Reklama

Wojna na Ukrainie

432. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

432 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 1 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowoseliwskim , Torskim i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Bohdaniwką , Chromowym , Iwaniwskim , Predteczynym i Ołeksandro-Szultynym . 30 kwietnia Ukraińcy odparli również ataki na Mińkiwkę . W Bachmucie oddziały SZU przeszły do lokalnych kontrataków, dzięki czemu udało się dokonać korekty na kilku odcinkach, m.in. wyparto Rosjan z części ruin w „ziemi niczyjej" między ul. Czajkowskiego a Korsuńską. Prawdopodobnie ich celem było głównie opóźnienie działań przeciwnika oraz chwilowa poprawa sytuacji taktycznej. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 11 miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała w okupowanej Mychajliwce rosyjski sztab. Ukraińcy ostrzelali z również z wyrzutni Himars lub M270 cele wojskowe w Tokmaku .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej 12 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika w Kachowce .

Odcinek czarnomorski: wieczorem nad miasteczkiem Zaozernoje , koło Eupatorii , rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła drona. Niedługo później Rosjanie poinformowali o ataku dronów na jeden z portów Sewastopola .

SZ FR ostrzelały 12 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz cztery w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja doszło do ataku rakietowego SZ FR. Wystrzelonych zostało według różnych danych od 18 do 19 rakiet, z których 15 zestrzeliła ukraińska opl. Kilka pozostałych uderzyło w Pawłohradzki Zakład Chemiczny , który brał kiedyś udział (a być może uczestniczy do dziśj)ł w produkcji amunicji do systemów rakietowych, a także utylizacji starej amunicji i paliw rakietowych. Z tego powodu na terenie zakładu znajdowały się duże zapasy paliwa.

W rosyjskim obwodzie briańskim wysadzono fragment toru kolejowego, przez co wykoleił się transport paliwa. Siedem lub osiem wagonów-cystern oraz lokomotywa stanęły w płomieniach.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ostatni

  GB - a slyszales o zatrzmaniu Borysa Jonsna z Ukrainskimi prawojazdami falszwami:) Ty tak wsztsko wyplaujesz :)

  1. ostatni

   Nie dosc ze zarzuty korupcji dla syna Bidena w Uktrainie to nawet ludzie kupuja lewe prawojazdy na Borysa Jonsna. Zatrzmany w Holandii

 2. ostatni

  Co do mapki. Ra rzeka to przeplywa przez centrum i warto dodac ze w Bahmucie Centrum lezy nie dokadcnie w cetrum. Miasto jest rozcocne na wschdzie - wiele dzielinic, potem lasum centtum i ostania dzilnca na zachdzie.

  1. Rusmongol

   Co do twoich faktów panie Chinol. W 16 wieku kiedy dochodziło do podbojów ameryk w sumie żyło tam ok 60 mln ludzi, a w części powyżej Meksyku było to ok 10 mln ludzi. Więc w sumie tylko podczas wielkiego głodu na ukrainie Twoi pupile zaglodzili prawie tyle ile żyło wszystkich Indian w Ameryce płn. Sam Stalin zgładził ok 40 mln ludzi. Twoje gadanie o Indianach a udawanie że Rosjanie nie m@rdowali milionów to wyrachowane obłudne pi lenie.

  2. GB

   Trzeba też pamiętać że Ameryka Północna nie była tylko brytyjska. Kanadę kolonizowali Francuzi, Meksyk był hiszpański ale podlegała mu Kalifornia i Teksas. Luizjana była francuska, Floryda hiszpańska.

  3. ostatni

   Rusmongol - Ja o mapce a TY...Generalnie ok 100 milnow Indian zginelo (Ale w obu amerykach) Aborygenow znacznie mniej, Afrykanczokow i zabitch i spzrednaych mustwo, W Indiach np glod przez Brytczkow. Wiec podboj ZACHODU (liczyc jako calosc) byl tragiczny. Z Porowniu z podbojem Syberii, Kaukazu i Polski - przez Cesrrstwo Rosjkie- bylo to jednak inaczej. I jakuci i buriaci i czecznci i Polacy (my) i Litwini -Ukraincyu - zawsz emilsmy duza samodzilsnc. Dlatego wlasnie przetrafilzmy. Hawaje - 2 % Hawajczykow przzylo Amerksnki podboj> Poprstu mowie o danych. Nie o filmach. Filmy i PR amerykanie maja lepsze wiodmo.

 3. Sebseb

  Rusmongol GB - macie artykuł odnośnie stanowiska Chin wobec Rosji na forum ONZ. Przeczytajcie i porównajcie ze swoimi komentarzami - czy czasem nie nadinterpretujecie faktów.

 4. GB

  Rosyjskie samoloty transportowe nie latają już do Syrii przez Turcję. Z Rosji lecą nad M. Kaspijskim, Iranem, AS, Egiptem, omijają Izrael i dopiero lądują w Syrii. Nieźle kółko. Chyba Erdogan nieźle pokłócił się z Putinem. Ponoć już były 4 takie loty, ostatni na An-124... A resursy lecą.

 5. Rusmongol

  Chiny na forum ONZ zaglosoway za uznaniem Rosji agresorem. Wcześniej nie oddawały głosu. Więc Rosji bronią jedynie Białoruś, Nikaragua, Korea płn i Syria. No i nasz @ostatnichinol.

  1. GB

   Także Brazylia , Indie, Turcja i Kazachstan zagłosowały za uznaniem Rosji za agresora. A dotychczas raczej w podobnych głosowaniach wstrzymywały się.

  2. ostatni

   ja nie bronie - ja mowie o faktach. Czyli nie sprawidiwej oceni - moze Ty to libisz - czyli Iran sankcje za atamowek ktorych nie ma, Izeal wsparcie mimo ze ma atmowki ok 80 - USa - falszwy powod ataku na Irak a ONZ przyklaskuje. Rosja - 70% Rosjan na Kryimie - Ale ONZ tego nie widzi. itd itd. Lubie sprawiedwe logiczne podejscie bez emocji. A co do gloswania Chin - i tak (takze mimo ze nie dostrczaja broni a nie jak Zachod) - beda oskarzani ze dostraczaja i wspieraja Rosje. Kolejny przklad rzyczeniwych analiz i nie sprawidwsci. Kto co lubi poprstu Mongie z Rosji.

  3. Redaktor kapusta

   Jeśli to prawda, to wychodzi na to, że Chiny schodzą ze wzgórza. Uznali Ukraińców za zwycięzców, albo jest to jakaś gra mająca zdezorientować zachód.

Reklama