Reklama

Wojna na Ukrainie

369. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

369 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 27 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Dworiczną , Nowoseliwskim , Stelmachiwką , w rejonie Płoszczanki , Newskim i w lesie na zachód od Kreminnej . Status wsi Hrianykiwka jest niejasny, prawdopodobnie znajduje się na tzw. ziemi niczyjej. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Spirnym , Wyjimką , Zaliznianskim , Dubowo-Wasyliwką , Jahidne (spora część wsi jest kontestowana) i Iwaniwskim . Kontratak SZU z 26 lutego doprowadził do odzyskania części terenu na północ od Bachmutu , ale nie przyczynił się do znaczącej poprawy sytuacji obrońców. 27 lutego Ukraińcy skupili się na odpieraniu ataków przeciwnika oraz przeprowadzaniu własnych, płytkich uderzeń pod Iwaniwskim (SZU udało się odepchnąć nieco Rosjan od tej wsi i szosy N-32/T-05-04). Stronie ukraińskiej zależy na zabezpieczeniu szosy O-05-06 z Czasiw Jaru . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Kamianką , Awdijiwką , Siewiernym , w Marince i pod Wuhłedarem . Trwają ciężkie walki pod Krasnohoriwką i Newelskim . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czernihowskim.

W nocy z 26 na 27 lutego Rosjanie wystrzelili na Ukrainę 14 dronów Shahed-131 i 136, z których zestrzelono 11.

Reklama

Komentarze (13)

 1. GB

  Szczęśliwie coś się pali w okolicach lotniska lub na terenie lotniska w Jelsku, w Kraju Krasnodarskim. To lotnisko z którego startowal pare miesięcy temu bombowiec Su-34 i szczęśliwie rozbił się o blok mieszkalny w tym mieście.

 2. GB

  Nocny atak dronow na obiekty w Rosji był skoordynowany z atakiem hakerskim, zagłuszaniem elektronicznym i atakiem socjologicznym w rosyjskich mediach społecznościowych (np. zakaz wjazdu samochodów osobowych na Krym co nie miało faktycznego miejsca). Tak informują ruskie kanały na Telegramie.

 3. GB

  Są zdjęcia przed atakiem na A-50 i po ataku. Kadłub może cały ale najwyraźniej przypalony i to w kilku miejscach.

 4. GB

  Pod Murmańskiem rozbił się śmigłowiec Mi8 na pokładzie był 8 osób. Na razie nie podają co z nimi się stało.

  1. GB

   To był cywilny lot. W sumie lecialo 9 osób łącznie z załoga w tym dziecko. 4 rannych, w tym pilot i pasażer ciężko reszta żyje, moze lekko ranni. Belka ogonową urwana, zniszczony wirnik główny. Przyczyną albo ciężkie warunki pogodowe, albo usterka techniczna śmigłowca.

 5. Michał 1983

  Ponoć ruscy widzieli Leopardy pod Bachmutem..🤣🤣 zdjęć czy filmików nie widziałem..

  1. GB

   Ależ były zdjęcia tureckich Leo2A4 w Syrii... Ruska propaganda widziała je pod Bachmutem. Cóż.

 6. GB

  Moskwa zaatakowana dronem!!!!!!!!!!!!!!! Dron rozbił się w dzielnicy Kolomenskiej w Moskwie, 10 metrów od ogrodzenia tłoczni gazu Gazpromu. Na miejscu są saperzy i słyżby ratunkowe. Niestety nikomunic się nie stało i nie doszło do eksplozji.

  1. GB

   No może nie w Moskwie (choć tłumaczyli na dzielnicę Moskwy), tylko w rejonie Moskwy - jakieś +- 100 km od centrum Moskwy.

  2. GB

   Jest fotka drona który spadł pod Moskwą. Ma to być ukraiński UJ-22. Jego parametry to - prędkość przelotowa 120 km/h, pułap do 6000 m, zasięg do 800 km, z tym że zasięg sterowany 100 km, do 20 kg ładunku.

  3. Ma_XX

   przecież ją chroni S 1000, S2000, milion pancyrów, gwiazda śmierci - i to wszystko niet analogiczne w całej galaktyce

 7. GB

  Pojawiły się pierwsze zdjęcia satelitarne bialoruskiej bazy lotniczej Mawuliszcze z samolotem A-50. Runet informuje ze nie widac zadnych istotnych uszkodzeń. Na zdjeciu samolotu widac jednak ciemna plame kilka metrow za kabina pilotów. Nie wiem czy to efekt wizualny na zdjeciu, czy faktyczne uszkodzenie. Zdjęcia ponoć firmy Maxer.

