Reklama

Wojna na Ukrainie

368. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

368 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 26 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Dworiczną , Masiutiwką , Nowoseliwskim , w rejonie Płoszczanki , pod Makijiwką , Newskim , Torskim i w lesie na zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 28 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Spirnym , Rozdoliwką , Fedoriwką , Wasiukiwką , Zaliznianskim , Orichowo-Wasyliwką , Dubowo-Wasyliwką , Bohdaniwką , Iwaniwskim , Stupoczkami i Piwnicznym . We wschodniej części Bachmutu Ukraińcy kontynuują stopniowy odwrót ku rzeczce Bachmutka. Tymczasem w części północnej oraz na północny zachód od miasta SZU przeprowadziły kontruderzenie, którego celem jest spowolnienie postępów przeciwnika i odepchnięcie go od szosy O-05-06 (ostatniej, która nie jest zagrożona rosyjskim ogniem bezpośrednim). Jeden z ataków został przeprowadzony na wieś Jahidne przez 3. Brygadę Szturmową (sformowaną z weteranów ruchu azowskiego), drugi wzdłuż szosy M-03 (głównie elementy 17. Brygady Pancernej i 46. Brygady Desantowo-Szturmowej) w kierunku skrzyżowania z drogą T-05-13, położonego pomiędzy Bachmutem a Paraskowijiwką . Ukraińcom udało się nieco zbliżyć do tego ważnego punktu, ale brak informacji o jego zajęciu. Jahidne mogło zostać wyzwolone lub nadal toczą się o nią walki (bardziej prawdopodobna jest druga opcja). Wagnerowcom w okupowanej Berchiwce może grozić odcięcie jeżeli ataki SZU zakończą się sukcesem, ale Rosjanie wysyłają w tej rejon rezerwy. Sytuację najeźdźców komplikuje jednak wczorajsze wysadzenie przez Ukraińców tamy przy zbiorniku „Piwnicznyj", które doprowadziło do zalania terenu nad Bachmutką na wschód od północnej dzielnicy Bachmutu i Paraskowijiwki. Choć nie doszło do wielkiej powodzi, gdyż poziom wody nie był duży, to jednak może to znacznie utrudnić i spowolnić manewry. Walki toczą się nadal i nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie jaki jest wynik działań obu stron. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Krasnohoriwką , Awdijiwką , Siewiernym , Newelskim , w Marince , pod Nowomychajliwką i Wuhłedarem. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały cztery miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim.

Na białoruskim lotnisku w Maczułyszczach pod Mińskiem doszło jakoby do eksplozji samolotu wczesnego ostrzegania A-50.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GB

  1. Kanały na Telegramie związane z Progozinem mówią że po ciężkich stratach jednostek rosyjskich pod Wuldeharem (40 i 155 Brygady Piechoty Morskiej) do walki rzucono 5 Brygadę Pancerna, z podobnym skutkiem też ponosi ciężkie straty. Ile w tym prawdy to nie wiem, ale patrząc na pobojowisko, codzienne nowe filmik właśnie spod Wuldeharu gdzie widać ciężkie straty w sprzęcie i sile żywej to coś w tym jest. 2. Terrorysta Strielkow uważa że właśnie stamtąd ma szansę wyjść ukraińska ofensywa w stronę M. Azowskiego, czyli kierunek Mariupol właśnie ze względu na te straty. No i warto dodać że rosyjskie bazy materiałowe w Mariupolu były w ostatnim tygodniu kilkanaście razy trafiane, co przedtem się nie zdarzało.

 2. GB

  Pojawił się rosyjski filmik na którym rosyjski dron Lancet trafia w ukraiński czołg T-84 Opłot. Trafia go w prawy przedni bok. Ponoć nic mu nie zrobił - tak jest w opisie filmiku. I zresztą rzeczywiście tak to wygląda.

 3. GB

  Wedle runetu Ukraińcy gromadzą jednostki naprzeciwko Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej na kierunku na Pierwomajsk i Płatonowo. Pierwszy kierunek oznacza atak na Tyrespol, drugi na wieś Kołbasna (gdzie znajduje się duży magazyn amunicji - choć nie wiadomo co ta amunicja jest warta bo jest tam od rozpadu ZSRR). To źródło rosyjskie więc nie wiadomo ile w tym prawdy - być może nic. Ukraińcy oczywiście nie informują.

 4. K-K

  GB, jakieś ciekawe info z frontu?

  1. GB

   Z frontu nie. 1. Ale Pieskow wypowiedział się dziś że Krym jest integralną częścią Rosji i zupełnie zapomniał o O. Zaporoskim, O. Chersońskim, O. Ługańskim i O. Donieckim, a przecież tam były refernada za przyłączeniem do Rosji i je przyłączono. Czyżby sądują pokój za oddanie tych obwodów przy zostawieniu sobie Krymu? 2. Z miejscowości Oleszki (naprzeciwko Chersonia) i Skadowsk na południu O. Chersońskiego ewakuowano urzędników rosyjskich na Krym. Już kiedyś podobna ewakuacja urzędników skończyła się opuszczeniem Chersonia.3. Rumunia przemieszcza jednostki pod granicę z Mołdawią. Jest filmik z baterią plot Gepard. 4. Amerykanie za zamkniętymi drzwiami (więc póki co nic nie dotarło do mediów) na wysokim szczeblu poinformowali Chiny co będzie jeśli zaczną dostarczać broń i amunicję Rosji. Jak donoszę media zdaje się niemieckie chyba Bild (z pamięci) do jakiejś bazy chińskiej przyjechali Rosjanie i ponoć mają przejąć amunicję.

 5. Michał 1983

  Witam.. Jak sytuacja na północ od Bachmutu? Udało się Ukrainie domknąć wagnerowców? GB jak będziesz coś wiedział to napisz co i jak.. z góry dziękuję za info...

Reklama