Reklama

Wojna na Ukrainie

358. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

358 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 16 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Hrianykiwką , Torskim i w lesie na zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 22 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Rozdoliwką , Fedoriwką , Wasiukiwką , Zaliznianskim , Paraskowijiwką (gdzie Ukraińcy utrzymują swe pozycje pomimo ciężkiej sytuacji i ataków z trzech kierunków), w Bachmucie (Ukraińcy stopniowo wycofują się ze zniszczonej części osiedli mieszkalnych w kierunku Bachmutki) i pod Dylijiwką . Kontrataki Ukraińców zmusiły Rosjan do cofnięcia się na południe od szosy N-32. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Ołeksandropilem , Nowobachmutiwką , Krasnohoriwką , Awdijiwką , na północ od Wodianego , pod Pierwomajskim , Newelskim , w Marince , Nowomychajliwką , Wuhłedarem i Preczystiwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: SZU odparły atak rosyjski pod Nowosiłką . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Pod okupowanym Enerhodarem doszło do dużej eksplozji.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. Artyleria rakietowa SZU ostrzelała miejsca koncentracji i magazyny Rosjan pod okupowanymi miastami Skadowsk , Kałanczak i Czapłynka .

Odcinek czarnomorski: pod Armiańskiem na okupowanym Krymie doszło do eksplozji. Możliwe, że był to ostrzał z wyrzutni Himars.

SZ FR ostrzelały 9 miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim i czernihowskim.

Nad ranem doszło do kolejnego rosyjskiego ataku rakietowego. Najeźdźcy wystrzelili 32 pociski- 14 rakiet manewrujących Ch-101, Ch-555, Ch-59 i „Kalibr" zostało zestrzelonych. Pozostałe, w tym 12 rakiet Ch-22 trafiło w różne obiekty cywilne oraz infrastruktury krytycznej.

Reklama

Komentarze (2)

 1. GB

  Kolejny ciekawy filmik. Jedzie sobie drogą polna JEDEN BMP-2. Jedzie wzdłuż zamaskowanych okopów ukraińskich, których z powierzchni ziemi pewnie nie widać, ale z drona powietrza jak najbardziej. I otrzymuje strzał z granatnika ppanc, coś klasy rpg-7. Na filmiku wóz zaczyna się palić. Żeby było ciekawiej okop ukrainski ma kilkadziesiąt metrów długości i chyba broni go 3 żołnierzy (taki ruch można dostrzec wpatrując się bardzo). Chwała tym żołnierzom. Natomiast ten wypad to było rozpoznanie bojem drogi, czy tam nie ma min i pozycji ukraińskich? BMP-2 z załoga wysłany na śmierć bez żadnego wsparcia i rozpoznania....

 2. GB

  1. Konflikt między Szojgu, a Prigozinem narasta. Ten ostatni domaga się amunicji dla swoich oddziałów od rosyjskiego MO i chyba bezskutecznie gdyż ostatnio ataki na Bachmut osłabły. 2. Znowu przetasowania wśród dowódców okręgów wojskowych (tam chyba średnio co 3 miesiące następują jakieś zmiany. Dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego gen. Łapin został zwolniony ze stanowiska (i nie wiadomo póki co gdzie go skierowano). Został zastąpiony przez generała porucznika Andrieja Mordwiczowa. Łapin był krytykowany przez Prigożina i Kadyrowa. 3. Z innych ciekawostek to jakiś wiceminister spraw zagranicznych Rosji powiedział iż cywilne satelity wykorzystywane przez Ukraińców mogą zostać zniszczone przez Rosję. Facet chyba nie zdaje sobie sprawy jaka byłaby odpowiedź USA. Poza tym niech się ruscy lepiej martwią jak powróci ich załoga z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bo zdaje się iż bez pomocy USA nie będzie to szybko możliwe.

  1. Komi

   jakikolwiek agresywny ruch w kosmosie i FR za chwilę nie ma żadnych satelitów

  2. Rusmongol

   @komi. Słyszałem że ich satelity ostatnio same spadają, a ich moduł na ISS to sito. W kosmosie Rosja to już niedomaga strasznie. Mają jeszcze poślizg tym co im zsrr zostawiło.

  3. Komi

   @Rusmongol bardzo mnie to cieszy. Skoro mają z nimi taki problem, to USA może im ulżyć i wtedy będą mieli pretekst, że nie mają satelitów bo wrogi zdeprawowany Zachód je zniszczył.

Reklama