Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

371. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna ukraina
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Wikimedia Commons/CC2.0

371 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 1 marca 2023 roku.

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Makijiwką , Newskim , na zachód od Czerwonopopiwski oraz w lesie na południe od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 27 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Spirnym , Fedoriwką , Orichowo-Wasyliwką , Dubowo-Wasyliwką , Bohdaniwką , Chromowym , Iwaniwskim , Czasiw Jarem i Biłą Horą . W Bachmucie Rosjanie nadal napierają na pozycje ukraińskie w północnej, wschodniej i południowej części miasta. Niepokojąca dla obrońców jest też sytuacja pomiędzy Berchiwką i Jahidnym , skąd najeźdźcy zbliżają się do szosy O-05-06 prowadzącej z Czasiw Jaru do Bachmutu. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Krasnohoriwką , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskiem , Newelskim , w Marince i pod Pobiedą . Rosjanie atakują pozycje ukraińskie w rejonie Nowobachmutiwki . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. SZU ostrzelały okupowane Połohy .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały osiem miejscowości.

Odcinek czarnomorski: w Bakczysaraju , na okupowanym Krymie, doszło do kilku eksplozji.

SZ FR ostrzelały 11 miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czernihowskim. Z rana 1 marca doszło do rosyjskiego nalotu dronów Shahed-136. Cztery z nich zestrzelono nad obwodem połtawskim, inne uderzyły w budynki mieszkalne i infrastrukturę krytyczną w Kremeńczuku .

Komentarze (5)

 1. GB

  Ił-76MD eksplodował w fabryce, jeden zabity. Jak rozumiem z nowej produkcji.

  1. GB

   Robili próbę szczelności kadłuba. Okazał się nieszczelny i "odleciał". Dodatkowo 5 rannych.

 2. Michał 1983

  Ponoć Ukraina przeszła przez granicę rosyjską małymi grupami żołnierzy i zajęła dwie wioski... szczegółów nie znam ale ruskie media o tym trąbią...pzdr

  1. GB

   Nawet Striełkow potwierdza że zniszczyli transformatory (inne rosyjskie media mówią o podstacji elektrycznej czyli pewnie chodzi o to samo), stację benzynową. Co więcej jest nawet filmik jak żołnierze identyfikujący się jako Rosyjski Korpus Ochotniczy w żółtych opaskach są w jednej z tych wsi. To było blisko granicy, więc pewnie się już wycofali.

  2. papa lebel

   Kiedyś też mówili o rozdawaniu samochodów na placu czerwonym....:)

 3. GB

  Mówią że w Rosji w Suszanach w O. Briańskim ukraińskie siły specjalne wysadziły w powietrze podstację elektryczną i stację benzynową. Wcześniej rosyjskie kanały na Telegramie informowały że zginął w tej miejscowości kierowca, a dziecko zostało ranne. Ponoć przebiło się tam 40 - 50 żołnierzy ukraińskich, ściągnięto jednostki rosyjskie i miała trwać bitwa. Jeszcze inne media podają iż Ukraińcy wzięli zakładników wśród mieszkańców tej wsi. Coś tam dzieje ale różne media społecznościowe rożnie podają i są to w zdecydowanej większości źródła rosyjskie (a ukraińskie jak już to powołują się na rosyjskie). Jak zwykle w takich przypadkach trudno na razie odróżnić fakty od propagandy.

  1. GB

   Odpowiedzialność za atak na O. Briański wziął na siebie Rosyjski Korpus Ochotniczy, który walczy po stronie Ukrainy. Rosyjscy i Białoruscy partyzanci prozachodni, antyputinowscy widać że stają się coraz silniejsi. Ostatnio atak na A-50 teraz na wieś Szuszany w O. Briańskim...

 4. GB

  Google tłumacz, cytuje: Według znanego źródła Lostarmour, obecnie wiadomo o trwającym formowaniu następujących nowych ukraińskich brygad: 37 Brygada Piechoty Morskiej 38. Brygada Piechoty Morskiej 5. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa 13. Samodzielna Brygada Jaeger 22, 23, 31, 32, 88, 116, 117, 118 Samodzielne Brygady Zmechanizowane 48. Samodzielna Brygada Artylerii Co najmniej trzy brygady strzeleckie: w obwodzie lwowskim, iwano-frankiwskim i kijowskim. Według francuskich szacunków (tabela i oczywiście niepełne dotyczące formowanych brygad - patrz wyżej), obecnie siły lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy, Siły Obrony Terytorialnej i Gwardii Narodowej Ukrainy mają lub tworzą łącznie 100 Brygad ogólnowojskowych i sześć brygad czołgów. W sumie powinny one obejmować do 700 batalionów piechoty i 35-40 batalionów czołgów, a łączna liczba personelu, uwzględniając jednostki tylne i wsparcie, może sięgać 1,3 miliona osób.

  1. DBA

   [email protected] Bardzo fajnie , że Ukr maja takie możliwosci mobilizacyjne, ale tylko 8 bryg zmech + 6 bryg panc to już 20 batalionów panc, czyli ponad 600 czołgów i prawie 700 bwp ponad to co maja juz wcielone do walczących jednostek. A tego sprzętu fizycznie nie ma - z obecnych obiecanek zachodu dostaną może uda sie nazbierać do 100 Leo i ze 200 teciaków i PT91. Podobnie z bwp, chyba, że Polska ma jeszcze do oddania kilkaset BWP1 z ponad 1000 jakie miała.. Faktycznie, gdyby ukraińcom udało sie sformować dodatkowo i wyposażyć równoważnik kilkudywizyjnej armii ogolnowojskowej, to mogliby pokusić sie o konkretna ofensywę. pod warunkiem zdobycia lokalnej przewagi w powietrzu poprzez choćby artylerie rakietową o zasięgu ponad 100 km

  2. K-K

   Pytanie, skoro mają tyle brygad, to dlaczego przegrywają pod Bachmutem?

  3. GB

   K-K, Lostarmour to portal rosyjski, kiedyś dobry ale w odniesieniu do Syrii, Karabachu itp. Po 24 lutym 2022 przestali tam np. publikować starty rosyjskiej techniki na Ukrainie i skupili się na stratach ukraińskich, przez co ich wiarygodność spadła. Przede wszystkim publikują na Rosję. Te tzw. Brygady zmechanizowane to będą pewnie kolejne Brygady Obrony Terytorialnej. Ale przykładowo już teraz Ukraina ma 5 Brygad Pancernych (tzn ja wiem o 1, 3, 17 ,4 i 5). Niemniej jeśli uwzględni się duże jednak dostawy BMP-1 (z Polski, Czech itp) duże dostawy TO M113 i jego pochodnych z Zachodu, oraz różne transportery z Francji WB, Finlandii, czy różne MRAP to być może starczy ich dla kilku brygad (zmech/zmot). Wrzuciłem bo mimo wszystko kiedyś Lostarmour był w miarę wiarygodny. Po kilku miesiącach poznamy czy Brygady o takich numerach trafią na front.

 5. GB

  Słowacja odda Ukrainie 10 MiG-29 (za Associated Press).