Reklama

Wojna na Ukrainie

446. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Dzięki pomocy zagranicznej Ukraina ma większe możliwości działania w nocy, co może zostać wykorzystane w czasie przyszłej ofensywy
Dzięki pomocy zagranicznej Ukraina ma większe możliwości działania w nocy, co może zostać wykorzystane w czasie przyszłej ofensywy
Autor. US Army

446 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 15 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Masiutiwką , Syńkiwką i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Hryhoriwką , Bohdaniwką i w kierunku wsi Predteczyne . Ukraińcy przesunęli linię frontu bliżej Kliszczyjiwki o kilkaset metrów i odbili resztę lasu pod Iwaniwskim . Elementy 3. Brygady Szturmowej SZU nacierają w kierunku Kurdiumiwki . W Bachmucie Rosjanie zdołali 14 maja przebić się przez ul. Larysy Szepitko oraz przedrzeć się przez skrzyżowanie ul. Łewanewskiego i Obrońców Ukrainy. Nacierając w dół ul. Łewanewskiego ku skrzyżowaniu z ul. Juwiłejną i dalej ku obrzeżom miasta będą chcieli przeciąć ukraińskie pozycje w terenie zabudowanym na dwie części. Obie strony przeprowadzają liczne kontrataki, przez co posiadanie terenu (a właściwie ruin) zmienia się dynamicznie. Rosjanie kontynuują naloty lotnicze i ostrzały artyleryjskie obliczone na zniszczenie budynków wielopiętrowych, co zmusza Ukraińców do manewrów, a nawet opuszczania zagrożonego terenu. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. W okupowanym od 2014 r. Łuhańsku doszło do zamachu bombowego w zakładzie fryzjerskim „Bracia". W jego wyniku ciężko ranny został Igor Kornet, tzw. „minister spraw wewnętrznych ŁRL", a także siedmiu innych okupantów i kolaborantów. Kornet przebywa obecnie na reanimacji. Ponadto w mieście doszło do jeszcze dwóch eksplozji spowodowanych ostrzałem ukraińskim.

Autor. Defence24.pl
Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Ołeksandropolem , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. Nad stadionem Donbas Arena w okupowanym Doniecku rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rakietę ukraińską.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej dziewięć miejscowości. Ponownie doszło do eksplozji w okupowanym Tokmaku .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości, w tym Chersoń . W wyniku ognia artylerii ukraińskiej zniszczony został rosyjski moździerz samobieżny 2S4 „Tulipan".

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały siedem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz dziewięć w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. W nocy z 14 na 15 maja ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła cztery drony-kamikadze Shahed 131/136.

14 maja w Suzemce , w rosyjskim obwodzie briańskim, ukraiński dron zrzucił ładunek wybuchowy na miejsce koncentracji wrogich pojazdów wojskowych. Pięć z nich zostało uszkodzonych.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Michał 1983

  Do młodygrzyb : A skąd wiesz że to Ukraińcy wysadzili? Bo rossija tak mówi? To SBU już poniewiera ruskich u nich w domu? Są ataki ukraińskie ale zauważ że precyzyjną bronią która trafia w cel... A ruskie bomby i pociski? Latają po dzielnicach mieszkalnych bo broń mało precyzyjna A i sami nie wiedzą w co uderzają....i jakoś ruscy nie płaczą że mają straty w cywilach... ta wasza propaganda to tylko potrafi szczekać na prawo i lewo....

  1. młodygrzyb

   Poniewierają nie ruskich tylko swoich jakich oskarżają o zdradę albo jacy są po drugiej stronie.

  2. młodygrzyb

   Treść komentarza Michał 1983 pisząc "ta wasza propaganda to tylko potrafi szczekać na prawo i lewo." Coś sugerujesz?

 2. młodygrzyb

  Dopiero dzisiaj upubliczniono film ze zniszczenia magazynów amunicji w Chmielnickim. W biały dzień, drony. Podobno w naszym kierunku zmierza po tym wybuchu chmura radioaktywna. Czyżby rusy trafili magazyn z amunicją uranową?

  1. Rusmongol

   Lubię słowo podobno. Ulubione słowo rosyjskiej tuby propagandowej.