 8. GB

  W nawiązaniu do poprzedniego postu to ten skład paliw był w miejscowości Tuapse. Od Wuldeharu do Tuapse w lini prostej jest około 440 km.

  1. GB

   Mówią iż drony które zaatakowały Tuapse i miejscowość w Republice Adygei wystartowały z rejonu Odessy lecąc cały czas nad morzem. Z Odessy do Tuapsy lecąc trasą omijającą Krym jest około 800 km. Była podana nazwa wsi gdzie spadł dron w Rpublice Adygei ale nie wiem gdzie to jest. Możliwe że w sumie pokonał 1000 km (oczywiście jeśli prawdą jest że startowały z Odessy).

  2. GB

   Kolejna ciekawostka - jeden z dronów, który spadł na Tuapse to Aerostar Tactical UAS, produkcji izraelskiej.

 9. GB

  W Rosji rozwiązano 352 pułk strzelców zmotoryzowanych (nie wiem jakiej dywizji). Info za Prigozinem, gdyż kilku żołnierzy z tej jednostki chce wstąpić do wagnerowców. Z reguły jednostkę na wojnie rozwiązuje się z powodu strat.

 10. małyTim

  Nie rozumiem i nie wiem czemu oni tak trzymają ten Bachmut, szkoda ludzi, zaraz będą się wycofywać pod ogniem rus artylerii, moździerzy i broni ręcznej, po co?

  1. Rusmongol

   Bo to dobra pozycja do wykrwawienia Rosjan. Rosja traci tam ludzi od pół roku. Po co więc się wycofywać żeby bronić się i znowu i tak trącić ludzi w innym miejscu? Można ich trącić też tutaj.

  2. papa lebel

   Może zrozumiesz jak dorośniesz. Może.

  3. Obywatel laik

   W uporczywym atakowaniu przygotowanej pozycji straty atakującego są znacznie większe, niż obrońcy, już Clausewitz o tym pisał, zresztą to jest reguła stała od starożytności. Jak ja bym widział, że Rosjanie atakują w jakimś punkcie nie licząc się ze stratami, to też bym bronił ile się da, żeby jak najbardziej osłabić ich potencjał.

 11. GB

  Kolejne info o ataku drona tym razem z Republiki Adygei przylegającej do Kraju Krasnodarskiego. Rosjanie określają go jako nieznany samolot z silnikiem odrzutowym, więc zapewne ukraiński dron Tu-141, lub Tu-143.... Czyli mamy chyba dość duży i skoordynowany atak dronów na Rosję: 1. Panika w O.Leningradzkim, tam ponoć wystartowały aby znaleźć obiekt latający Su-35 i MiG-31, 2. 3 drony które spadły na Biełgorod (zestrzelone, albo kamikadze). 3. Dron/drony który zaatakował skład paliw w Tuapse. 4. Dron który spadł w Republice Adygei (nie wiem dokładnie gdzie póki co).

 12. GB

  Dziś rano w powietrzu w Obwodzie Leningradzkim wykryto niezidentyfikowany obiekt latający. W powietrze poszły myśliwce, a cywilne statki powietrzne miały albo natychmiast wylądować, albo polecieć do innej strefy. Lotnisko Pułkowo zostało zamknięte. Do teraz nie wiadomo co to był za obiekt. Ukraińcy już się śmieją że ich dron doleciał do Petersburga. No i po za tym nad Biełgorod spadły 3 ukraińskie drony, nie wiem czy zestrzelone czy kamikadze. Do tego dron zaatakował skład ropy w Kraju Krasnodarskim. Wybuch pożar, ale niestety zbiorniki nie zostały uszkodzone. Od pozycji ukraińskich do miasta Krasnodar jest około 380 km.

 13. Michał 1983

  Pamiętaj że atakujący ma zawsze większe straty niż obrońca... Chcą wykrwawić ruskich ile się da jak pod Siewierodonieckiem czy Lisiczańskiem. I wtedy zapewne ruszy natarcie Ukraińskie.. Są już pogłoski że uderzą spod Wuhłedaru nawet na Mariupol.. co z tego wyjdzie? Zobaczymy..pzdr

Reklama