Reklama

Wojna na Ukrainie

351. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

351 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 9 lutego 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Stelmachiwką , Makijiwką , Newskim , Płoszczanką oraz na zachód od Czerwonopopiwki i Kreminnej . Pod ostatnią z wymienionych miejscowości SZU zniszczyły rosyjski BMPT „Terminator". Toczą się walki pod Hrianykiwką . SZ FR ostrzelały 29 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), w kierunku na Wyjimkę , pod Fedoriwką , Zaliznianskim , Paraskowijiwką , pod Iwaniwskim i Czasiw Jarem . Toczą się ciężkie walki we wschodniej części Bachmutu oraz o zachodnią część Krasnej Hory . Ukraińcy na chwilę obecną uniemożliwiają Rosjanom przecięcie szosy M-03 i zmusili ich do cofnięcia się do pobliskiej doliny między Zaliznianskim a Paraskowijiwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli atak rosyjski pod Nowokałynowym , Krasnohoriwką , Wesełym , Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , w Marince , pod Wuhłedarem , Bohojawłenką i Preczystiwką . Stale rosną straty ponoszone przez 40. i 155. Brygadę Piechoty Morskiej pod trzema ostatnimi wymienionymi miejscowościami. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: SZU odparły atak Rosjan pod Nowoandrijiwką . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. W okupowanym Berdiańsku doszło do czterech dużych eksplozji.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały 10 miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czernihowskim. Wieczorem na południu Ukrainy doszło do ataku dronami-kamikadze Shahed-131. Ostrzelane nimi zostały, m.in. Zaporoże, Krzywy Róg i Dnipro.

Reklama

Komentarze (7)

 1. GB

  Na jednym zdjęciu , tak mniej więcej 100 na 100 metrów kwadratowych (może mniej gdyz niektóre pojazdy stoją burtą w burtę) widzę 9 uszkodzonych, porzuconych (zniszczonych jeden) rosyjskich pojazdów opancerzonych, z tego 6 to na 100% czołgi. Masakra. Z tym 100 na 100 metrów to chyba przesadziłem, obszar wydaje się mniejszy. Masakra.

 2. Michał 1983

  Co się dzieje na kierunku Gorłówki ?? Coś ktoś wie i może szerzej opisać? Z góry dziękuję...

  1. GB

   Pod Awdijewka, czyli obok Gorłówki Ukraińcy mieli rozbić atakujące jednostki rosyjskie. Info z przed chwili, ale szczegółów, poza 2 porzuconymi i być może uszkodzonymi czołgami (fotka), nie znam.

 3. GB

  Jednak ręczne wyrzutnie plot są skuteczne wobec rosyjskich rakiet manewrujących. Jest filmik gdy taka rakieta trafią, a także zdjęcie wraku rakiety manewrującej. Niestety nie podali jaki typ MANPADS trafił.

  1. GB

   Kolejny filmik z zestrzelonym rosyjskim pociskiem manewrujacym. Prawdopodobnie też przez MANPADS.

 4. GB

  Runet publikuje pierwsze zdjęcie pocisku ppanc 3БМ60 «Свинец-2 z rdzeniem wolframowym w jakie mają być wyposażone nowsze rosyjskie czołgi. Tyle tylko że na zdjęciu widać pociski leżące na ziemi i nic więcej. Równie dobrze zdjęcie mogło zostać wykonane lata temu na poligonie.

  1. GB

   Te zdjecia pocisków 3BM60 Swiniec-2 to mogą być zdjęcia.... ukraińskie. Poszło info iż wiosna 2022 Ukraińcy wraz z nowymi rosyjskimi czołgami zdobyli te pociski, ale dopiero teraz po ich zbadaniu opublikowali zdjęcia, które trafiły do runetu. O ile to prawda bo to może być fejk. Niemniej takie infa zaczęły się pojawiać na ukraińskich kanałach w Telegramie.

 5. Czytelnik

  Jak się Ukraińcy wycofają z Bachmutu to będą ginąć w kolejnym miejscu bo te ruskie insekty wejdą wszędzie gdzie się da. Więc jak już giną, broniąc swojej ziemii to jak najmniej im ustępują.

  1. GB

   Bachmut może zostać okrążony, bo idą ataki na skrzydła. Dopóki jest szansa na odparcie tych ataków to owszem powinien się bronić. Ale gdy sytuacja stanie się krytyczna to jednostki ukraińskie powinny się wycofać na wzgórza za Bachmutem.

  2. Czytelnik

   No to oczywiste. Do okrążenia jeszcze insektom brakuje tym bardziej, że UA prowadzi tam małe kontrataki

 6. Anty 50 C-cali

  ...a Ta 155 brygada to niet Z ...Pacyfiku fłota? A ile czasu potrzeba na "opanowanie" kursu na staroć typu "lekkie czołgi" z Francji elegancji. Skoro o ten "nowy" Verdun chodzi----Przed OCIEPLENIEM, tej i tak ciepłej zimy. Które nadchodzi, a jak podłoże mięknie - to nawet i "gąski" nie zawsze pomocne. Nasi w 1944, szybko wydobyli z "matni" przydrożnego rowu, nowoczesną Panterę. Ba, znaleźli "w try miga" dobrego kierowcę!!! (w czasach gdzie łatwiej o woźnicę!!!?)

 7. GB

  Pod Kremienna i Wuhledarem poważne rosyjskie straty idące w kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych, w tym czołgów. Straty ludzkie nieznane, ale sam Striełkow mówi o kilkudziesięciu zabitych samych czołgistów (standardowo 3 załogantów na jeden czołg, w przypadku T-62 czterech) i jeszcze więcej wśród piechoty.

  1. GB

   Jak dla mnie to pod Wuhledarem Ukraińcy zrobili rzeź rosyjskiej kolumnie pancernej. Dawno czegoś takiego nie było.

  2. Ma_XX

   i myślisz, że to coś zmieni? przypomina mi się początek filmu Wróg u bram - fala za falą mięsa armatniego idzie, ze stratami nikt się u kacapów nie liczy, Ukraina musi oszczędzać zasoby ludzkie - więc najprawdopodobniej zrobią to co amerykanie im doradzali czyli pomału wycofają się i z Bahmutu i Biłgorowki. Mam nadzieję, że Ukraińcy znajdą i sprzęt i zasoby ludzkie na nowe ofensywy.

  3. Szabelkajakulani

   Zakładam, że pakują niedoświadczone mobiki, w stare tanki typu t-62 i każą jechać. A potem są takie akcje, giną wszyscy.

Reklama