Reklama

Wojna na Ukrainie

320. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Ciężkie boje o Sołedar [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

320 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 9 stycznia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły ataki rosyjskie pod Stelmachiwką i na zachód od Czerwonopopiwki. Z kolei Ukraińcy zaatakowali z powodzeniem pozycje rosyjskie w rejonie wsi Pidkujczańsk i Kołomyjczucha . Nacierają również na Kreminną od południowego zachodu. SZ FR ostrzelały 25 miejscowości. Ostrzelane zostało Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Wesełym , Rozdoliwką , Krasną Horą , Bachmutem (za wyjątkiem osiedla we wschodniej części miasta, przy ul. Fedora Maksymenki, gdzie Rosjanom udało się opanować kilkanaście kolejnych zrujnowanych posesji domów jednorodzinnych) i Kliszczyjiwką . Nadal trwają ciężkie walki o Opytne , gdzie Rosjanom nie udało się dotąd zdobyć północnej części wioski, a także w Pidhorodnym , gdzie jednak sytuacja obrońców jest krytyczna (pojawiały się pogłoski o wczorajszym odwrocie Ukraińców pod osłoną zmroku). Sytuacja w Sołedarze pozostaje niezwykle trudna. Walki toczą się m.in. o wschodnia część kopalni soli Artemsil . Rosjanie atakowali głównie siłami piechoty, mającej wsparcie artylerii (zebrali oni znaczną liczbę haubic i pocisków artyleryjskich, osłabiając resztę odcinka) i lotnictwa. Podczas większości szturmów ponieśli ogromne straty osobowe, również spośród żołnierzy WDW oraz „kadr" Prywatnej Kompanii Wojskowej „Wagner". Ukraińcy (elementy 46. Brygady Desantowo-Szturmowej i 93. Brygady Zmechanizowanej) przez całą dobę odpierali ataki przeciwnika. Tymczasem pod miasteczkiem manewry prowadziły oddziały 17. Brygady Pancernej. Wieczorem jako wsparcie w tym rejonie rzucono część lub całość 4. Rezerwowej Brygady Pancernej. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Wodianym , Pierwomajskiem , w Marince , pod Pobiedą i Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: trwają walki o Dorożniankę . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. SZU ostrzelały miejsce koncentracji przeciwnika w Małych Kopaniach .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały 14 przygranicznych miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GB

  W 2022 roku deficyt budżetowy Rosji wyniósł 3,3 bln rubli (2,3%PKB), większy był tylko w 2020 r (czas pandemii około 4 bln rubli). Perspektywy na 2023 są obecnie jeszcze gorsze gdyż jak podał Blomberg na rynku ropa Urals kosztuje 37,8 USD za baryłkę co jest już ceną bardzo niską, do tego UE ogranicza zakupy ropy i gazu w Rosji.

 2. GB

  Armenia odmówiła ćwiczeń na swoim terytorium wojsk państw wchodzących w skład OUBZ... Kolejne osłabienie organizacji.

 3. GB

  Jest drugi zniszczony T-90S. Ten w odróżnieniu od pierwszego charakteryzuje się tzw. latającą wieżą. Zniszczony gdzieś w O. Chersońskim.

 4. GB

  Niezbadana jest logika awansowania w armii rosyjskiej. Generał Lapin właśnie dostał awans na Szefa Sztabu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych. Generał "wsławił się" w obronie O. Charkowskiego.... I to tak że w sumie nieliczne wojska ukraińskie (jakieś 5 brygad) rozbiły jego zgrupowanie, odbiły Kupiańsk, Izjum, Liman i wyszły pod Swatowo i Kremienną oraz zdobyły dużą ilość rosyjskiego sprzętu (tzw. lend lease od Rosji dla Ukrainy).. Tak swoją drogą Kadyrow i Striełkow będą wściekli, Striełkow już dał wyraz swojemu niezadowoleniu. Ale im głupsi rosyjscy dowódcy awansują i dowodzą to tym lepiej dla Ukrainy.

 5. GB

  1. Ropa Urals kosztuje 37,8 USD za baryłkę, gdzie Brent jest na poziomie 80 USD za baryłkę. Urals cały czas idzie w dół i jest to prawidłowa tendencja. 2. Ukraińcy pokazali totalnie zniszczony wrak śmigłowca Ka-52 zestrzelonego gdzieś w O.Chersonskim. Tego filmiku jeszcze nie było. Nie wiem czy to nowe zestrzelenie czy stare. Swego czasu Ukraińcy informowali iż zestrzelili jednego dnia 4 takie śmigłowce, ale przedstawili dowód na jeden lub 2. 3. USA rozważają także przekazanie Ukrainie KTO M1126 Stryker. 4. Ukraińcy ponoć szkolą się na Leo2 od lipca-sierpnia.

Reklama