Reklama

Wojna na Ukrainie

424. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna Ukraina
Autor. Aris Messinis. AFP/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

424 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 23 kwietnia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowoseliwskim , Makijiwką , Newskim , Nowosadowym , Torskim i w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Hryhoriwką , Bohdaniwką , Chromowym i Iwaniwskim . Rosjanie próbują oskrzydlić Chromowe i doprowadzić do fizycznego przecięcia szosy O-05-06. W Bachmucie najeźdźcom udało się wyprzeć Ukraińców z Alei Róż i znacząco zbliżyć się do kolejnej linii obronnej SZU wzdłuż ul. Krainej. Jeżeli Rosjanom uda się tam przełamać pozycje obrońców to będą kontynuować natarcie na południowy-zachód (wzdłuż ul. Tołbuchina, Zwycięstwa oraz Czerniachowskiego i Pracy) i na południe (wzdłuż ul. Łewanewskiego) by zablokować trasę dowozu zaopatrzenia w samym mieście, a także zagrozić wyjściem na tyły ukraińskich oddziałów walczących wzdłuż toru kolejowego, a także ul. Czajkowskiego. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Stepowym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim , w Marince oraz pod Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały co najmniej dziesięć miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika pod wsią Myrne .

Odcinek chersoński: w niektórych mediach rozpowszechniono informację o rzekomym wkroczeniu wojsk ukraińskich do lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego. W rzeczywistości doszło do potwierdzenia kontroli nad jedną z wysp na tej rzece, pomiędzy Chersoniem a Ołeszkami . Na tym odcinku na Dnieprze od dawna toczyły się walki z wykorzystaniem sił specjalnych obu stron. Rosjanie mieli wycofać się rzekę Konka. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały miejscowość przygraniczną w obwodzie sumskim oraz sześć w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ponadto ostrzelany został Charków.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Chris

  Ukraina wraz z nastaniem wiosny powinna wzmóc przerzut grup dywersyjnych za linię frontu. Ich zadaniem byłaby dezorganizacja linii komunikacyjnych, wywiad na temat lokalizacji sił rosyjskich i nękanie. Obecnie Rosjanie wystrzeliwują ładunki kierowane z armat czołgów z dystansu ok 5km co czyni bezużytecznymi Javeliny, które mają zasięg 2 km. O wiele lepiej sprawdziłyby się przy atakach partyzanckich na konwoje

 2. Wlad

  Trzymam kciuki za Ukrainą, ale codzienny raport z wojny powoli zaczyna mnie wkurzać. Np. sytuacja w Bachmucie, de facto siły ukraińskie kontrolują tylko zachodnie skrawki przedmieść miasta (może 8-10%) i przedstawia sią to jako sukcesy w obronie. Rozumiem, że nie podawane są liczby dot. strat wojsk ukraińskich, ale kto liczy straty rosyjskie za liną frontu? Dane o stratach wroga najzwyczajniej są wyssane z palca. Inna sprawa, późną jesienią informowano, że Ukraińcy stracili 9 (słownie dziewięć) Krabów, a wiadomo, że, w tym roku zostało zniszczonych kilka, ale pojawiają się informacje, że Ukraina straciła ... szóstego Kraba! Więcej rzetelności. Nie lepiej napisać, że utracono połowę przekazanych Krabów?

  1. ostatni

   W czasie wojny proagandwej nie spodziwal sie rzetelnosci. Kazda straona ciagnie dla siebie. Ale wiekcej krytyki Rosjan uslyszyc na kalanke Girkina niz ktytyke Uktainy z naszej strony. U Nas krytyka nie jest mozliwa.

  2. Anty 50 C-cali

   ja do @ostani ; zarzuca Forum bełkot- no ja rozumiem , nerwy " Kazda straona ciagnie dla siebie" . Ostatnie analizy, o - jakoby Nawet 7-mio 8 -mio wyższych stratach FR w wyzvalaniu Bachmutu. Od Soledaru to 10 - 15 kilometrów (zależnie czy medium francuckie czy niemieckie liczy..). Po latach, okazało się że niejaki Manstein FAKTYCZNIE ZAATAKOWAŁ I... I POBIŁ przynajnmiej ...! Dwa razy liczniejsze siły wrogie. w okolicach Charkowa

  3. Rusmongol

   @ostatni. Kolejny nick panie Chinol?

 3. Zygazyg

  A w Stanicy Ługańskiej odbyła się strzelanina między Wagnerowcami a innymi orkami. Są trupy. . Może dać im czas to się nawzajem wystrzelają i nie trzeba będzie ofensywy..

 4. młodygrzyb

  Kolejne potwierdzone zniszczenie Kraba.

 5. GB

  W nocy był atak dronów nawodnych na Sewastopol. Przynajmniej jeden wybuch gdzieś w porcie.

Reklama