Reklama

Wojna na Ukrainie

354. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Czołg T-72B3 (zdjęcie ilustracyjne)
Czołg T-72B3 (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. mil.ru

354 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 12 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Hrianykiwką , Masiutiwką , Torskim (Rosjanie zbliżyli się jednak do tej wioski) i w lesie na zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Fedoriwką , w Bachmucie , pod Iwaniwskim i Czasiw Jarem . Trwają ciężkie walki o Paraskowijiwkę , atakowaną przez Rosjan z północny, wschodu i południowego-wschodu. Rosjanie próbują znowu zając wzniesienie na zachód od Bachmutu, przez które przechodzi szosa M-03. Ukraińcy wysadzili 11 lutego most na trasie Konstantyniwka \-Bachmut (szosa N-32). 13 lutego wjazd cywili, w tym dziennikarzy, do Bachmutu zostanie ograniczony na całą dobę. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli atak rosyjski pod Awdijiwką , Pierwomajskiem , w Marince , pod Pobiedą i Wuhłedarem . SZ FR ostrzelały 21 miejscowości. W okupowanym Mariupolu doszło do eksplozji. Aktywna była tam również rosyjska obrona przeciwlotnicza, zestrzelona jakoby została rakieta „Toczka-U". Prawdopodobnie SZU ostrzelały tam koszary najeźdźców.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 6 miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czernihowskim. Nad Dniprem pojawiły się rosyjskie bezzałogowce rozpoznawcze oraz balony z reflektorami kątowymi (Ukraińcy uważają, że miały służyć jako wabik na kompleksy obrony przeciwlotniczej).

Reklama

Komentarze (8)

 1. GB

  Rybar poinformował (a więc źródło jest rosyjskie), że nad Bachmutem zestrzelono Su-24 należący do wagnerowców. Całkiem niedawno Prigozyn odbył propagandowy lot Su-24... Możliwe że to był samolot którym leciał.

  1. GB

   Sam Prigozin na powiązanin z nim kanale w Telegramie, potwierdził iż zestrzelony dziś nad Bachmutem Su-24 to ten na którym odbył propagandowy lot. Co więcej wyzwał po tym locie prezydenta Zelenskiego na pojedynek w powietrzu - on na Su-24, prezydent Zelenski na samolocie ukraińskim... No cóż Prigozin stracił już swoj samolot i pilota, a prezyden Zelenskij nawet nie zdążył odpowiedzieć (oczywiście nie miał takiego zamiaru gdyż z że zbrodniarzami się nie rozmawia), niemniej zabawnie jest. Prigozin trzeba było oglosic ze polecisz na Su-57, byłoby jeszcze bardziej zabawnie.

  2. GB

   A... Już Prigozin zmiena zdanie. Jego płonący Su-24 nawet wylądował i "wkrótce" zostanie wyremontowany.... Żeby było ciekawiej zadne media ukraińskie o tym nie informowały przed runetem. Podobnie jak w sprawie otrutego zastępcy dowódcy 2 Korpusu armijnego. Gdyby Kadyrow o tym nie poinformował przynajmniej dziś informacja nie trafiłaby do mediów. Warto dodać iż dziś wagnerowcy opublikowali filmik na którym widać młotkowanie swojego najemnika. Nikt by o tym nie wiedział gdyby dziwne przecieki u swoich w runecie. Ja mam wrażenie że konkurujące ze sobą rosyjskie grupy na Kremlu puszczają w media społecznościowe kompromitujace materiały na temat swoich przeciwników w walce o władzę na Kremlu.

 2. GB

  Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA, Kanady, Francji zaapelowały do swoich obywateli aby natychmiast opuścili Białoruś, USA także Rosję.

  1. GB

   Cytat, (tłumaczenie)" Łukaszenka wzywa kraje OUBZ do przystąpienia do wojny „Jeżeli ktoś myśli, że konflikt między Ukrainą a Rosją to nie nasz konflikt, o którym spokojnie sobie gdzieś posiedzimy, to nic takiego, to się nie stanie! Nadejdzie czas, dosłownie jutro, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję, zająć określone stanowisko” – powiedział Łukaszenka na spotkaniu z sekretarzem generalnym OUBZ Imangalim Tasmagambetowem." Mój komentarz - poza Łukaszenką to tylko on przystąpi do wojny z Ukrainą po stronie Rosji z państw OUBZ. Co więcej, taki Azerbejdżan wspiera Ukrainę, Kazachstan zresztą też (I jest za daleko). Reszta to bardziej obawia się wojny między sobą lub ewentualnie talibów z Afganistanu.

 3. GB

  Hmmm... Sankcje "nie działają". Właśnie Indie zawiesiły negocjacje z Rosją na zakup i dostawy śmigłowców Ka-226T (o wartości około 1 mld USD) Wstępna umowa została podpisana jeszcze w 2015 ale do tej pory właściwy kontrakt nie został podpisany. No cóż skoro połowa podzespołów jest firm zachodnich, w tym francuski silnik, a firmy rosyjskie nie są wstanie wyprodukować odpowiedniego własnego to jak tu produkować śmigłowce, szczególnie w czasie "nie działających sankcji"....

