Reklama

Wojna na Ukrainie

321. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

321 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 10 stycznia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły ataki rosyjskie na zachód od Czerwonopopiwki i pod Kuzminym . SZ FR ostrzelały 23 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Wesełym , Krasną Horą (Rosjanom udało się jedynie zbliżyć do tej miejscowości, wieczorem doszło do kolejnego rosyjskiego uderzenia), Bachmutem , Kliszczyjiwką i pod Drużbą . Brak informacji o wyniku walk o Opytne . Znaczną część wsi Pidhorodne zdobyli Rosjanie, reszta jest kontestowana. Sytuacja w Sołedarze nadal jest ciężka. Rosjanie posuwają się naprzód, ale ponoszą przy tym ogromne straty, głównie w sile żywej. Późnym wieczorem 9 stycznia próbowali przy wsparciu dwóch kompanii pancernych odciąć drogę dojazdową do Sołedaru. Udało im się tymczasowo osiągnąć cel, ale później zostali odparci. 10 stycznia walki toczyły się o centrum, na którego obrzeżach (pod Centrum Pomocy Prawnej) najeźdźcy, podający się za wagnerowców, ogłosili zdobycie tej części Sołedaru. Na rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się również fotografie przedstawiające jakoby oligarchę Jewgienija Prigożyna, właściciela Prywatnej Kompanii Wojskowej "Wagner", w kopalni soli - otoczenie wskazuje jednak na kopalnię gipsu lub kamieniołomy poza nim. Ukraińcy nadal utrzymują zachodnią dzielnicę miasta, centrum jest kontestowane. Zgrupowanie ukraińskie nie zostało jednak rozbite i zachowuje, pomimo strat, zdolność bojową. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Wodianym , Pierwomajskiem , w Marince i pod Pobiedą . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach obu stron. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek chersoński: Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź patrolową. SZ FR ostrzelały 6 miejscowości. SZU ostrzelały miejsce koncentracji przeciwnika w Ołeszkach i skład amunicji w Nowej Majaczce . W okupowanym Skadowsku doszło do eksplozji.

Odcinek czarnomorski: pod Symferopolem i Hwardyjskim , na okupowanym Krymie, doszło do eksplozji.

SZ FR ostrzelały 7 przygranicznych miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Anty 50 C-cali

    Russija pieje o zdobyciu Soli-daru. Tak sobie myślę, czy ta kopalnia soli, pod miastem mniejszym od Sanoka, a i pewnie od Suwałk - taka ważna(?) zanim te "lekkie czołgi" znad Sekwany dotrą wreszcie? Bo 50 bwp, zza oceanu uczyni "szał"...z tymi 500 ppk, jako odwód p/panc, kto wie---na dwie kompanie pancernych na pewno tak.

Reklama