  2. GB

   Dziś? Ja o tym wiem od kilku dni. O minimalnym wzroście radioaktywności to mówi się od wczoraj, czy nawet przedwczoraj. Co więcej to prawdopodobnie była ruska (w sensie przywieziona z Rosji) stara amunicja, która w tym przedsiębiorstwie miała zostać zutylizowana. I nie, Ukraincy nie trzymają amunicji w dużych magazynach tylko w bardzo.wielu małych. Odkryłeś już atak na stare paliwo do rakiet balistycznych przechowywanych na Ukrainie, czy jeszcze nie? Też ruscy odtrąbili sukces, taki ich.... wiesz na bezrybiu i rąk ryba.

  3. młodygrzyb

   Taaaaaaaa oczywiście , oczywiście.

 3. GB

  W nocy był atak rakietowy na Ukrainę. Ruscy mieli wystrzelić m.in. 6 Kindżałów co chyba byłoby największym jednorazowym ich użyciem od początku wojny. Ukraińcy twierdzą że zestrzelili wszystkie w co nie wierzę. Za to prawdopodobne jest że wszystkie nie trafiły w wyznaczone cele.

  1. Klozapol

   Możliwości już maja, więc możliwe, że zestrzelili wszystkie, w końcu kindzal nie jest hipersoniczny

 4. GB

  Ktoś wie co się stało na Oryx? Zniknął artykuł w którym była aktualizacja rosyjskich strat w sprzęcie.

  1. Macorr

   Jakiś czas temu autor oryxa pisał na Twitterze że jest wypalony i już nie może tego prowadzić, ale miał ktoś to po nim przejąć......

 5. Ma_XX

  W nocy zaatakowany został Kijów i są filmy z pracy jakiejś baterii OPL która jednak sama dostała trafiona - ciekawe jaka

  1. GB

   Jest filmik jak bateria OPL strzela. Dużo wskazuje na baterię Patriot. I na moje oko (aczkolwiek liczyć mi się nie chciało) poszła cała jednostka ognia baterii, czyli 8 x4= 32 rakiety. Owsszem widać jakiś wybuch na ziemi, ale 1 i nie jestem wstanie stwierdzić czy to było trafienie w baterię.

  2. młodygrzyb

   Skoro to był Patriot to ukraińcy mają o jedną baterię mniej.

  3. GB

   młodygrzyb, bateria w strukturze amerykańskiej to 8 wyrzutni (na każdej 4 rakiety) + radary, wozy logistyczne, dowodzenia itp. I one nie stoją jedna obok drugiej. Więc jak nawet jak jeden Kindżał gdzieś uderzył to wcale nie musiał porazić baterii. Poza tym nie ma filmików zniszczonej baterii. A dowód na jakieś zniszczenie powinni przedstawić ruscy, skoro ta twierdzą. Na razie opowiadają bajki.

 6. ostatni

  Jestem przecwko zabijanim fryzjerow, nauczcieli, lekarzu i ich corek - tzw kolabartow - ogolnei cywili - bez sadu wojennego (Jak bylo w AK) kojarzy mi sie ten sposb walki z Wolyniem. Jesli zachod to wspiera to aresztowac przwdcow zachodu za wspetranie terroryzmu i zabijanie cywili.

  1. GB

   Powiedz to ruskim zbrodniarzom z Buczy i wielu innych miast ukraińskich.

  2. Szabelkajakulani

   Prowadzenie działań z intencjonalną szkodą dla cywili jest wg mnie karygodne. Zgadzasz się ze mną prawda? Pytam, bo nie widziałem jakoś głośnego krzyku przy okazji terrorystycznych i systemowych bombardowań celów cywilnych przez najeźdźców ? Czy tam jak piszesz z klawiatury z cyrylicą to takie wpisy nie przechodzą?

  3. Michał 1983

   Ale to raszyści zabijają zwykłych cywili A nie Ukraina... to oni bombardują miasta i wsie... to oni zabijają ludzi każdego dnia... to oni wywożą dzieci i je rusyfikują... to raszyści są odpowiedzialni za zniszczenia zabytków i budynków kulturalnych... to oni niszczą środowisko naturalne Ukrainy... pomyliły ci się fakty kolego z ruskiego miru...

Reklama