Reklama

Wojna na Ukrainie

280. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

280 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 30 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły natarcie rosyjskie na linii Newskie i Makijiwka , a także pod Stelmachiwką. Za sprawą ataków rosyjskich Ukraińcy musieli wycofać się spod Płoszczanki i Czerwonopopiwki , ale w wyniku kontruderzenia mogli później odzyskać opuszczone pozycje. SZU z kolei atakują w kierunku Żytliwki , Kreminnej i toczyli walki o Dibrową . SZ FR ostrzelały 29 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Werchniokamianskim , Biłohoriwką (wieś przy szosie T-13-02), Jakowliwką i w Bachmuckim . Trwają walki o ruiny wsi Spirne . Oddziały rosyjskie mogły zająć Andrijiwkę . Nad ranem oddział SZU, który bronił Zełenopilla i Kurdiumiwki wycofał się z obu wymienionych miejscowości w obliczu zagrożenia otoczeniem. Pojawiają się nawet wersje o tym, że Rosjanom udało się zamknąć Ukraińców w okrążeniu, ale ci przebili się bojem. Do zamknięcia pierścienia otoczenia agresorzy wykorzystali zapewne przeprawę przez kanał pod Ozarianiwką . Z kolei Ukraińcy nie bez powodu  czekali do zmroku, gdy mogli wykorzystać swą przewagę w znajomości terenu oraz liczby i jakości posiadanych noktowizorów oraz urządzeń termowizyjnych. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. SZU ostrzelały Popasną .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki Rosjan pod Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 10 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała składy i miejsca koncentracji przeciwnika w Tokmaku i Basaniu .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnym obu stron. SZ FR ostrzelały 4 miejscowości. SZU ostrzelały składy i inne obiekty wykorzystywane przez Rosjan w Skadowsku , Heniczesku i Nowoołeksijiwce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 5 miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim.

W rosyjskim mieście Perm doszło do eksplozji i ciężkiego uszkodzenia miejscowej elektrociepłowni. W Surażu w obwodzie briańskim Federacji Rosyjskiej doszło z kolei do wysadzenia i pożaru na składzie paliw.

Reklama

Komentarze

    Reklama