Reklama

Wojna na Ukrainie

313. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

313 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 2 stycznia 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły atak rosyjski pod Stelmachiwką . Walki toczą się zaledwie kilka kilometrów na wschód od wsi Torskie . SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. Artyleria ukraińska zniszczyła skład amunicji wroga w Swatowym .

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Wesełym , na północ od Jakowliwki , w Sołedarze (oddziały rosyjskie szturmujące miasteczko zostały wzmocnione jednostkami WDW), pod Krasną Horą , Bachmutem , Kliszczyjiwką i na zachód od Ozarianiwki . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w rejonie Opytnego i pod Krasnohoriwką . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. W wyniku wczorajszego ukraińskiego ostrzały artyleryjskiego na koszary rosyjskie w Makijewce , gdzie zakwaterowano ok. 300 żołnierzy, miało zginąć od 63 do 89 Rosjan. Nadal prowadzona jest akcja poszukiwania ocalałych i ciał. W mediach społecznościowych wśród Rosjan podawane są jeszcze wyższe liczby.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. SZU ostrzelały w nocy miejsca koncentracji przeciwnika w Melitopolu i Tokmaku . W okupowanym Berdiańsku doszło do eksplozji.

Odcinek chersoński: ukraińskie oddziały piechoty lekkiej zajęły wyspę Wełykyj Potiomkin . SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: pod Sewastopolem i Symferopolem aktywna była obrona przeciwlotnicza.

SZ FR ostrzelały 5 miejscowości przygranicznych w obwodach sumskim i czenihowskim.

Rosjanie kontynuują ataki rakietowe oraz z wykorzystaniem irańskich dronów-kamikadże. Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa aktywna była m.in. nad obwodami kijowskim i połtawskim. W Kijowie w dzielnicy desniańskiej, a także w Dniprze miało dojść do wybuchów. Do godziny 7.00 czasu kijowskiego zestrzelono 39 dronów Shahed-136, 2 drony rozpoznawcze Orłan-10 oraz jedną rakietę Ch-59.

Już drugi dzień dochodzi do eksplozji również na terytorium Federacji Rosyjskiej. O ile część epizodów z nocy sylwestrowej mogła być efektem nieodpowiedzialności oraz braku ostrożności, to dochodzi również do wydarzeń, które prawdopodobnie są wynikiem działań strony ukraińskiej. W Klimowie w obwodzie briańskim doszło do wybuchu na terenie elektrowni. Nad Woroneżem aktywna była obrona przeciwlotnicza. Do eksplozji dochodzi w obwodzie kurskim.

Reklama

Komentarze

    Reklama