Reklama

Wojna na Ukrainie

285. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

285 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 5 grudnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły kolejny atak rosyjski na Płoszczankę . SZ FR ostrzelały 32 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Berestowym , Biłohoriwką (wieś przy szosie T-13-02), Jakowliwką , w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym i Kliszczyjiwką . Andrijiwka została prawdopodobnie zajęta przez Rosjan lub znajduje się na tzw. ziemi niczyjej. Podobnie status Kurdiumiwki – nadal jest kontestowany. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki Rosjan w Marince i pod Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. SZU ostrzelały cele w Doniecku .

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 13 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnym obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. SZU ostrzelały miejsce koncentracji przeciwnika w Kachowce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 7 przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim.

W nocy z 4 na 5 grudnia br. doszło do ataków (prawdopodobnie dronów-kamikadze) na bazy lotnicze, w których bazowały bombowce strategiczne SZ FR: Diagilewo pod Riazaniem i Engels pod Saratowem . W ostatniej z wymienionych baz uszkodzone miały zostać dwa bombowce. Bardzo prawdopodobne jest to, że Ukraińcy chcieli w ten sposób uprzedzić zbliżające się rosyjskie uderzenie rakietowe.

Później doszło bombardowania rakietami. W ciągu doby mogło zostać wystrzelonych w kierunku Ukrainy od ponad 70 do niemal 100 pocisków. SZU raportowały zestrzelenie 60 rakiet. Część nieprzechwyconych pocisków sięgnęła obiektów infrastruktury krytycznej w obwodach kijowskim, odeskim i winnickim co doprowadziło do przerw w dostawach prądu oraz blackoutu w obwodzie sumskim, Żytomierzu , Kamianskim i części Krzywego Rogu .

Reklama

Komentarze (2)

  1. GB

    Terrorysta Striełkow bardzo chciał iść na wojnę, nawet próbował się dostać na linię frontu goląc głowę i brwi, ale został rozpoznany. Z tym że to było parę miesięcy temu. Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji też oficjalnie chciał iść na front, ale "dziwnym" trafem trafił na front moskiewski w Moskwie. Chyba jednak nie chciał być dowódcą jednostki zmobilizowanych, bo jeszcze by go rzucili do ataku na Bachmut i co by było????

  2. GB

    Dziś doszło do kolejnego ataku na lotnisko tym razem w Kursku. Widać spore płomienie, mówią że zostały uszkodzone zbiorniki z paliwem. To już raczej nie stary dron pokroju Tu-141/143. Parę miesięcy temu (2-3?) Ukraińcy informowali iż opracowali drona o zasięgu do 1000 km, no i chyba zaczęli go używać. Dron o zasięgu 1000 km z Ukrainy doleci do Moskwy.

Reklama