Reklama

Wojna na Ukrainie

317. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Michał Bruszewski/Defence24.pl

317 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 6 stycznia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły ataki rosyjskie pod Stelmachiwką , Makijiwką i Płoszczanki . Nadal toczą się walki o Dibrową i Kuzmine . SZ FR ostrzelały 29 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Spirnym , Krasną Horą , Bachmutem (Ukraińcy próbują wyprzeć przeciwnika ze skrzyżowania ulic Fedora Maksymenki i Pierwomajskiej, toczą się walki o dzielnicę przemysłową przy ul. Patrisa Lumumby, a także w północno-wschodniej dzielnicy miasta, gdzie jest dużo niezabudowanej przestrzeni i przeważają działki z domkami jednorodzinnymi, dzięki czemu Rosjanie osiągnęli pewne sukcesy) i Kliszczyjiwką . Agresorzy próbują stworzyć sobie rozległy przyczółek na zachód od kanału przy Kurdiumiwce . Rosjanie kontynuują swe ataki w Opytnym . Sytuacja strony ukraińskiej w Sołedarze znacząco się pogorszyła w ciągu ostatnich dwóch dób. Dzięki zdobyciu Bachmuckie go oraz Jakowliwki (miesiąc temu) Rosjanie (oddziały WDW i wagnerowców) mogli oskrzydlić pozycje ukraińskie w południowo-wschodniej części miasteczka i wieczorem 5 stycznia zmusić obrońców do odwrotu pod osłoną zmroku. Następnego dnia agresor ruszył za ciosem i atakami z północy, a także z południa (w kierunku rzeczki Mokra Płotwa), zapewnił wsparcie dla natarcia na centrum miasta. Wieczorem Rosjanie przebili się do centrum i zajęli stację kolejową Wełyczko, położoną nad Mokrą Płotwą, kopalnię soli , a także pojawili się w zabudowaniach w pobliżu siedziby firmy Artemsil . Walki toczą się w centrum, a Ukraińcy zajmują jeszcze zachodnie osiedla oraz teren zabudowany w części północnej. Z ostatniej z wymienionych pozycji będą musieli się wycofać by uniknąć odcięcia od reszty sił ukraińskich. Wieczorem Rosjanie uderzyli również w kierunku Krasnopoliwki . W Pidhorodnym Ukraińcom udało się utrzymać większość zabudowań pomimo zaciętych ataków, ale Rosjanie zdołali zająć południowe obrzeża wioski i dodatkowo oskrzydlić ją od północy. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w Marince i pod Pobiedą . Rosjanom udało się przesunąć linię frontu we wschodniej części Pierwomajska . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. W okupowanym Melitopolu doszło do eksplozji na stacji kolejowej. Artyleria SZU ostrzelała restaurację „Szokoład" (Czekolada) w Tokmaku , która była wykorzystywana przez okupantów jako koszary.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika w Radeńsku .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Reklama

Komentarze (4)

 1. GB

  Nowa analiza zużycia rosyjskich rakiet (tłumaczenie) 1. Iskander balistyczny - początek 800 (+36 wyprodukowanych) 744 wystrzelone, zostało 92. 2. Iskander manewrujący początek 100 (+20 wyprodukowanych) 68 wystrzelonych, zostało 52. 3. Kaliber początek 500 (+150 wyprodukowane), 591 wystrzelonych, zostało 59. 4. Х-101/55, początek 444 (+290 wyprodukowanych), wystrzelonych 616, zostało 118. 5. Х-22/32 początek 370 wystrzelonych 208, zostało 162.6. X-47m2 "Dagger" (Kindzał) początek 43 (+20 wyprodukowane), 10 wystrzelonych, zostało 53. 7. Onyx, początek 470, wystrzelonych 144, zostalo 326. 8. S-300, początek 8000 (+470 wyprodukowanych), wystrzelonych 1328, zostało 6672. 9. Х-29/31/35/58/59, początek 500 (+450 wyprodukowanych), wystrzelonych 638, zostało 312. To oczywiście jakiś tam ukraiński szacunek.

  1. Bender

   Dzięki za ciekawe dane. Pozwoliłem sobie na małą analizę statystyczną. Przy okazji niewielka poprawka, bo pozostałych pocisków do S-300 powinno być 7142. Z liczb wyłania się obraz totalnej kanonady. W stronę Ukrainy wystrzelono już 4347 rakiet i pocisków manewrujących. Około 400 miesięcznie. Rosja zużyła 93% arsenałów rakietowych (jeśli nie liczyć S-300 przeznaczonych jednak do innych zdań). Razem z bieżącą produkcją zostało im 36% stanów początkowych (wciąż bez S-300). Przy obecnym zużyciu balistyków i samosterujących starczy im na jakieś pół roku, przy czym Iskanderów i Kalibrów na 2 miesiące (zakładając, że zdecydują się na wyczyszczenie magazynów). Inna sprawa z rakietami do S-300, bo tych mają na 8 lat przy obecnej produkcji i zużyciu miesięcznym. Tak czy inaczej intensywność ataków rakietowych radykalnie spadnie na wiosnę. Z drugiej strony zasoby ukraińskie też powinny być na wyczerpaniu. Przekazanie Patriotów dzieje się w ostatniej chwili.

 2. oko

  Ewidentnie widać, że Ukrainie też brakuje żołnierzy. Jest zbyt mało szkolonych rezerw .

  1. Ślązak mały

   Nie, Ukraińcy zrobili to, co każdy normalny człowiek robi, wyjechali z Ukrainy. Ja pracowałem z nimi w jednej z zagranicznych fabryk, teraz też pracuje z Ukraińcami a jak ktoś ma wątpliwości, to można zobaczyć ile samochodów na ukraińskich blachach śmiga po autostradzie w kierunku Austrii a kierujący to młodzi mężczyźni

  2. Rusmongol

   Właśnie. Nikt normalny nie chce wojny i m@rdowac. Woli żyć i pracować. No może oprócz dziczy z rusraela.

  3. leiter84

   Ukraińcom nie brakuje żołnierzy, im brakuje uzbrojenia i amunicji. Rekruci są tylko trzeba ich wyposażyć. Zełeński od pierwszych dni wojny apeluje o dostawy amunicji, także tyle warte są twoje onucowe kacapoły.

 3. Ślązak mały

  Nie jest możliwe aby ruskie cokolwiek zdobyli, bo wszyscy oficerowie ruskie od starszego lejtnanta zginęli, reszta żołnierzy jest zdemoralizowana i zajmuje się piciem alkoholu i gwałceniem Ukrainek . Nie mają żadnego uzbrojenia- czołgów armat samolotów i statków, bo Ukraińcy każdy już kilkakrotnie zniszczyli o czym donoszą prawdomówne media polskojęzyczne a nie onuce ruskie, tylko Ukraińców żal, nie tych co walczą, ale tych co wybrali zieleńskiego na prezydenta.

  1. szymbz

   raczej Ukraińcy wycofali siły i zaraz gdzieś odbiją więcej niż 2 km w 2 miesiące.

 4. Iceman

  Może zamiast Leo 2 polska przekaże resztę poradzieckich konstrukcji, oraz Twarde. Gdyby USA przekazały nam jakąś część starszych Apache może nasze Mi by poszły na front.

Reklama