Reklama

Wojna na Ukrainie

292. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraina wojna
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

292 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 12 grudnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły ataki przeciwnika pod Stelmachiwką i Makijiwką oraz w lesie na południowy-zachód od Kreminnej . Kontynuowane są walki pod Czerwonopopiwką i Żytliwką . Ukraińcy przekroczyli tam Krasną Rikę i uderzyli na Piszczane . Niejasny jest status Karmazyniwki . SZ FR ostrzelały 25 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Werchniokamianskim , Biłohoriwką (wieś przy szosie T-13-02), w Sołedarze , pod Pidhorodnym i na zachód od Andrijiwki . W Bachmucie Rosjanie zdobyli dwa kwartały mieszkalne przy ul. Maksymenki (południowo-wschodnie obrzeża miasta). SZ FR ostrzelały 9 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała miejsce koncentracji przeciwnika w Alczewsku .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Juriwką , Kamianką (gdzie Rosjanie użyli wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A), Awdijiwką , Wodianym , Krasnohoriwką , w Marince , Nowomychajliwką , Pawliwką oraz Wełyką Nowosiłką . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Wieczorem wysadzono most na szosie M-14, łączącej Melitopol i Kostiantyniwkę .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały jedną przygraniczną miejscowość w obwodzie sumskim.

Reklama

Komentarze (4)

 1. GB

  Pojawiło się zdjęcie ponoć przedstawiające wystrzelenie rakiety Neptun , która zatopiła krążownik Moskwa (w sumie dwie rakiety). Okręt miał być około 120 km od wyrzutni a Ukraińcy mieli skorzystać też z niskiej podstawy chmur, które mialy spowodować odbijanie się fal radiowych i przez to umożliwić wykrycie okrętu przez ukraińskie radary. Ale to może być też fejk.

 2. Zygazyg

  Czyli kacapy robią postępy w wymażonym Bachmucie. Ciekawe by było zrozumieć relacje sił na tym odcinku. Ktoś wie?

  1. papa lebel

   Chyba na wysmażonym... podejrzewam, że będzie to pyrrusowe zwycięstwo...

  2. lukaszpustelnik1984

   Cała sprawa wygląda na to że Ukraińcy stawiają opór ale nie jest to cel strategiczny. Pozwala to wiązać bardzo dużą część wojsk rosyjskich na dość ograniczonym terenie. Całość trwa już do maja więc postęp Rosjan są naprawdę znikome wobec strat które tam otrzymują. Ukraincy zapewne tez dostają duże straty - ale obrona zawsze ma przewagę.

 3. Niezorientowany

  Ukraińcy ponoć koncentrują siły w rejonie zaporoskim. To jest logiczny rejon wyjścia kontrofensywy na południe. Taki scenariusz był do przewidzenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy ruski są klinczowani w Bachmucie i okolicach. Nie zmienia to faktu, że ponoć ruskie już przerzucają siły przez Melitpol. To wskazuje, że właśnie w tym rejonie jest coś planowane, Pojawia się tylko pytanie czy wobec braku zaskoczenia Ukraińcy będą mieli dostateczną przewagę, aby przerwać front i rozbić ruskie odwody. Jeśli się to uda, to uwzględniając ruskie morale Ukraińcom powinno się powieść rozwinięcia natarcia i kolejna ofensywa na skalę jesiennych.

 4. GB

  Wg danych Oryx Rosja straciła już w sprzęcie ekwiwalent 150 batalionów czołgów/zmechanizowanych/zmotoryzowanych.

  1. Macorr

   No i piekło zaczeło pochłaniać matuszkę raszkę, ziemia się otwotrzyła niedaleko Gesz ski resort na syberii... BTW to chyba miejsce w mordorze gdzie trzeba wrzucić pierscień by pokonać putina...... Gdyby tylko znalazł się jakis Frodo....

Reklama