Reklama

Wojna na Ukrainie

356. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

356 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Hrianykiwką , Newskim , Torskim i w lesie na zachód od Kreminnej . Toczą się walki w rejonie wsi Kuzmine . SZ FR ostrzelały 33 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Fedoriwką , Paraskowijiwką i w Bachmucie (gdzie trwają intensywne walki we wschodnich dzielnicach miasta). Ukraińcy przeprowadzili udane kontrataki pod Iwaniwskim i Czasiw Jarem , dzięki czemu odepchnęli Rosjan od szosy N-32. Najeźdźcy nadal jednak naciskają na pozycje ukraińskie przy szosie M-03. Pod Bachmutem Ukraińcy z 3. Brygady Gwardii Narodowej zestrzelili przy pomocy polskiej wyrzutni MANPADS "Piorun" rosyjski samolot Su-24. SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli atak rosyjski pod Awdijiwką , Newelskim , w Marince , pod Pobiedą i Wuhłedarem (gdzie artyleria ukraińska zniszczyła wyrzutnię pocisków termobarycznych TOS-1). SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: SZU odparły atak rosyjski na Małą Tokmaczkę i Biłohiria . Rosjanie nieznacznie przesunęli swe pozycje na „ziemi niczyjej" pod Myrnym i Łuhiwskim . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 6 miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim i czernihowskim.

Reklama

Komentarze (7)

 1. GB

  Ukraińcy schwytali żołnierza ze 155 Brygady Piechoty Morskiej. Okazuje się że to marynarz specjalista z flagowego krążownika Floty Pacyfiku Wariag, tego samego typu co krążownik Moskwa. Pewnie to nie pojedynczy przypadek i wielu marynarzy z jednostek Floty Pacyfiku służy w 155 Brygadzie. Jak można wysłać na front wyszkolonych marynarzy, których szkolenie trwa lata, jako zwykłą piechotę??

  1. GB

   Jest kolejny filmik z 11 jeńcami 155 Brygady którzy przedstawiają się z imienia i nazwiska.

  2. Avengers

   Wsztsko ok - ale ogdales filmiki z jenacami z Wyspy Wezy albo jak sie przedsawiali z imieni i nazwiska Ci z Azowa ? Bo jednostronna prawda - to NIE PRAWDA.

  3. GB

   Ja nic nie muszę. Za to ty możesz wersje ruskiej propagandy przedstawić do woli. A widzę masz wielka ochotę. Do dzieła. Co do jeńców że 155 brygady są filmiki I tyle.

 2. GB

  Parę dni temu był tu artykuł ze niby rosyjskie T-90M współpracują z dronami. Dziś pokazał się filmik na którym widać jak ukraiński dron wykrywa stanowisko rosyjskiej piechoty, po czym na stanowisko dogodne do strzału podjeżdża ukr T-64 i ostrzeliwuje to miejsce.

  1. Avengers

   T64 u Rosjan to szmelc - jak druga strona to gwiazda smierci.

  2. Szabelkajakulani

   @Avengers Sugeruje zwracać uwagę na oznaczenia i ich spójność. Jak na warunki ukraińskie i rosyjskie T-64 to w miarę dobra konstrukcja, rozwijana zresztą dość długo. Tobie się myli z T-62. Fabryki bardziej skomplikowanego T-64 były lokowane na Ukrainie, natomiast konkurencyjna konstrukcja T-72 były w Rosji. W związku z tym, Rosjanie T-64 miały relatywnie mało. ZSRR mając problemy gospodarcze postawił na masowy, prostszy T-72. Ale wbrew nazewnictwu T-64 i T-72 to ta sama generacja. A T-62 z którym pomyliłeś jest faktycznie czołgiem przestarzałym i z innej epoki nawet jak na Rosję.

 3. GB

  Pokazał się filmik z uszkodzeniami wagnerowskiego Su-24, który rzeczywiście wylądował. Dostał w lewy silnik który się zapalił ale został wyłączony. Reszta lotu i lądowanie odbyło się na prawym silniku. Oprócz silnika widać też uszkodzenia na sterach. Trzeba zmodernizować Pioruna zwiększając mu głowicę. To polska rakieta miała trafić tego Su-24. Mimo wszystko jak dla mnie ten Su-24 jest do kasacji. Gdyby to był nowy Su-34 to pewnie opłacałoby się go remontować, ale taką staroć?

  1. Avengers

   Ukraincy mowili ze nie wyladowal. - jaki moral.? Nie mozesz wierzyc na slepo.

 4. GB

  Kolejny filmik. Widziałem już kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy zabitych na kilkudziesięciu metrach kwadratowych terenu. Ale to było po. Ten filmik jest jak mniej więcej pluton żołnierzy stoi prawie w ramię w ramię, na oko 30 żołnierzy i trafią w nich pocisk artyleryjski, kaliber w zakresie 105/120/155 mm i po trafieniu w nich oprócz zdaje się jednego, wszyscy leżą. Masakra, masakra.... Czegoś takiego jeszcze na żywo nie widziałem.

 5. GB

  Kanały ukrainskie na Telegramie informują iż Ukraina otrzyma od Szwecji 51 bwp, sh Archer i broń ppanc. Jeśli rozumieć to wprost to będzie 51 bwp, nieokreślona liczba sh Archer (czyli pewnie bateria 4-6sztuk) I nieokreslona liczba broni ppanc. 2. Ukraińcy informują że zestrzelili kolejnego Ka-52, żadnego potwierdzenia póki co nie ma.

 6. oko

  Powinien być utworzony nowy odcinek frontu ukraińskiego w sile 20 tyś. żołnierzy wraz z ciężkim uzbrojeniem rozpoczętym w miejscowości Hoła Prystań lub Zalizny Port. Całe uderzenie powinno iść w kierunku miasta Składowsk , Armiańsk , Czonhar , Azovske , Novohrihorivka do Melitpola . Bezwzględnie należy zniszczyć most krymski aby uniemożliwić rosjanom transportu przez ten most nowych żołnierzy i uzbrojenia na Krym. Takie działanie odciąży UK na odcinku Bachmuckim doprowadzając do relokacji żołnierzy rosyjskich z tego miejsca, co do możliwość w kolejności do kontruderzenia UK na odcinku Bachmuckim , a jednocześnie z powodu braku nowych rosyjskich sił zapobiegnie ewentualnemu atakowi rosjan na Charków i Kijów.

 7. GB

  Pojawił się nowy rosyjski filmik z trafieniem przez drona kamikadze sh Krab. Z tego co widać to tym razem bez większych uszkodzeń.

  1. GB

   Choć mówią że to sh M109. Po bliższym obejrzeniu rzeczywiście nie widać charakterystycznych dla sh Krab skrzynek na wieży.

Reklama