kreminnej . Pod niedawno zajętą przez Rosjan Masiutiwką toczą się walki. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU znowu odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką i Iwaniwskim . Ukraińcy nadal zbliżają się do Kliszczyjiwki . Mieli zbliżyć się na kolejne 500 m do tej wsi i są bliscy uzyskania kontroli nad wzniesieniem na zachód od niej. Rosjanie mają na szczycie okopy. Na północny zachód od Bachmutu SZU kontrolują wzniesienia osłaniające szosę O-05-06 i atakują w kierunku Jahidnego oraz Dubowo-Wasyliwki . W Bachmucie Rosjanie powoli wypierają obrońców z kolejnych ruin. Ukraińcy utrzymują nadal ul. Czajkowskiego aż do skrzyżowania z ul. Juwiłejną i zachodni skrawek miasta. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. W okupowanym Łuhańsku doszło do kilku eksplozji.

Autor. Defence24.pl
Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości. W Mariupolu wybuchł pożar przy starym cmentarzu.

Reklama
Autor. Defence24.pl

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 11 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości, w tym Chersoń .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 12 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 11 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Wieczorem 17 maja Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na południu Ukrainy. Do eksplozji doszło w Odessie .

W Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim dron zrzucił dwa granaty lub inne ładunki wybuchowe.

Reklama

Komentarze (9)

 1. GB

  Na Krymie był sabotaż linii kolejowej i 5 wagonów zostało wykolejonych. Także w rejonie Kazania 5 pociągów towarowych zostało zatrzymanych w wyniku spalenia 4 stacji przekaźnikowych....

  1. GB

   W Kraju Krasnojarskim kolejny wykolejony pociąg. Akcja "szyny" rozwija się dobrze.

  2. ostatni

   GB to wsztsko zapewne prawda. Tylko jesli podajesz wycinek prawdy to jest falsz. Jesli np wytniesz gorna czesc flagi Polski - to pokazasz kolor bialty. Podbnie wyciecie wycinka i sie tym podniecanie to falszwanie. Azeby pokazac prawde musiabys pokazac np te same straty w Ukrainie. Wtedy to jest prawda. Porwnanie. Zbadanie procetwe itp. Sam fragment - to falszwanie. pozdrwiam

 2. GB

  dalej, ostatni" Co do samej fabryki samochodow. Nie wierze ze to skadak z 99% chinskich czesci - jak pisal GB- podejrzwam ze co najwzej elekyronika. Strzelam na 30%. Niemnej - ekonmicznie mysle ze najbardziej to zabolalo Niemcy - ktrzy mieli tam kilak fabtyk. Skotro wiec juz boli - to teraz nie ma odwartu musza probwac wygrac wojnie - po to by tam wpwadzic znow swoj biznes. Tak to wuyglda moim zdaniem. Puki co skorzstali Chicnzcycy." A co mnie obchodzi w co ty wierzysz. Nawet taki element jak interfejs był po chińsku. Znaczy ruscy jak kupili to się zorientowali że zamiast ich języka w nawigacji jest język chiński.... Jaja panie. Czyżby pierwszy element chińskiej kolonizacji Syberii.

  1. ostatni

   Po pierwsze Krolewiwc to nie Syberia - bo o tamtej fabryce mowies. Po dtgie NAWigacja to czesc elektroniki a ja mowilem ze jesli cos z chin to elemty elektronicze.

  2. GB

   Jaki Królewiec? Jaka Syberia? Była mowa o palącej się fabryce Moskwicza w Moskwie i co Moskwicz produkuje ... To najwyżej ty sobie piszesz coś o Królewcu i Syberii.

  3. ostatni

   W poprzednim pociscie pisales o fabrce aut w Krolewcu teraz o kolonizacji Syberii. Moim zdaniem miesza Ci sie wsztstko. Konkdujac - moja teza - Chinczycy do moswicza dali co najwzej niektre czesci elektrnczne. Na syberii Zas nie mieszkaja z regoly Rosjanie a Jakuci i inni, a po Chinskiej stronie grancy z regoly tez nie Chinczycy a miejsowe ludy daleko wschdnie. Musalbum Ci wsztsko wylmaczyc co wiesz z TV jako bajke.

 3. Ma_XX

  Nietanallogiczny terminator został przechwycony przez Ukraińców wraz z uszkodzonym Prorywem /brak koła/ - ciekawe do jakiego kraju pojadą?

 4. Michał 1983

  Tak z innej beczki... zauważyliście że jak zbliża się ofensywa Ukrainy to tutaj jest wysyp ruskich trolli?? Nie zmobilizowali was jeszcze ? ?? Ciekawe kiedy to nastąpi.... liczni podżegacze już chyba na froncie(większość pewnie padła w boju) A jednak pełno tu ich....heh chyba broni i mundurów już zabrakło...haha

  1. Buczacza

   Też mam takie wrażenie. No cóż to tylko pokazuje jak Polska jest ważna. Zobacz ile inwestują w ten projekt. Jakie zasoby na to przeznaczają. I to nie tylko tutaj. Ale praktycznie każde forum w Polsce jest tak regularnie zaśmiecanie.

 5. GB

  Kolejna odpowiedź do młodygrzyb "GB kłamiesz, amerykanie potwierdzili trafienie twierdza że jest uszkodzony, niby do naprawy." Sam kłamiesz. Nie Amerykanie tylko CNN to po pierwsze. Po drugie, bateria nie jest zniszczona tylko co najwyżej jakieś jej elementy są uszkodzone i to wedle CNN. Ukraińcy (rzecznik) twierdzi że nie ponieśli żadnych strat, co potwierdza sam CNN (na który się powołujesz)., mówiąc iż nie trzeba nic wycofywać do remontu.

