Reklama

Wojna na Ukrainie

330. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna
Autor. Evgeniy Maloletka/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

330 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 19 stycznia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli atak rosyjski w kierunku wsi Terny . SZ FR ostrzelały 25 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Werchniokamianskim , Spirnym , Krasnopoliwką , na wzgórzach pod stacją kolejową Sil , Bachmutem , Biłą Horą oraz w kierunku wsi Dylijiwka . Ukraińcy starają się utrzymać pozycje w północnej części Opytnego , pod Błahodatnym i Krasną Horą . Rosjanom udało się zdobyć teren zabudowany Kliszczyjiwki , ale ukraińscy obrońcy wykorzystują wzniesienie za wsią do ostrzeliwania atakującego przeciwnika. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Krasnohoriwką (wieczorem Rosjanie wznowili atak), Kamianką, Awdijiwką , Wodianym , w Marince , pod Pobiedą i Paraskowijiwką . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: mają miejsce walki w rejonie Myrnego , Stepowego , Dorożnianki , Nesterianki i Piatychatek . SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 6 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały dwie miejscowości przygraniczne w obwodach czernihowskim i sumskim.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Michał 1983

  Witam. Czy ktoś wie może co się dzieje na kierunku zaporoskim? Walki ponoć trwają... Może ktoś napisać coś więcej? Pzdr

  1. GB

   Striełkow mówi że wojsko rosyjskie zaatakowało z zaskoczenia, ale to ma być bardziej rozpoznanie bojem na linii Małeje Sczerbaki - Stepowoje i Małaja Tokmaczka - Nesterianka. Mają tam być bataliony 65 i 128 Brygad (z tym że mnie się wydaje że 128 brygada to walczyła gdzieś na kierunku Swatowo). Wg. Striełkowa wojska ukraińskie opuściły 4 osady. Rybar też mówi o ataku na kierunku Zaporoże. Nie znam na ten moment stanowiska ukraińskiego.

  2. Michał 1983

   Dzięki wielkie za info... Mam nadzieję że Ukraina w najbliższym czasie odzyska co straciła.. pzdr

  3. GB

   1. Na innym rosyjskim kanale pokazało się zdjęcie z ataku (zdjęcie ma być ukraińskie, ale na kanałach ukraińskich jeszcze go nie widziałem) piechoty rosyjskiej w gołym polu bez wsparcia czołgów. Atakuje mniej więcej pluton piechoty. Autor kanału za tak wykonany atak chciałby wykastrować oficera który wydał taki rozkaz. 2. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi że jednostki rosyjskie zajęły wieś Łobkowoje. 3. Władze obwodu zaporoskiego (ale te rosyjskie) informują że niemal na całej linii frontu w obwodzie nasiliły się walki.

 2. GB

  Pojawiła się informacja iż Holandia rozważa przekazanie Ukrainie myśliwce F-16. Wg Wiki Holandia ma/miała na sprzedaż 61 F-16, z tym że 12 miała kupić ostatnio firma Draken International (ale czy do transakcji doszło to nie wiem), która specjalizuje się w szkoleniu. Jeśliby przekazanie doszło do skutku to byłby to przełom w dostawach samolotów bojowych.

Reklama