Reklama

Wojna na Ukrainie

445. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

445 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Masiutiwką , Syńkiwką , Nowoseliwskim , Stelmachiwką i w lesie na południe od Kreminnej . Sami również zaczynają podejmować działania zaczepne i osiągają niewielkie sukcesy. Według źródeł rosyjskich SZU mają naciskać na Kuzemiwkę . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Hryhoriwką , Bohdaniwką , Chromowym , w kierunku wsi Predteczyne (walki toczyły się w pobliżu kanału oddalonego niecałe 5 km od niej) i pod Biłą Horą . Ukraińcy kontynuują swoje uderzenia na północ od Chromowego i południe od Iwaniwskiego . Front zbliża się do Kliszczyjiwki . W Bachmucie Ukraińcy utrzymują teren pomiędzy ul. Ołeksandra Matrosowa i Ołeha Koszowego, a także front na ulicach Wyzwolicieli Donbasu i Czajkowskiego. Sami podejmują również działania zaczepne. Rosjanie nie dają za wygraną i wysyłają swoje oddziały do licznych ataków w różnych częściach miasta. Wspierają nacierających artylerią i bombami lotniczymi, które niszczą budynki wielopiętrowe. SZ FR ostrzelały 23 miejscowości, w tym Kramatorsk . 13 maja w wyniku działań artylerii ukraińskiej w rejonie Kliszczyjiwki zginęło kilku dowódców rosyjskich. Polec mieli m.in. płk Wiaczesław Makarow, dowódca 4. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych (sformowana w ramach „milicji ŁRL", a w rzeczywistości rosyjskiego 2. Korpusu Armijnego), oraz płk Jewhen Browko, jeden z zastępców dowódcy 2. Korpusu Armijnego.

Front pod Bachmutem stanem na 14 maja 2023 r.
Front pod Bachmutem stanem na 14 maja 2023 r.
Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . 13 maja odparto rosyjski atak pod Ołeksandropolem . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika w Tokmaku .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości, w tym Chersoń i Mikołajów .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 19 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz 11 w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. W nocy z 13 na 14 maja doszło do rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie tarnopolskim. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze-przemysłowe.

Wyniku ostrzału ukraińskiego doszło do pożaru w Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

Reklama

Komentarze (7)

 1. GB

  Terrorysta Striełkow podaje że znowu pociski manewrujące uderzyły w Ługańsk.

  1. GB

   W Ługańsku znaleziono szczątki pocisku manewrującego i potwierdziło się że to Storm Shadow.

  2. ostatni

   o kolejny przkad - cytawania zrodel Rosyjskich. Nie ukrainskich. gratuluje. wlnsci slowa

  3. Rusmongol

   @ostatni. Ty nie wiesz co to jest wolność słowa. Wypisujesz formułki kremlowskiej propagandy i bierzesz to za wolność słowa.

 2. ostatni

  " Według źródeł rosyjskich SZU mają naciskać na Kuzemiwkę" - Od dawna powatrzam ze Zrodla Rosjskie sa wiargdnijsze niz Ukrainskie. Daja wiedze. Wedlog tamtych to nie ma ani jednego zmarlego Ukrainca chuba. Brak danych.

  1. Rusmongol

   Yhy. Wszyscy witają nas kwiatami a 3 dniowa operacja specjalna idzie zgodnie z planem. Zginęło 11 rys żołnierzy rosyjskich a moskwa zatonęła po wybuchu amunicji w magazynach.

 3. GB

  Już nawet Łukaszenka potwierdza pogrom rosyjskiego lotnictwa w O. Briańskim....

 4. GB

  Pokazał się nowy ciekawy filmik z ukraińskiego drona. Idzie sobie 3 ruskich soldatow i dron zrzuca na nich granat. Chyba wszyscy zostają ranni z tym że jeden ciężko bo nie może wstać. Dwaj pozostali zamiast mu pomóc, zabierają mu broń i hełm i uciekają. Chyba naprawdę musi być u nich ciężko ze sprzętem skoro nawet hełmy zabierają swoim rannym.

 5. GB

  W Ługansku był zamach na Igora Kornera, który jest ministrem spraw wewnętrzych ŁRL. Został ciężko ranny. Łącznie jest 7 rannych i jeden zabity. Partyzanci nie dają o sobie zapomnieć.

 6. Anty 50 C-cali

  pozdro dla lubiących symbole - w Staligradzie też otoczono Tych (na ich skrzydłach!) którzy zapuścili pod jedną przeszkodę wodną "Z"adaleko--------

 7. Michał 1983

  Nie potwierdzone info ale wczoraj ponoć UKR odbiła Kuzemiwkę na kierunku Swatowe...pzdr

Reklama