  1. młodygrzyb

   Czytanie ze zrozumieniem w języku polskim jest dla Ciebie nadal umiejętnością nieosiągalną. Sam przytaczasz moje słowa o trafieniu patriota a udowadniasz że nie został zniszczony, ja coś o tym piszę? Po drugie:"Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda." Napisałem że potwierdzili amerykanie, CNN to nie amerykanie? Ja poza tym nie opierałem się na CNN a na wywiadzie przedstawiciela firmy budującej patrioty jaki powiedział że :"bateria została lekkko uszkodzona , konieczna jest naprawa ale chyba naprawa będzie możliwa na miejscu". W co nie wierzę bo nikt nie wyśle takich specjalistów do kraju toczącego wojnę, a ukraińcy nie maja takich specjalistów po drugie amerykanie nie dali by im technologii i takiego wglądu w sprzęt. Coraz bardziej kłamiesz GB, pogrążasz się i tyle. Tym bardziej dzisiaj jak już wszyscy wiedzą że bateria została trafiona.

  2. GB

   Nie ma żadnych dowodów na uszkodzenie czy zniszczenie systemu Patriot w Kijowie. CNN może sobie mówić co chce ale też dowodów NIE PRZEDSTAWIŁA. Nie ma fotek, filmików z uszkodzonym/zniszczonym elementem systemu Patriot. Masz dowody, to je przedstaw. Czas start.

  3. młodygrzyb

   GB nigdy i nikt nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne. Nie dziwie się, dopóki przywódcy ukraińscy nie zmienią zdania propagandyści mają udowadniać ze tak jest. Dyskusja na takim poziomie nie ma sensu.

 6. Single Malt 50 g

  Są już jakieś wiarygodne doniesienia o użyciu bojowym "zachodnich" czołgów PS Cieszę się, że znikają stąd brednie widniejące tu jeszcze wczoraj o "tlenkach uranu" i takie tam.

  1. GB

   Jakiś ukraiński czołg ostrzelał ruską wieś w Obwodzie Briańskim, ale to co najwyżej mógł być polski PT-91, więc taki zachodni ale nie do końca. Wrzask się u ruskich podniósł że jak to Ukraińcy ostrzeliwują rdzenną Rosje. A co do meritum to jeszcze nie było informacji o walkach zachodnich czołgów.

 7. GB

  Będzie kilka odpowiedzi, najpierw to: młodygrzyb, cytuję: "GB co do braków amunicji to widziałeś jakich granatów używają Ukraińcy? Stary zapalnik z ćwiczebnego F-1 i butelka po wodzie jaką od nas dostają wypełniona płynem łatwopalnym." Zgadza się widziałem taki filmik, miły widok jak Ukraińcy palą ruskich żywcem.

  1. Sebseb

   „ miły widok jak Ukraińcy palą ruskich żywcem.” no to się zdemaskowałeś. Przynajmniej wiemy jakie masz poglądy.

  2. GB

   Wow... Czym się zdemaskowałem? Takie poglądy mam od zawsze, znaczy odkąd poznałem historię stosunków polsko-ruskich.

  3. Redaktor kapusta

   @Sebseb "poglądy" GB: nie lubi Ruskich, pisu i pewnie jeszcze kogoś, nie do końca wiadomo kogo bardziej nie lubi. Nie wiadomo też kogo lubi. Trochę mało wiemy o jego "poglądach".

 8. Koruptor

  Są nagrania pokazujące że w Odessie m.i. jakaś hala produkcyjna poszła z dymem, pewnie niedopałek, bo oczywiście 100% kalibrów ukry strąciły :D

  1. Rusmongol

   Hahaha. Teraz kalibrów wszystkich nie zestrzelili, ale ostatnio wszystkie kindzaooooly czyli wunderwaffe faszystów z Rosji, poszły w glebę. 😂. Rosyjski mongolo faszyzm musi zostać wypleniony.

  2. GB

   A widziałeś ruską rakietę (prawdopodobnie Ch-101, lub Ch-555), która wylądowała dziś w nocy na okupowanym Krymie?

  3. Macorr

   Widziałem zdjęcia tej spalonej hali produkcyjnej.... Były tam kiełbaski i piwo w promocji, pieluchy, oraz warzywa i owoce, bo ta twoja hala produkcyjna to był supermarket. Ale skąd tam o tym możecie wiedzieć tam skąd nadajesz... skoro wywiad takie sukcesy odnosi...

 9. GB

  Tym razem do ostatni "GB- znacznie ma bo to jak w MAtematyce. Jesli masz poczatek rownania falszwy to i wnisku wyjda zle. Jesli masz falsza wiedze to i ostaczna konkuzja iluzja. Dlatego to ze szukajac prawdy cytujesz coraz czesciej Rosjan (choc dodajesz przmitniki) znaczy ze podswdmie zaznasz dazyc do prawdy. pozdrwia.". No właśnie to ty masz początek fałszywy i tobie i putinowi wnioski wyszły złe. Oczywiście że cytuję więcej ruskich bo to oni nie trzymają dyscypliny tajnej wojskowej informacji czasu wojny. Ukraińcy trzymają taką dyscyplinę, lub przesyłają na potwierdzenie swoich roszczeń filmiki, fotki itp.

Reklama