Reklama

Wojna na Ukrainie

434. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

2A36 Hiacynt-B.
2A36 Hiacynt-B.
Autor. Ministry of Defense of Ukraine

434 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 3 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Torskim i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Bohdaniwką , Chromowym , Iwaniwskim i Predteczynym . W Bachmucie ciężkie walki toczą się przy ul. Ołeha Koszowego, Wyzwolicieli Donbasu i Korsuńskiej. Ukraińcy odpierają ataki na skrzyżowanie ul. Juwiłejnej z Czajkowskiego. SZ FR ostrzelały dziesięć miejscowości. Wieczorem 2 maja artyleria ukraińska ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika pod Nowoseliwką Drugą .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nju-Jorkiem , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. W okupowanym od 2014 r. Mospynym eksplodował rosyjski skład amunicji.

Reklama

Odcinek zaporoski: Rosjanie donoszą w swych mediach społecznościowych o intensywnych atakach ukraińskich. Obecnie brak potwierdzenia tych informacji. Bardziej prawdopodobne są działania rozpoznawcze strony ukraińskiej. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 12 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: na południe od miasta Taman , w rosyjskim obwodzie krasnodarskim, w pobliskim porcie doszło do eksplozji na terenie zakładu naftowo-gazowego . W płomieniach stanął co najmniej jeden zbiornik z paliwem. Wieczorem odnotowano eksplozje pod Teodozją na Krymie.

SZ FR ostrzelały cztery miejscowości przygraniczne w obwodach czernihowskim i sumskim oraz osiem w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Nad ranem Rosjanie wystrzelili też 26 dronów-kamikadze Shahed. 21 z nich zostało zestrzelonych, pozostałe uderzyły w różne obiekty w Zaporożu , Dniprze i Kropywnyckim . W ostatnim z wymienionych miast trafiono skład paliw.

W nocy z 2 na 3 maja doszło do ataku (prawdopodobnie dronów-kamikadze) na rosyjskie lotnisko pod miejscowością Seszcza w obwodzie briańskim. Wiadomo, że bazowała na nim jednostka wyposażona w samoloty An-124 „Rusłan", a także lotnictwo taktyczne.

Po godzinie 2.00 nad Moskwą doszło do dwóch wybuchów, spowodowanych przez drony wypełnione ładunkami wybuchowymi. Pierwszy eksplodował przy dachu Pałacu Senackiego , drugi nad Kremlem . Z kolei na lotnisku Gostylice doszło do pożaru hangaru.

Zapewne w odpowiedzi Rosjanie przeprowadzili wieczorny atak rakietowy na miasta ukraińskie. Raportowana jest aktywność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i pojawiają się doniesienia o eksplozjach z różnych części Ukrainy.

Reklama

Komentarze (2)

 1. GB

  Jest możliwość że drony doszczętnie zniszczyły 1 An-124, a drugiego uszkodziły. Na lotnisku koło miejscowości Seszka.

 2. Michał 1983

  Coś wiadomo więcej o wyłomie pod Awdijiwką??

  1. ostatni

   chyab ma 1. czy 1.5 km

Reklama