Reklama

Wojna na Ukrainie

372 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

372 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 2 marca 2023 roku.

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Newskim , Torskim oraz w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 30 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Spirnym , Orichowo-Wasyliwką , Dubowo-Wasyliwką , Bohdaniwką , Chromowym i Iwaniwskim . Ukraińcy przeprowadzają kontrataki w rejonie Iwaniwskiego i Czasiw Jarem . W Bachmucie Rosjanie zbliżają się do wschodniego brzegu Bachmutki. Naciskają też mocno na pozycje ukraińskie w północnej części miasta. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Krasnohoriwką , Kamianką , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskiem , Newelskim , w Marince i pod Wuhłedarem (pod pobliską Wołodymyriwką artyleria ukraińska zniszczyła moździerz samobieżny 2S4 Tulpan). SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek zaporoski: SZU odparły niewielkie ataki rosyjskie pod Piatychatkami , Łobkowym i Szczerbakami . SZ FR ostrzelały ok. 30 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały siedem miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czernihowskim.

W rosyjskim obwodzie briańskim blisko granicy z Ukrainą doszło do serii incydentów, za które odpowiedzialni są jakoby bojownicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, antyputinowskiej organizacji skrajnie prawicowej. Podczas przekraczania granicy doszło do wymiany ognia pomiędzy nimi a rosyjską strażą graniczną. Później bojownicy zajęli wsie Liubeczane i Suszany . Wieczorem pod ostatnią z wymienionych miejscowości wjechał na minę samochód terenowy Rosyjskiej Gwardii Narodowej. Trzech członków SOBR i OMON zostało rannych. W rosyjskich mediach społecznościowych pojawia się masa niepotwierdzonych informacji o stratach wśród ludności cywilnej i braniu zakładników przez RKO.

W pobliżu miasta rosyjskiego miasta Kołomna doszło do eksplozji.

Komentarze (8)

 1. GB

  Tak to był Su-34 (runet to potwierdza). Nad miejscowością Enakiewo, które znajduje się od linii frontu w odległości 24-26. Być może bratobójczy ogień, lub Ukraińcy podciągnęli BUK lub S-300.

  1. GB

   Wg. jednego z rosyjskich kanałów na Telegramie, powiązanego z Prigozinem to ukraińska rakieta systemu S-300PS zestrzeliła tego Su-34. Wyrzutnia musiała stac dobre kilkanaście km od linii frontu, ale zasieg S-300PS do celu typumsamolot na sporej wysokości to około 70 km. Do tego mimo że dwóch zalogantow się katapultowało to jeden miał zginąć, drugi chyba ranny (też możliwe że umrze). Zaznaczam że to rosyjskie media społecznościowe tak podają.

 2. GB

  Zestrzelono prawdopodobnie Su-34, (może też być Su-30 lub Su-35).

 3. MiP

  Na wszystkich portalach piszą że Bachmut wkrótce padnie,ruscy pomału ale idą do przodu.A zachód samolotów i rakiet dalekiego zasięgu dalej nie chce wysłać.Putin zajmie to co mówił że zajmie i zamrozi konflikt,będzie tak jak z Krymem.Tak myślę........

 4. GB

  1. W Krasnodarze na terenie szkoły lotniczej był wybuch. 2 Jest filmik jak białoruski dron uderza w kadłub A-50 i prawdopodobnie wybucha, ale to mały dron więc pewnie miał zwykły ręczny granat.

 5. Michał 1983

  Pojawiają się informacje że Ukraina wycofała się z Bachmutu.....

  1. Michał 1983

   Jednak jeden z żołnierzy 93 brygady zmechanizowanej mówi że walczą dalej...

 6. Michał 1983

  "Kucharz" Putina bredzi że Bachmut jest już praktycznie otoczony...

 7. Ma_XX

  Ukraińcy podciągają siły aby na północ od Bahmutu aby uderzyć od północy albo umożliwić bezpieczne wycofanie własnych wojska z miasta - za jakiś czas będzie wiadomo jaki był zamysł taktyczny

 8. GB

  Pod Kołomną prawdopodobnie wyleciał w powietrze skład amunicji. Wybuch był spory.