  1. GB

   Coś podobnego ma się dziać z kolejnym kontraktem rosyjsko-hinduskim na dostawę Su-30MKI, aczkolwiek info nieoficjalne.

  2. GB

   Śmigłowców miało być 200, z tego 40 wyprodukowanych w Rosji, reszta zmontowanych w Indiach.

  3. GB

   Był też komentarz iż przegląd/remont samolotów pasażerskich w Rosji wydłużył się srednio z 20 dni do 120 dni. Info dotyczy samolotów produkowanych na Zachodzie, ale i SSJ ( który w kilkudziesięciu % składa się z komponentów zachodnich). Rosyjskie przedsiębiorstwa próbują ratować się zdobywaniem części zamiennych w nielegalny sposób (przez co czas się tak wydłużyl), lub zleceajac takie przeglądy i remonty firmom z "zaprzyjaźnionych" państw, np. Turcji. Tyle tylko że USA już ostrzegły Turcję aby zaprzestała tego procederu. W domyśle może się skończyć tym iż Turcja nie dostanie więcej części zamiennych także do swoich samolotów lub coś w podobnym stylu.

 4. GB

  Kolejny filmik. Widać na nim jeden już uszkodzony na minach rosyjski czołg i drugi jadący dalej, ale w innym kierunku. który też wchodzi na minę. Z niego ratują się dowódca i kierowca, działonowy został w czołgu. To jest filmik opublikowany dziś, nie ten z weekendu. Tu czołgi oddalone są od siebie o +- 50 metrów, w filmie z weekendu były tuż obok siebie jak drugi uległ uszkodzeniu.

 5. GB

  Pięknie wyglądają pobojowiska rosyjskich czołgów, bwp, to w Donbasie (przyczyna miny i artyleria). Był też filmik jak artyleria ukraińska zniszczyła 4 samobieżne 2S19 MSTA. Ukraińcy mówili o 5, na filmiku były 4 2S19 MSTA (bateria to 6 dział). Trzeba obserwować Oryx...

 6. GB

  Drugi wagnerowiec zaliczył bliskie spotkanie z młotem kowalskim. Jest filmik opublikowany tak że widać nieco więcej szczegółów. Drastyczny.

  1. Avengers

   Prawda- Ale myslisz ze na Ukranie nie dziaja sie takie rzeczy? W czasie wojny gdy 100 tys zabitch i rannych?

  2. Wewo

   Ukraińcy nie zabijają swoich żołnierzy. Do tego młotkami i szpadlami. Ruskie to dziczy i zbrodniarze. Ruscy żołnierze często bardziej boją się swoich niż Ukraińców. U ruskich nie ma braterstwa broni i wspólnoty tylko strach i przemoc.

  3. GB

   Nie widziałem filmiku na którym Ukrainiec zabija w szczególnie okrutny sposób Ukraińca. Schwytani zdrajcy są sądzeni.

 7. Ma_XX

  skoro Ukraina nie atakuje to ruskie odcinają salami - plater po plasterku - Bahmut kwestia najbliższych dni

  1. Mumia

   Może coś oddadzą,ale ruskie mają olbrzymie straty, myślę że niedługo SZU wezmą się za rewanż.

  2. Anty 50 C-cali

   a jak ulice trzyma lekka piechota, z rozstawionej dosłownie na asfalcie lufy bezodrzutowej pierze albo z lufek moździerzyka 60mm, to co się dziwisz?! Do tego ostatniego "podejdzie" amunicja z rozbrajającej się.....Japonii (robiona, jak wiadomo z Def24.....dla wojny w Korei. To dawnoo) . BWP-1, "sprzedała" Al- jazzera, w lesie na zachód miasta. A u nas poRadca Różański opiniuje naszego nowego wodza jako "speca od lekkiej piechoty". A russki idzie na "Verdun"....6-ty miesiąc!!?

  3. GB

   Ma_XX, pamiętasz bitwy o Siewierodonieck i Lisiczańsk? Tam też ruscy nie liczyli się ze stratami. A później poszły dwie kontrofensywy ukraińskie wyzwalające Obwód Charkowski aż pod Swiatowo, oraz część Obwodu Chersońskiego aż po Dniepr. Bardzo możliwe iż strategia ukraińska jest podobna, wykrwawić rosyjskie jednostki, a potem samemu uderzyć jednostkami na coraz lepszym zachodnim uzbrojeniu.

 8. Anty 50 C-cali

  Brutalnie - jak kto odpiera ataki w lesie na zachód o Kreminnej- to lepiej że to nie taka Krzemienna, na Podkarpaciu, choćby....Jak widzę na jutubie, filmik "znad lufy" . - "niechaj narodowie postronni znają, że russcy nie gęsi i Kamery takowe mają". Śpi snem wiecznym, jak na poduszce - w dziurze w ziemi, jeden z żółtą opaską na hełmie. Drugi niedaleko, chyba próbował odskoczyć

Reklama